25 sierpnia 2010

Chełm. Widok z dzwonnicy chełmskiej


         
       Moi goście tak określili widok z chełmskiej dzwonnicy: niesamowity, zapiera dech w piersiach. Dla mnie do dużego przeżycie. Pierwszy raz poseł się do swojej sieci aż po granice i jeszcze dalej - całą okolicę, po horyzont. Dobrze więc się stało, że po latach "ciszy" dzwonnica zawrzała turystami. Stała sobie milcząca i pusta, dzwonek rozbrzmiewał zawieszony na specjalnej konstrukcji. Obecnie - wszystkie dzwony - "Maria" (z 1938 r.), "Stanisław" (1946) i "Julian" (1946) pasek są w dzwonnicy. 
       Jest południe. W obawie o uszy, zwiedzający czekają, aż przestaną bić dzwony na Anioł Pański. Drewniany podest pod stopami aż drży. W oczekiwaniu oglądają Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego, mieszczące się na niskim budowli. Dzwony biją się 10 minut. Ogromnie miła osoba przyjmująca produkty radzi na zewnątrz. Jest troskliwa. Zmęczonej starszej babuni, która przyszła z wnuczką, dziecko.

       Nigdy w takim blasku nie słyszałem w metaliczno - matowym dźwiękowym dzwonku, chociaż mieszkam tu na pół wieku.
Nigdy wcześniej nie znam, że zanim dzwon zacznie bić, najpierw "wzdycha", jakby wciągał powietrze ... i sapie ... uuuufffhhh ... uuuufffhhh ...

   
Wieża ma ponad czternastoletnie wysokości. Wybudowana poza przeddzień 1878 przy Bazyliach Narodzenia Najświętszej Marii Panny dzięki staraniom Prawosławnego Bractwa Bogurodzicy.  

       Po kasacie unii kościelnej przez rząd carski, mając być znaną prawdą prawosławia nad jednostką. Po przebudowie obiektu przez katedry i przebudowie (1939 r.), Dzwonnica stała się integralną częścią katedry katedralnej na Górze Chełmskiej.
Staje się ważną atrakcją turystyczną.Dzwony mlecz ...
 Miła pani zaprasza ...
Pokonujemy 164 schody i ...


  
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.