11 marca 2010

Jest mi wstyd za Europę!

Jest mi wstyd za Europę! 

poniedziałek, 31 stycznia 2011 
     W stolicy Egiptu tłum wyszedł na ulicę. Na dziś zaplanowana jest demonstracja, w której może wziąć udział milion Egipcjan. Egipska armia, która od początku konfliktu wewnętrznego odpowiada za porządek zapowiedziała, że nie będzie używać siły przeciw demonstrantom. Według szacunków telewizji Al Jazeera obecnie w Kairze demonstrują dziesiątki tysięcy ludzi./PAP/


       Wstydzę się za Europę, że tak zachowawcze stanowisko ma wobec rewolucji w Egipcie. Nikt tej "Wiosny  Ludu" nie przywitał. Mało kto się cieszy z przebudzenia ciemiężonego przez reżim H.Mubaraka narodu. Czyżby zapomniano już, jak z entuzjazmem i nadziejami obalano Mur Berliński? Czyżby uważa się, że ludziom bardziej śniadym nie należą się swobody demokratyczne oraz życie za więcej, niż 2 dolary dziennie? Tyle przecież ma na przeżycie z dnia na dzień ponad połowa egipskiego społeczeństwa. To społeczeństwo też nie chce żyć w reżimie, a na dodatek głodować bez żadnych perspektyw. Czyżby zapomniano, jak ważne jest oraz ile otuchy dodaje człowiekowi duchowe wsparcie w dążeniu do wolności?

       Europo! Martwisz się wakacjami nad Morzem Czerwonym! Martwisz się bankructwem swoich biur podróży! Martwisz się własnym tylko brzuchem!  Czyżbyś zapomniała wartości, które rzekomo wyznajesz? Czyżbyś widziała tylko w Egipcie kurorty z basenami i Spa oraz kolorowe rybki w turkusowym morzu?
Popatrz! Tam ludzie żyją tak:         
 Nie wierzysz swoim oczom Europo?

Tak, te nory to jedna z wiosek nad Nilem.

W każdej z tych nor z gliny i rzecznego mułu,

wraz ze zwierzętami, mieszka rodzina.
       "Nie  ma  żadnej  różnicy  między  ludźmi, każdy  człowiek przychodzi na  świat nagi  i  serce ludzkie  jest jedyną miarą różnic między  ludźmi. Człowieka  nie możemy  mierzyć  według koloru skóry   czy  według języka,   nie  wolno  go oceniać  według  jego odzieży   czy   ozdób, które nosi, ani  też  według  jego bogactwa  czy biedy,  lecz  tylko  według  jego  serca. Dobry człowiek lepszy jest  od złego, sprawiedliwość lepsza  jest  niż  niesprawiedliwość. Nie wiem nic innego,  a to jest  wszystko, co  wiem" /z powieści Egipcjanin Sinuhe M.Waltariego/.Dopisek z 3 lutego 2011.

No, wreszcie!       Dzisiaj czytam, że...  "Przywódcy pięciu państw Unii Europejskiej potępili  wszystkich, którzy stosują przemoc lub do niej zachęcają w Egipcie. Ich wspólną deklarację opublikował Pałac Elizejski.


Z ogromnym zaniepokojeniem obserwujemy zaostrzenie się sytuacji w Egipcie - podkreślili przywódcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii, potępiając wszystkich, którzy stosują przemoc lub do niej zachęcają, co tylko zaostrzy kryzys polityczny w Egipcie.
Proces przekazania władzy musi się rozpocząć natychmiast - podkreślili."  *Ufff...
"Według Merkel Egiptowi potrzebny jest dialog polityczny tak szybko jak to tylko możliwe, a ci, którzy chcą demokratycznych reform, muszą być wysłuchani.- Rozmawiałam z prezydentem Egiptu i powiedziałam mu, żeby rozpoczął dialog - oświadczyła kanclerz Niemiec.  Miliony Egipcjan chcą zmiany i demokracji; nikt nie może sądzić, że wszystko pozostanie po dawnemu. W Egipcie konieczny jest nowy początek, konieczna jest zmiana.Zapatero podkreślił, że przesłanie większości Egipcjan do Mubaraka jest jasne i pokazuje, że kraj ten pilnie potrzebuje demokratycznej reformy.- Chcemy, żeby demokrację osiągnięto w sposób pokojowy i na zasadzie konsensusu, i jest to obowiązkiem egipskiego rządu - oświadczył hiszpański premier." *

*/Cyt. Onet Wiadomości

Brawo! Przestaję się wstydzić za Europę, o!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.