23 sierpnia 2010

Egipt. Pory roku a ubranie i obyczaje


      
       Podróż do Górnego Egiptu i Kairu najlepiej odbyć w czasie od października do kwietnia, przy czym warto pamiętać, że największe nasilenie ruchu turystycznego przypada na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Między listopadem a kwietniem należy spodziewać się opadów deszczu, szczególnie częstych w delcie Nilu i Aleksandrii. Deszcz pada także w rejonie Synaju i nad Morzem Czerwonym. Na Synaju wprawdzie rzadko, ale opady są intensywne i powodują szybki przybór wód w wyschniętych korytach rzek - wadi. Prawie każdej zimy w górach jest śnieg. Wiosną natomiast dokucza chamsin - gorący, suchy i uciążliwy wiatr z pustyni, wiejący przez wiele godzin, a nawet dni. Latem zaś zwiedzanie jest męczące ze względu na upały. Na południu temperatura często przekracza 40 stopni. Łatwiej jednak znieść egipski upał, niż polski w mieście, ponieważ w Egipcie jest niska wilgotność powietrza.  Chyba nie ma idealnej pory na podróż do Egiptu. Każda ma swoje plusy i minusy. Myślę, że to sprawa indywidualna. Co kto lubi. Ja na przykład nie chciałabym zabierać do Afryki kozaczków. Dlatego pamiętam, że w Egipcie też jest... niestety... zima! Lekkie ubrania z bawełny, skórzane albo szmaciane sandały,  nakrycie głowy i duża chusta - to mój „dyżurny" ekwipunek. Cieplejsze okrycia nie dla mnie. Ci jednak, którzy wybierają się zimą, powinni pamiętać o zdarzających się przejmujących chłodach nawet w ciągu dnia. Nocą temperatura spada  o 17-18 stopni.
        
       Widuje się na plażach bardzo skąpe stroje kąpielowe. Stringi. Topless. Uważam, że takie niekompletne kostiumy, to co najmniej nietakt ze strony turystów. Chociaż Egipcjanie zdążyli się już przyzwyczaić, dalej odbierają to jako brak szacunku. Nie okazujesz szacunku, nie masz szacunku...  A potem dziewczyny się dziwią, że spokoju na plaży nie mają i bezceremonialnie namawiane są na seks.
- Jesteś naga - jesteś nieporządna - jesteś kobietą lekkich obyczajów i domagasz się seksu. Skąd więc zdziwienie? Dlaczego najpierw wysyłasz jednoznaczny sygnał, a potem protestujesz?
      
       Aby okazać choć trochę wrażliwości i szacunku dla mieszkańców kraju muzułmańskiego, warto pamiętać przynajmniej o tym, że nagie ramiona i uda są uznawane za niestosowne zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Na zwiedzanie meczetów i kościołów trzeba zrezygnować z bluzek na ramiączkach, szortów i bardzo obcisłych spodni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.