23 sierpnia 2010

Egipt. Zakupy


czyli podróże kształcą, ale... czy bogacą?

      Lubię kolorowe stragany Egipcjan, ale zakupy wolę robić w sklepach „Duty Free". Stresuje mnie  ciągła ostrożność, żeby sklepikarz nie „wykiwał". Trzeba bowiem pamiętać, że o ile w religii muzułmańskiej kradzież jest niedopuszczalna, o tyle oszustwo jest dozwolone, a nawet wskazane.

"Człowiek jest po to, by go oszukiwać."
Tak było... i tak jest.

       Najpopularniejszym oszustwem jest podmiana 50 funtów na 50 piastrów i twierdzenie, że to turysta pomylił się. Poza tym Egipcjanie nie lubią wydawać reszty i nigdy nie mają drobnych. Szczególnie wykorzystują spieszących się uczestników wycieczek. Po zatrzymaniu się konwoju wycieczkowego, w sklepach i na postojach natychmiast wzrastają ceny - nawet dziesięciokrotnie. Staram się więc uniezależnić od tych zwyczajów i podróżuję z własnymi napojami, a nawet herbatą w termosie, pamiętając, że właśnie gorąca esencja mocno osłodzona jest najlepsza na osłabienie spowodowane upałem.
       Nie warto jest wchodzić do sklepu, jeśli nie ma się zamiaru niczego kupić. Chyba, że ktoś lubi być zamęczany. Egipcjanie stosują różne sztuczki, by zwabić turystę do sklepu. A to proszą o przetłumaczenie czegoś, a to wpisanie do księgi pamiątkowej...

       Bardzo trzeba uważać, kupując pamiątki z alabastru czy bazaltu. Alabastrowe naczynia robione ręcznie są bardzo drogie. Turyści mylą z nimi naczynia wykonywane seryjnie i wcale nie z alabastru. Podobnie jest z biżuterią „prawdziwie złotą" oraz „prawdziwie srebrną". Jest naprawdę ładna i przyciąga wzrok.
       Egipcjanie już od starożytności  znali sposoby wytwarzania pięknie grawerowanej i wysadzanej kamieniami biżuterii ze złota i srebra. Przeważnie wysadzali ją półszlachetnymi kamieniami: ametystem i turkusem, ale także ozdabiali szkliwem i szkłem.  Chętnie nosili piękne diademy, naszyjniki, obroże, bransoletki i pierścionki. Często po dwie bransoletki na każdej ręce - jedną na nadgarstku, a drugą powyżej łokcia. Tematyką zdobień przeważnie były skarabeusze, kwiaty lotosu, sokoły, węże. Świadczą o tym znaleziska w grobowcach.
       Kolorowe wystawy w sklepach i na straganach wyglądają uroczo. Szkoda tylko, że i Egipt opanowała już... chińszczyzna!

Od Egipt. Biżuteria

Od Egipt. Biżuteria

Od Egipt. Biżuteria

Od Egipt. Biżuteria

Od Egipt. Biżuteria


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.