23 sierpnia 2010

Egipt starożytny. Tutanchamon - chłopiec - faraon


      
       Tutanchamon nie zdążył dokonać wielkich i wiekopomnych czynów. Nie pozostawił też po sobie potomstwa. Przez swych następców i przeciwników politycznych skazany został na zapomnienie. W ten sposób zemścili się za to, że młodziutkiego Tutanchamona nie udało im się uczynić narzędziem do realizacji własnych interesów.

       Ojcem Tutanchamona był Echnaton, a matką prawdopodobnie Kija, jedna z mniej ważnych żon Echnatona. Młody książę wychowywał się na dworze królewskim Echnatona wraz z jego następcą - księciem Semenchkare oraz sześcioma księżniczkami.
Uczeni sądzą, że Kija zmarła niedługo po urodzeniu Tutanchamona. Przypuszcza się także, że usunęła ją pierwsza, czyli wielka królewska małżonka - Nefertiti, która rodziła królowi same córki.

       Gdy zmarł Semenchkare i Echnaton, stało się jasne, że młodziutki Tutanchamon zostanie nowym faraonem. Jako 10 letni chłopiec poślubił niewiele starszą księżniczkę - córkę Echnatona i Nefertiti. Po nadaniu czterech nowych imion, nałożono mu na głowę korony Górnego i Dolnego Egiptu oraz wręczono insygnia władzy królewskiej. Przed młodym królem stanęły poważne wyzwania. Należało przede wszystkim odbudować gospodarkę i armię po latach zaniedbań Echnatona. Pomagali mu w tym urzędnicy i doradcy.  Gdy osiągnął pełnoletność i samodzielnie zaczął podejmować decyzje wagi państwowej, nieoczekiwanie zmarł. Do dziś zagadką pozostaje przyczyna jego śmierci. Na podstawie badań mumii, wykluczono śmierć z powodu choroby. Na zdjęciach rentgenowskich widać ślad silnego uderzenia w tył głowy.

Na filmie można zobaczyć zrekonstruowaną twarz Tutanchamona:
komentarze - zlikwidowane przez BLOOG.PL. WP.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.