Kółko Pomocy Blogowej


6. Jak usunąć obramowanie i cień wokół zdjęcia. 17.08.2013.


Trzeba wejść w  "Szablon" >>  "Edytuj kod HTML"
i odszukać w kodzie:
 .post-body img

U mnie to jest w wierszach po 430: Tam, gdzie - w tym fragmencie kodu - miałam jakieś cyferki, które powodowały "border - obramowanie" i "shadow - cienie" powstawiałam zera metodą prób i błędów, bo jest podgląd bez zapisywania, więc można próbować.

Dawno chciałam to zrobić, ponieważ szerokie białe ramy wokół zdjęć nie podobają mi się. Szczególnie brzydko gify wyglądają w ramkach. Bałam się jednak szperać w kodzie. Teraz się odważyłam. Na blogu AlEfotografie usunęłam całkowicie ramki i cienie, a na tym blogu zostawiłam 1 biały piksel obramowania oraz cień - ale delikatniejszy.

Uwaga: Przed edytowaniem kodu HTML zawsze trzeba zrobić 

"Utwórz/przywróć kopię zapasową"


5. Pokaz slajdów w notce lub w gadżecie  HTML/JawaScript

W swojej internetowej galerii "Picasa" wejść do albumu, który chcemy zamieścić w formie pokazu slajdów na blogu w notce lub w gadżecie.


Rozmiar wybrać, jaki komu pasuje.

Kod wkleić do notki edytowanej w opcji HTML, lub do gadżetu "HTML/JavaScript".


4. Gadżet z obrazkiem animowanym.

Wstawiam w notce obrazek, edytuję ją w opcji HTML i kod HTML kopiuję do gadżetu "HTML/JavaScript". Trzeba tylko pamiętać, aby gifek nie był za duży w stosunku do szerokości kolumny gadżetów. Notki nie muszę publikować. Posłużyła tylko do zakodowania animowanego obrazka.

 

 3. Obrazki z losowymi postami na dole notki.

 • Wejść  na Link Within.  KLIKKNIJ  W OBRAZEK z tym napisem.Tutaj:
 • Wypełnić pola i wybrać platformę.
 • Wybrać ilość postów-obrazków (3,4,5 stories).
 • Jeśli blog jest na ciemnym tle z jasną czcionką, to wstawić ptaszka w małym kwadraciku. 
 • Zatwierdzić Get Widget!Jak dalej postępować instruują rysunki, więc nawet niekonieczna znajomość języka angielskiego.

2. Jak zrobić, żeby gadżet z obrazkiem zalinkowany do jakiejś strony otwierał ją w nowej karcie, bez ingerencji w kod HTML szablonu?

a/ Otwieram "Nowy post" i wstawiam obrazek w edycji postu.
Postu nie muszę publikować, jak nie chcę. On sobie będzie siedział w "Wersjach roboczych" postów. Sam się tam zapisze.

b/ Zaznaczam  obrazek  i wstawiam link. Podczas wstawiania linku nie zapominam zafajkować "Otwórz ten link w nowym oknie". Jeśli ma być w gadżecie zalinkowany tekst, to także linkuję tekst.
c/ Teraz zaglądam w "edytuj kod HTML" i  go kopiuję.

d/ Idę do "Projekt". Wybieram gadżet HTML/JavaSkript i w tym gadżecie wklejam skopiowany kod HTML.

Tak zrobiłam np. ramkę ze słoniem. Jest to trochę pracochłonne, ale ja mam opory przed dłubaniem w kodzie HTML szablonu, gdzie można odpowiednim kodem nakazać, by strony, do których za pomocą ramek odsyłamy, otwierały się w nowej karcie.


1. Jak zmienić w tytule czcionkę i jej kolor, a także wypośrodkować tytuł?

PROJEKT > Projektant szablonów > Zaawansowane > Tytuł bloga


W moim szablonie nie widzę opcji dośrodkowania. Jeśli by była, to chyba tylko tutaj :Trzeba więc w kodzie szablonu dodać centrowanie.


Ale kto by tam ślepił? Ja nie :))) 

Jest jednak wyjście. Tytuł bloga narysować na zdjęciu nagłówkowym, a właściwy tytuł ustawić jako przezroczysty.
- Wypraktykowałam. W niektórych przeglądarkach ten przezroczysty tytuł jest widoczny na blogu na czarno. Tak więc widać dwa tytuły. Wrrrr... 

- Tytuł można zostawić pod spodem wklejonego zdjęcia nagłówkowego, więc chyba wyszukiwarki go znajdą /Anna/.

22 komentarze:

 1. A gdzie jest ten Link Withim? Zaraz wrócę na swój blog i będę szukać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj, ten obrazek z napisem Link Within.

   Usuń
  2. Dopiero dzisiaj zaskoczyłam, że mam w to kliknąć na Twoim blogu. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, że mogę coś pobrać u Ciebie. Już go mam u siebie, ale co mam dalej zrobić, to jeszcze nie przestudiowałam, tzn. przeczytałam, ale niczego nie rozumiem. Pamiętaj, że jestem humanistką a nie informatykiem. W tej chwili przypomniał mi się wiersz Lieberta: "Uczę się ciebie, człowieku, powoli się uczę, powoli"... Mogłabym powiedzieć coś podobnego o Bloggerze;) Mnie trzeba prowadzić powoli za rękę, a czasami dać linijką po łapie, gdy coś źle zrobię.
   Jeszcze tu wrócę po dalszą naukę.
   Pozdrawiam słonecznie jak u mnie za oknem.

   Usuń
  3. Teraz mam problem, bo bezmyślnie zaznaczyłam trzy obrazki, a zmieszczą się cztery. Nie wiem, jak to naprawić.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  4. Ja też tak zrobiłam i nie wiedziałam, jak poprawić, więc zaczęłam wszystko od początku. Najpierw usunęłam z bloga ten gadżet i od nowa postępowałam.

   Usuń
  5. Właśnie zrobiłam tak samo, bo tam nie ma możliwości zmiany, więc jeszcze raz to zrobię. Blog poszerzyłam , tak jak sugerowałaś.
   Dzięki za pomoc.

   Usuń
 2. Na razie nie znalazłam i nie wiem, czy znajdę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno, no jak mam Ci pokazać. Nie widzisz? Kliknij w obrazek z napisem.

   Usuń
  2. Pytałam Lotki. Widzi i mówi, że link działa. To nie wiem, dlaczego Twój komputer nie widzi.

   Usuń
  3. Już Ci wyjaśniłam w powyższym komentarzu, że myślałam o linku w moim blogu.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  4. Oj, wróciłam od Ciebie na swój blog i oniemiałam, bo samo mi się zrobiło bez mojej interwencji. Niczego nie wybierałam, samo się wybrało. Do tej pory pozostaję w oniemieniu.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  5. Anno. odpowiadam na wszystkie Twoje komentarze tutaj. Otóż ja też nic nie rozumiem, jeśli coś czytam. Przede wszystkim nie rozumiem słownictwa. Zaczęłam więc robić tak:

   - w nowej karcie otwieram swój blog i punkt po punkcie zaglądam do miejsc, o których mówi instrukcja. Wtedy wszystko się rozjaśnia. Jeśli np. instrukcja mi mówi, żeby wpisać styl CSS w projekcie szablonu - to ja wzruszam ramionami, ale ... jeśli otworzę swój blog we wskazanym miejscu, to wtedy widzę o co chodzi.

   Cieszę się, że już masz te obrazki z losowymi postami, które tak Ciebie zaciekawiły. Zauważ, że pod nimi jest też odsyłacz do do Link Within (taki malutki napis). Więc nie musisz tu przychodzić za każdym razem, jeśli zechcesz tam wejść. Wystarczy, że klikniesz w ten napis.

   Usuń
 3. Przede wszystkim nie wiem, co to znaczy otworzyć blog w nowej karcie. Powiem Ci, że boję się, że coś bezpowrotnie zniszczę, dlatego staram się robić tylko to, co rozumiem.
  Blog poszerzyłam zgodnie z Twoją sugestią i nawet wybrałam 5 obrazków, bo teraz jest wystarczająca szerokość. Bardzo mi się te obrazeczki podobają, a to wszystko dzięki Twojej pomocy.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze Anno, że się udało i jesteś zadowolona.

   Z tym otwarciem bloga w nowej karcie, to ja chyba złych słów użyłam. Chodzi mi o to, że otwieram jakąś instrukcję, spuszczam ją do paska na dole, a następnie otwieram swój blog. Dzięki temu mam "pod ręką" instrukcję i blog.

   O bezpowrotnym zniszczeniu czegokolwiek nie ma mowy. Jedynie w przypadku, gdybyś coś zmieniała w kodzie HTML szablonu bloga. Można się przed ewentualnym zniszczeniem zabezpieczyć, tworząc kopię zapasową.

   Jest na blogu coś takiego:

   "Utwórz kopię zapasową szablonu/Przywróć szablon".

   Na pewno to widziałaś, tylko nie zwróciłaś uwagi.

   Ale my i tak w tym kodzie nie "dłubiemy", więc nic nie zepsujemy.

   Usuń
 4. Nawet nie śmiałabym dłubać w żadnym kodzie, bo to dla mnie czarna magia. O tym centrowaniu nagłówka przeczytałam, ale oczywiście nie zrozumiałam. Kopie zapasowe widziałam, ale nie domyśliłam się, po co one są. Myślę, że na razie wystarczy mi wiedzy, jaką mam na temat Bloggera.
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tej informacji, do której podałam linka wynika, że trzeba dłubać w kodzie. Ja mam opory przed tym, więc tytuł bloga mam po lewej stronie, a nie dośrodkowany.

   Usuń
 5. Loteczka obiecała mi, że zrobi nagłówek z napisem, więc problem z ustawieniem napisu pośrodku zniknie. Na razie podoba mi się to, co mam i na razie niech tak zostanie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że będzie to tytuł narysowany na zdjęciu, a nie tytuł bloga czytany i rozpoznawany przez wyszukiwarki. Czy to dobrze?

   Usuń
 6. Tytuł zostanie pod spodem wklejonego nagłówka, więc chyba wyszukiwarki go znajdą, a zresztą wcale mi na tym nie zależy.
  Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie. Nie pomyślałam, że można pod spodem.

   Usuń

 7. Ale z Ciebie "Kobieta orkiestra". Będę tutaj kukać. W tej chwili przygotowuję dla naszej grupy scenariusz przedstawienia teatralnego (taka mała forma). Zaprezentujemy się podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych, które odbędą się na bulwarach Oświęcimia 28 września. Muszę wcześniej zacząć działać. "Materia ludzka" jest zbyt oporna, a chciałabym abyśmy wygrali konkurs na najlepszą prezentację spośród wszystkich organizacji i stowarzyszeń.

  Wielkie serdeczności.
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprzeciw Ciebie, Ewo, oraz Twojej "materii ludzkiej" jawię się skromniutko. Powodzenia i życzę wygranej.

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.