27 sierpnia 2010

Opera się narodziła w pueblo y para pueblo

       Modne zloty młodzieży, na których słucha się głośnej elektronicznej muzyki techno, nie wszystkim przypadają do gustu. Nie każdy lubi wielką ilość decybeli, zbyt swobodne zachowanie, lejący się strumieniami alkohol wspomagany środkami odurzającymi... często towarzyszące tym imprezom.
Przykładem może być hiszpańskie miasto Pamplona, które wraz z polskim Toruniem kandyduje do miana Miasta Kultury Europejskiej 2016.
       
       Nigdzie... tak, jak w Pamplonie nie urzekła mnie atmosfera miasta. Ludzie są bardzo otwarci i weseli. Potrafią cudownie bawić się w licznych barach przy jednym kufelku piwa czy lampce wina.
Przypomina mi się scenka z hiszpańskiego baru. Konsument zamawia na obiad danie rybne. Kelner pyta:
- co do picia?
- wino tinto (czerwone)
- pero pescado con blanco (ryba z białym winem!)
- vale pescado blanco y yo tinto (dobrze, ryba białe wino, a ja czerwone).
Kelner poszedł i przyniósł wino czerwone.
Ta scenka pokazuje typowy humor hiszpański. Ryba niech pije białe wino, a ja takie, jakie lubię!
Tak też z humorem i fantazją wyrażają  w Navarra sprzeciw wszystkiemu, co nie w smak.

       Sprzeciw Pamplony, która ma dosyć mechanicznej głośnej muzyki prowokującej do agresji, niemoralnych zachowań... gdzie na koncertach nie ma autentycznej osobistej radości przeżywania, a jedynie utożsamianie się z wielką - bezosobową - zdalnie sterowaną masą nieprzebranych tłumów wyraża się pokazaniem, że można bawić się inaczej... 


na przykład tak:

       To bar IRUNA przy plazza del Castillo. Jest popołudnie. Pora podwieczorku. Mieszkańcy Pamplony przychodzą zjeść pincho (małą kanapkę) i wypić kieliszek wina lub szklaneczkę piwa. Nikt nie zamawia więcej i nie upija się. Dzieci wraz z rodzicami, czy dziadkami spędzają czas w radosnej, kulturalnej atmosferze. Przybywają też miłośnicy opery i... (pokazuje to film).
Ja tylko dodam, że nie są to zawodowi śpiewacy. Śpiewa też barman i kelner... przyłączają się goście, bo tak, jak mówią - opera zrodziła się wśród ludzi i dla ludzi... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.