27 września 2011

Kominki krymskie


27 września 2011
Ukraina. Kominek lustruje krymskich braci
KLIK w zdjęcie powiększy kominki

Kominki z pałaców na Krymie

Kominki z pałaców na Krymie

       Chłody jesienne tuż... Kominek z „opowiastek przy kominku” nie byłby sobą, gdyby podczas swojej wędrówki na wschód nie sprawdził, jak przygotowane są do sezonu ‘cieplarnianego’ kominki krymskie.

       Kiedy tak sobie układałam dzisiaj grabowe polanka w piwnicy, rozmyślałam o cudzie kominkowego ciepła i pięknie samych kominków. Od dawien dawna stwarzają we wnętrzach atmosferę przytulności. Chociaż kominki krymskie, jakie miałam okazję podziwiać, to zabytki bez żywego ognia, to i tak płynie od nich ciepło. Każdy ma swoją historię... Był świadkiem różnych wydarzeń...
Półwysep Krymski kojarzy się z ciepłymi wakacjami i słońcem. Gdy się zwiedza w upalne dni, kto by tam zwracał uwagę na urządzenia ogrzewające. „Kominkowa” kominek zawsze jednak wypatrzy. Nawet w Afryce, a co dopiero na Krymie.

       O ile w wielu pałacach kominki głównie służyły jako element dekoracyjny wnętrz, bo już przed wiekami instalowano centralne ogrzewanie, o czym świadczą pozostałe w podłogach kratki nawiewu ciepła,  o tyle w Pałacu Chanów Krymskich w Bachczysaraju ogrzewano wyłącznie kominkami. Tatarskie są skromniejsze, zupełnie inne, niż nasze wyobrażenie kształtu kominków. Mają za to smak orientu.

       Na jesienne i zimowe chłody żaden krymski kominkowy ‘braciszek’ nie jest przygotowany. Na paleniskach stoją ozdobne przedmioty, albo leży atrapa drewna. Każdy, odgrodzony sznurkiem, ma tylko prezentować swoje piękno, a także uczyć historii... To też ważna misja, o!

Historia... historią...
Tymczasem idę dalej układać drewno, bo czas otwierać sezon jesienno - zimowy i nikt  przy kominku zmarznąć nie może.


Drewno ułożone! 
Cieplarnia kominkowa już zaprasza.

Komentarzehttps://aleblogowanie.wordpress.com/2011/09/27/ukraina-kominek-lustruje-krymskich-braci/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.