7 listopada 2011

Składka na oświatę czyli odlotowe podatki w Chełmie


      Kibicowałam nauczycielom, gdy upominali się o podwyżki płac. Niech mają, zasługują przecież - myślałam sobie. Teraz nie wiem, co o tym myśleć, bo czytam w gazecie regionalnej: „Drastyczne podwyżki podatków w Chełmie. Niektóre wzrosną o ponad 100 procent. Miasto sięga do naszych kieszeni. Prezydent przekonuje, że podwyżki były konieczne. -Sytuacja finansowa zmusza do takich działań. -Wzrastają koszty utrzymania [...], ceny [...] oraz powodowane w znacznym stopniu wprowadzanymi podwyżkami dla nauczycieli, wydatki na oświatę.”


      Strach, jak przetrzepią nasze kieszenie, gdy jeszcze jakaś grupa zawodowa wywalczy podwyżki.  Na razie mieszkańcy będą składać się na  wypłaty dla nauczycieli? Biznesmeni dający miejsca pracy wielu ludziom już zapowiadają, że w związku z wyższymi od nowego roku podatkami będą musieli redukować koszty osobowe. Właściciele campingów i pensjonatów nad jeziorami, wokół których skupia się drobny handel i usługi gastronomiczne dające w sezonie miejsca pracy ludności z bardzo biednych terenów, obawiają się, że nie zdzierżą nowego podatku za grunty. Natomiast drobni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w wynajmowanych pomieszczeniach w mieście drżą na myśl o wzroście czynszu za wynajem. Właściciele budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza od stycznia 2012 roku więcej podatku będą płacić za każdy metr kwadratowy powierzchni i zapewne kosztami obciążą wynajmujących. Dotyczy to także budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Najmniej, bo o niecałe 20 groszy za metr kwadratowy wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych. Dla wielu to jednak bardzo dużo.

      Uważam, że  pieniądze z podatków za grunty i nieruchomości powinny być przeznaczane na inwestycje, które w perspektywie powodują rozwój miasta i regionu. Tymczasem się sięga do kieszeni podatników, aby ich pieniądze przejeść. Przestraszyłam się, że jesteśmy na greckiej dróżce, skoro zaczynamy przejadać.
A w ogóle... jak to jest? Rząd dał nauczycielom podwyżkę, a w ślad za tym nie przekazał odpowiedniej subwencji?

Duchu Bieluchu,
wychodź z podziemi kredowych
i postrasz kogo trzeba!
Głosowałam - 
https://aleblogowanie.wordpress.com/2010/11/22/powyborcza-radosc-moja/ 
- na tych, co mówili "postaw na Chełm" i chcieli w odlotową przyszłość inwestować, a nie - na wzór grecki - przejadać. Ech... Nieważne na kogo się głosuje... Wszyscy jednacy i wszyscy przejadają! Odlotowo! Naiwnie chyba uwierzyłam w tę „Odlotową Polskę Wschodnią”:
Czy promocja Chełma okaże się odlotowa - 
https://aleblogowanie.wordpress.com/2011/06/02/czy-promocja-chelma-okaze-sie-odlotowa/


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.