5 marca 2012

Pilnie potrzebny autorytet

„Młody ptak, zanim zacznie śpiewać, słucha pieśni starszych”

- zacytowała Bet afrykańskie przysłowie w notce pt. Młode ptaki. Spróbuję i ja spojrzeć na „ptaki”, ale w nieco innym ujęciu.

       Bywa, że „młode ptaki” nie uznają żadnych autorytetów. Dlaczego? Może... wytworzyła się atmosfera swobody i upadku odwiecznych zasad?  Nastała moda na życie bez wzorców moralnych?
A jak nie ma wzorca, łatwo niedoświadczony młodzieniec ulega manipulacjom grup ludzi sprowadzających go na manowce. Choćby przywódcom sekt, narkotykowym mafiom, różnego rodzaju bandom i grupom przestępczym. Młodzież poddaje się także trendom lansowanym przez media. Tu chętnie dołączają rodzice i dziadkowie, by nie wyróżniać się innością. Po co? Przecież odróżnianie się dorosłych od dzieci należy się z wieku i urzędu.  Gdzie młodzi mają szukać autorytetów, skoro, jak zauważa w swoim tekście Bet „żyjemy w atmosferze kultu młodości”?

       Pierwszymi autorytetami powinni być rodzice. Na nich dziecko się wzoruje i słucha rodzicielskich pieśni, jak to ptasie pisklę w gniazdku. Dlatego pieśni dorosłych nie mogą brzmieć fałszywie. Nie nauczy się dziecko chodzić pionowo, jeśli starsi w rodzinie, przedrzeźniając niemowlaka, będą raczkować. A kiedy już niemowlaki podrosną, zaczną się kształcić, wyruszać w świat... mogą się zagubić bez umiejętności trzymania się w pionie i oparcia na doświadczeniu szanowanego autorytetu.

       Czy dziadek w roli kumpla od piwa i tatuś zwracający się do córki „narka laska” albo mama wyglądająca, jak nastolatka na dyskotece, czy babcia oznajmiająca wnuczce: jadę na podryw do Ciechocinka, z dumnym podkreśleniem słowa „podryw”... mogą być szanowanymi autorytetami?


"Łabędzica".  Fotografowała Bet

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.