16 grudnia 2012

Hej, kolęda       Przygotowuję na święta nagrania z kolędami. Lubię, gdy są pod ręką tak ułożone, że nie trzeba bez przerwy klikać, pstrykać i szukać. Oczywiście nie może zabraknąć kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca  "Mazowsze". Ostatnio o tym zespole głośno było w listopadzie tego roku, przy okazji występu w garażu jednego z polskich milionerów. Artyści z "Mazowsza", ubrani w zwyczajne ciuchy, a nawet dresy, śpiewali - specjalnie na parapetówkę bogacza przygotowane - piosenki o wznoszeniu domu, polowaniu i piciu wódki.
Takich występów ma być podobno więcej, a teksty piosenek jeszcze lepsze. Na przykład o tym, jak pani domu każe sobie zaaplikować w żyłę zawartość stojącej na stole półlitrówki.


       Czy "Mazowsze" znika jako promotor kultury regionalnej i narodowej, czy przywdziewa nowe szaty? Zadaję sobie to pytanie, odsłuchując kolędy, które wyjątkowo pięknie ten zespół śpiewa. Kiedyś - Mira Zimińska Sygietyńska /współzałożycielka i długoletnia dyrektorka Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"/ poszukiwała ludowych strojów, badała regiony etnograficzne, studiowała pieśni religijne, patriotyczne i ludowe, by włączyć je do repertuaru. Może dziś już nie ma czego kultywować, wszak "Mazowsze"  to spadek po PRL, a co peerelowskie to przecież ma być złe? No, to... "w żyłę i heja na imprę do garażu". W końcu to zespół ludowy, więc dlaczego ma nie współtworzyć nowych tradycji wzbogaconego ludu? 


„Mazowsze” kolędowało w tym roku w naszym Parlamencie.
Wraca do łask i zostało przez polityków docenione?
Życzę serdecznie, by Święta

Bożego Narodzenia

wypełnił nastrój szczęścia i radości. 

Niech upłyną w gronie kochanych,

przyjaznych i życzliwych.

Niech będą Bliskością i Spokojem

oraz Dobrym Czasem.Wesołych Świąt!

Świąteczna Księga Tradycji


72 komentarze:

 1. Azaliż ów bogacz dzisiejszy nie jestże z ludu?:) Skoro nie prosił artystek operowych, a nie wątpię, że stosowne honorarium i one by zaśpiewały przepięknie, jeno właśnie "Mazowsza" znak niechybny, że oto nam się jaka nowa, świecka tradycja rodzi wśród ludu...:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak, to nowa świecka tradycja. Właściwie to wszystko już było. Stanisław Bareja komedie filmowe o podobnych tradycjach kręcił.

   Usuń
  2. Tego bełkotu nie da się czytać. komentujesz na blogach wysilając się na oryginalność, tymczasem ten język jest archaiczny i niezrozumiały.Ewelina

   Usuń
  3. Ewelino, ja bełkot rozumiem, o ile znam definicję tego słowa, jako wypowiedź niezrozumiałą oraz pozbawioną sensu. Pan Wachmistrz natomiast nigdy... przenigdy niczego bez sensu nie napisał. Jedynie w zrozumienie trzeba włożyć sporo wysiłku, a to absolutnie nie znaczy, że jest niezrozumiałe. Nierozumienie leży po stronie czytającego. Podobnie jest z gwarą. Jeśli ktoś pisze po kaszubsku, góralsku czy śląsku, to nie znaczy, że bełkocze. To tylko dla mnie może być trudne do zrozumienia, jeśli się nie postaram.

   Odbiegnę od blogów i pójdę dalej w tym temacie. Czyż wielcy poeci i pisarze używali bełkotu, że aż poloniści w szkole musieli tłumaczyć nam, co wieszcz chciał przekazać i miał na myśli? Ileż to wierszy i książek po pierwszym - szybkim przeczytaniu nie rozumiemy... Czytanie, wbrew pozorom, jest bardzo trudne, bo nie wystarczy tylko znajomość liter.

   Usuń
  4. al Ello,
   Jestem zdziwiona, że to Ty odpowiadasz a nie Wachmistrz. Ale domyślam się, że to obrona kółka wzajemnej adoracji.
   W dalszym ciągu nie rozumiem czemu ma służyć to silenie się na - pożal się Boże - staropolszczyznę. Owszem, wielcy pisarze czasami pisali ( i piszą) językiem niezrozumiałym - nie mylić z bełkotem , ale do tego trzeba być Wielkim.Co do tłumaczenia nauczycieli....
   jakoś nie przypominam sobie abym kiedykolwiek potrzebowała wyjaśnień " co poeta miał na myśli".
   Blogi nie są literaturą najwyższych lotów - o ile w ogóle można to nazwać literaturą, ale.....
   Mam kilka ulubionych, dają mi ukojenie i łapię oddech po całym dniu.Lubię czytać komentarze, ponieważ są życiowe, czasami zabawne, śmieszne lub wzruszające. Przy takiej lekturze po prostu odpoczywam po całym dniu pracy zawodowej. To chyba dobrze, bo temu powinny służyć.

   Tak jak człowiek kulturalny nie wypomina drugiemu braku obycia, tak czytający ze zrozumieniem nie powinien wytykać prostaczkowi braku tej umiejętności.
   Ewelina.

   Usuń
  5. Wielce Szanowna Pani Ewelino: Jeśli WMPani pisania mego pojąć nie sposób i "nie da się czytać" jest na to remedium wyborne: nie czytać!:) Mnie to w niczem nie zaszkodzi, WMPani zaś, jak sądzę, pójdzie na zdrowie, czego z serca całego życzę:)
   Drogiej zaś Gospodyni pozwolę życzyć sobie nie tylko pomyślności, zdrowia i pieniędzy, ale i tego, czego mnie niedawnem czasem życzono: aby nadchodzący Nowy Rok, jeśli niesie koniec to tylko spraw końca wartych, wprzeciwnym razie niech to będą same dobre początki!
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 2. Wydaje mi się, że nasi parlamentarzyści zapraszając "Mazowsze", chcieli dodać splendoru swemu opłatkowi, a nie rekultywować sam zespół. Szkoda mi "Mazowsza" i mam nadzieję, że wreszcie minister kultury zajmie się poprawą finansów, aby nie musiało chałturzyć u nowobogackich.
  Wesołych Świąt, alEllu, przy dźwiękach ślicznych kolęd "Mazowsza"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Anno.

   Tak, masz rację, to raczej o splendor chodziło. Może jednak minister kultury się ocknie?

   Usuń
  2. Aż przykro się robi, że tak zasłużony dla Polski zespół, który ją rozsławiał na całym świecie, musi sobie dorabiać. Wydaje mi się, że fragment tego występu w garażu pokazywano w "Szkle kontaktowym".
   Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
  3. To dobrze, że nie oglądałam. Nie strawiłabym tego. Nie wierzę, że nie można dochodowej trasy koncertowej zorganizować, tylko w dresach po garażach dorabiać.

   Usuń
 3. Wszyscy wolimy Mazowsze w wersji tradycyjnej. Ale widać, że muszą dorobić. Szkoda, że w taki sposób.
  Pozdrawiam i życzę Wesołych świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno artysta z "Mazowsza" zarabia 1400 zł, a z 20 letnim stażem - 2000 zł.

   Usuń
 4. Wszystko schodzi na psy... Świetni aktorzy sprzedają się w idiotycznych serialach, kultowe piosenkarki występują na wiejskich pastwiskach pod namiotami, do teatru chodzi się w dziurawych dżinsach..itd,itd...
  Szkoda, że świat elegancji, dobrego smaku i wysokiej kultury odchodzi wraz z nami.
  Strach pomyśleć co będzie w dalszej przyszłości, wejdziemy na drzewa?
  Póki co, cieszmy się tradycjami w których wyrośliśmy, z Mazowszem w pięknych strojach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bet, ja myślę, że niektórzy już na drzewach siedzą. Wskazują na to choćby walki plemienne.
   A o kulturze, a właściwie jej braku... to aż nie chce mi się nawet rozmawiać. Zresztą wysoka kultura nie jest szeroko dostępna dla zwykłego zjadacza chleba.

   Usuń
  2. O, tak, walki plemienne bardzo rozgorzały i bardzo trudno w nich o kulturę zwykłą. O wysokiej to nawet nie ma co marzyć.
   Tak sobie wciąż myślę o Mazowszu w kontekście przemijającej mody na ludowość. Zauważam, że wyroby ludowe i tradycje nie są już atrakcyjne dla zwykłych zjadaczy chleba. Może jeszcze Polonia zagraniczna się tym ekscytuje ale współczesna Polska chyba już nie bardzo.

   Usuń
  3. Bet, a gdyby tak zrobić eksperyment? Występ zespołu "Mazowsze" - bilety po 10 zł i policzyć, ile ludzi będzie chętnych? To by dało obraz, czy jest we współczesnej Polsce zapotrzebowanie na tego typu kulturę. Tyle tylko, że takie występy państwo musiałoby dotować.

   Usuń
  4. Obawiam się, że chętnych nie byłoby zbyt wielu... Tak jakoś czuję, że zapotrzebowanie na taką sztukę minęła. Podobnie jak na wyroby Cepelii...Bo to jakoś się kojarzy, prawda? Mazowsze i Cepelia. Może krzywdzę artystów tym skojarzeniem?

   Usuń
  5. Nie wiem, po prostu nie wiem...
   U nas często są międzynarodowe festiwale folklorystyczne(sztuka, muzyka, taniec, chóry), to nie można się wbić do sali. Raz poszłam, to omal nie zemdlałam na stojąco w ścisku.

   Usuń
  6. Być może mylę się. Oby.

   Usuń
  7. Ale już na operetkę bilety można kupić bez problemu. Czyli chyba w grę wchodzi cena. Natomiast na wszystko za darmo, czy na tanie wejściówki bez oznaczonych miejsc - tłumy.

   Usuń
 5. I ja Elu wolę to dawniejsze "Mazowsze". Było moim ulubionym zespołem. Ileż to chwil spędzałam nucąc ich pieśni! Smutno mi, że muszą chałturzyć. I Tobie Elu życzę radosnych i rodzinnych Świąt.Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Hanno.

   I mnie smutno, to nie może być, by zespół tej marki chałturzył i tworzył pieśni o dawaniu w żyłę.

   Usuń
 6. Ostatni raz byłam na występach "Mazowsza" masę lat temu. Na slajdzie pierwsza z lewej to dziewczyna z naszego miasta. Ogromnie lubiliśmy ten zespół i ceniliśmy to co robią, ze rozsławiają nasze tradycje za granicą. Teraz cisza szkoda. Dla Ciebie i twojej Rodziny najlepsze życzenia z okazji Świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już nawet nie pamiętam, kiedy na żywo widziałam "Mazowsze".

   Dziękuję za życzenia w imieniu swoim i rodziny.

   Usuń
 7. Bardzo dobry tekst. Słuchałem w radiu Bogusława Kaczyńskiego, tego od muzyki poważnej. Krytykował właśnie Mazowsze. Mazowsze to była wizytówka Polski. Tak jak Chór Aleksandrowa Rosji.
  To jest degrengolada marki po prostu. Ale to nie tylko pretensja do Mazowsza. Do władz także o brak finansowania. Pieniądze na reklamowanie swojego kraju MUSZĄ BYĆ!
  Oczywiście ja mam kolędy w wykonaniu Mazowsza. W moim sercu to jeszcze marka jest. Ale u nas już wiele marek zlikwidowano.
  Pozdrawiam predświątecznie
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie... Nie można mieć pretensji tylko do "Mazowsza". Głównie do ministra kultury i św. Piotra, że dyrektorkę Mirę Zimińską-Sygietyńdską powołał do siebie. Ona by nie pozwoliła psuć marki.

   Usuń
 8. Dopiero teraz zauważyłem, ze nie dołączyłem do Twojej witryny. I oczywiście nadrobiłem to zaraz:)

  OdpowiedzUsuń
 9. "Jadą goście jadą" - nie wiem czemu, jak mowa o "Mazowszu", czy Śląsku" to zawsze kojarzy mi się ten film. Jeszcze do niedawna miałem nadzieję, że
  "Gala muzyki biesiadnej" zapełni niszę po tamtych zespołach, ale ten dobry pomysł spalił nie tyle na panewce, co na braku kasy. "Brak kasy" to zresztą pojęcie względne, bo przecież nie brakuje kasy dla "znajomych króliczka" (np. Górniak śpiewająca hymn państwowy). Ktoś nam zepsuł tę Polskę i psuje ją nadal.
  Osobiście wolałbym jednak kolędy w wykonaniu np. H. Banaszak (ładna, zgrabna, pięknie śpiewająca), niż Zespołów Pieśni i TAŃCA, bo kolęda z tańcem jakoś nie bardzo mi się kojarzy. Ale to pewnie tylko ja tak wybrzydzam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie, to w różnym wykonaniu lubię kolędy. Jedynie operowe wykonania, nie wiem dlaczego, nie pasują mi do kolęd. To znaczy pasują, ale do słuchania na sali koncertowej, a nie przy stole w domu.

   Hi. hi... Wyobraziłam sobie w "Mazowszu" "znajomych króliczka". To trzeba mieć talent i napracować się, w dodatku za 1400 - 2000 max. zł miesięcznie.
   Marka już się nie liczy, a państwowe pieniądze kierowane gdzie indziej.

   Usuń
  2. Kolęda ma to do siebie, że zawsze jest mile odbierana z jakąś nastrojową otoczką, bez względu na to, gdzie, kto i jak śpiewa. Jednak warto czasem posłuchać w najlepszym wykonaniu.
   W "Mazowszu" to chyba ciężko byłoby utrzymać "króliczka", ale w "Gali biesiadnej" już się pojawiały, i dlatego się skończyła.
   W zasadzie to nie przypominam sobie przedstawień operowych z motywem kolęd.

   Usuń
  3. Nie, nie, raczej nie było w przedstawieniu operowym. Muszę zapytać siostry.

   Usuń
 10. Wygląda na to Kochana , że każdy potrzebuje żyć ... A Mazowsze i Śląsk również. Mogą soliści chałturzyć , mogą i oni. Tylko tak jakoś dziwnie to zabrzmiało. Wszystkiego co najlepsze na Święta i nie tylko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się zaprzeczyć, Andante, że do życia potrzebny chleb. A i skrzynka pocztowa rachunków pełna.

   Usuń
 11. elEllu - mysle,ze nie jest to degrengolada - w koncu wszyscy musimy zyc z czegos.Ze nie spiewal ten chor na scenie tylko w dresach w garazu - nowobogacki widac byl fanem zespolu skoro go na taka impreze zaprosil i zaplacil..tak mysle.Szkoda,ze Mazowsze i Slask nie funkcjonuja tak jak kiedys - fakt.Szkoda,ze nie ma pieniedzy dla tego rodzaju dzialalnosci,szkoda ze dwa motory tych zespolow nie zyja.Nowobogacki mogl zaprosic na prywatna impreze Dode np ale wolal Mazowsze -wiec.I tak na pewno te piesni ludowe ,ktore spiewaly te zespoly byly bardzo pracowice poprzerabiane,uladzone,na motywach skomponowana muzyka czy to byl prawdziwiy folk.No i kto powiedzial,ze folk ma spiewac wylacznie na wysokie c...folk to folk tak jak i kiedys tak i teraz byly sprosne,rubaszne piesni a ze przez obie Miry ladnie podane i uladzone...Co nie znaczy ,ze bylam i jestem fanka bardziej Slaska niz Mazowsza tego dawnego ale rozumiem,ze czasy sie zmieniaja i folk tworzy nowe piesni....w garazu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reno, marka to jest marka i państwo o markę - po mojemu - powinno dbać.

   Usuń
  2. A tu sie z Toba calkowicie zgadzam.Zwyczajnie - ogrom pracy wlozony w funkcjonowanie obu zespolow idzie na marne.Wierze w to ,ze gdyby obie Miry zyly byloby dalej - marka.Bylo sie czym pochwalic.Teraz nie wiem.I to ze panstwo nie dba o to teraz to jest skandaliczne.Ale nie mam za zle zespolowi ,ze pospiewal w garazu akurat..skoro nigdzie nie mial koncertow,skoro nigdzie indziej nie jest zapraszany...

   Usuń
  3. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wsparł finansowo powstanie Europejskiego Centrum Matecznik Mazowsze w Karolinie. To ogromny, wielofunkcyjny obiekt. Misją Matecznika z założenia miało być kultywowanie tradycji narodowej i osiągnięć artystycznych poprzez przekazywanie ich kolejnym pokoleniom.

   Ale czy tam się dzieje coś, o czym jakieś pokolenie słyszało? Natomiast o "dawaniu w żyłę" wszystkie pokolenia słyszały. To nie jest dobre.

   Usuń
 12. alEllu, nie pasuje mi Mazowsze w Parlamencie. Brakuje w tym wszystkim oprawy do tego czym sobą reprezentują. A reprezentują bardzo dużo, to tradycja polskiej muzyki i tańca. Smutne to, że kiedyś znane na całym świecie, zostaje zapominane. A może zaproszenie do Parlamentu to zwiastun lepszych czasów dla tego zespołu?
  alEllu, życzę Ci również szczęśliwych, rodzinnych świąt.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ogóle w tym Parlamencie był nastrój pogrzebowy. Zupełnie nie w klimacie świątecznym, a raczej jakimś "kondolencyjnym".

   Usuń
 13. I tak mnie jeszcze naszla refleksja - wiesz -Mazowsze powstalo i uczylo kultury,spiewu ,tanca mlodych ludzi .Wtedy gdy powstalo kultury zadnej nie bylo - wiec naprawde niosla te kulture i zwyczajni ludzie pokochali ten zespol.Byl tez promowany niejako.Teraz jest inna rzeczywistosc ,kultury roznorakiej mamy do rozpuku.Byl zespol znany na swiecie bo mu jak Zydzi na calym swiecie mamy polonie...Byl reprezentantem naszego folkloru.A teraz przeciez oprocz tych 2 bardzo dobrze zasluzonych zespolow mamy tez mase innych,ktorymi tez mozna sie pochwalic.Mamy dobre kino,mamy swietny teatr mamy malarzy,grafikow ,mamy mnostwo innych rzeczy,ktorymi nalezy sie chwalic.Folkorystyczne zespoly to niejako czesc i wlasciwie tylko dla ludzi ,ktorzy lubia folk.I tu bym sie nie zgadzala z Bet,ze mlodzi nie lubia - lubia,lubia, tylko chyba nikt nie wpadl jeszcze na pomysl,zeby na narodowym zrobic koncert i spedzic 20 tys.ludzi jak na Madonne np.A wlasciwie - wtedy bysmy sie przekonali ile mlodych by przyszlo.Na lewo most na prawo most by spiewali np a pod Wisla metro..:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To by chyba zależało Reno od ceny biletu. Tak przynajmniej mi się wydaje.

   Usuń
 14. Ach przepraszam za bledy,spiesze sie troszke ,wyjezdzam i pewnie dopiero pojawie sie w przyszlym roku.Zycze wszystkim znajomym i Tobie alEllu wszystkiego najlepszego z Okazji Swiat i Nowego Roku.Mysle,ze jednak Mazowsze w parlamencie nie spiewalo o dawaniu w zyle.I pewnie na oficjalnych koncertach tez tego spiewac nie beda.Wszystkiego dobrego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem szczęśliwej podróży Reno i wszystkiego dobrego. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

   Dziękuję za życzenia.


   PS. Nie, nie, w parlamencie pięknie śpiewali kolędy. Dziękuję za obszerne refleksje.

   Usuń
 15. Wiele osób dorabia, ale to z "Mazowszem" brzmi tak jakoś nieładnie...
  Że zmienię temat: kolędy w wykonaniu przedszkolaków potrafią być urocze :)))
  I jeszcze do wcześniejszego postu, żeby Cię nie ganiać :))) - dzięki za przepisy! Kukułki już tuptają za mną. Zapisane na listę zakupów. :) Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magdaleno, ja rozumiem dorabianie, bo żyć trzeba, a i makowca kupić na święta. Mazowsze, to jednak jest marka i w ptasim mleczku powinno opływać bez chałturzenia po garażach.

   Nie wiem, czy z kukułkami zdążysz na święta, bo jeśli całkowicie się nie rozpuszczą, to alkoholu nie należy wlewać. Mogą nie zdążyć się przegryźć.

   Usuń
 16. Też, alEllo, najbardziej odpowiadają mi kolędy aranżowane i śpiewane w sposób tradycyjny. Wiesz zapewne, że w moich stronach istnieje, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który, na szczęście, ma się dobrze. Ponadto na Śląsku istnieje wiele chórów amatorskich, które poziomem nie ustępują tym zawodowym. To stara śląska tradycja, wynikła z radości wspólnego śpiewania!
  całuski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie widziałam na żywo Zespołu "Śląsk". Troszkę mi jednak to zrekompensował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, który ma w repertuarze tańce śląskie.

   Usuń
 17. Koledowac nie mozna tak sobie... musi byc TO COS i bez tego wszystko blado wyglada koledowanie...
  Ellu, niech te Swieta beda dla Ciebie i Twojej Rodziny Szczesliwe i pelne Radosci!
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 18. Chwała bogaczowi. Mógł przecież zatrudnić Dodę. A tak kultura jest
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. jak napisałam tak też i zrobiłam, czylibezczelnie skopiowałam Twoje przepisy, dały się wkleić do mojego wirtualnego kajeciku, będą jak znalazł, na rożne takie okoliczności ;-)
  -----------
  najbardziej ze wszystkich lubię właśnie tradycyjne kolędy w wykonaniu Mazowsza, kojarzą mi się z dzieciństwem , u mnie zawsze na Święta właśnie te kolędy się słuchało, teraz różnie, tradycje się pomieszały ale mnie zostało z tamtychlat zauroczenie Mazowszem
  W tym roku na Opłatku w Sejmie był zespół Mazowsze - pięknie śpiewali.
  alEllu - jeszcze życzeń nie składam, bo jeszcze tu kilka razy przed Świętami wpadnę

  OdpowiedzUsuń
 20. Elu!
  Ja Tobie tez zdrowych i wesołych!!!!!!!!!! I szczęśliwego nowego 2013 roku!
  Od Otylii też oczywiście bo ma pojemne serce:)
  Vojtek&TurboOtylia

  OdpowiedzUsuń
 21. Otylia zasłużyła na najlepsze życzenia jakie sobie można wymyślić. Po prostu.
  Otyś na pewno to przeczyta.
  Zasypało Warszawę na biało:)
  I trzeba sobie radzić:)

  OdpowiedzUsuń
 22. ja też lubię jak nagrania w tym kolędy mają swoje miejsce i nie trzeba ich nigdzie szukać.
  Wszystkiego najlepszego z okazji świąt, dużo zdrowia i radości.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 23. Dobry wieczór.Sporo się naszukałam, ale udało się.
  Zdrowych, spokojnych i radosnych Swiat.Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.Tobie Elu i wszystkim wokół......Ewa Greg

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo fajny blog. Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 25. Przysiądę tylko na chwilkę bo musze zaraz iść z zrobic śledzie w oleju. Do Świąt w sam raz sie przegryzą.
  Z kolęd to : Bracia patrzcie jeno, jak niebo .................... jak tylko nadazy sie okazja to bedę sie wydzierał i lepiej żeby nikogo przy tym nie było bo głos a przedewszyskim słuch mama absolutny tzn rozróżniam kiedy graja a kiedy nie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

 26. Niech świąteczne życzenia mają moc spełnienia,
  Te całkiem błahe i te ważne,
  Te dostojne i te ciut niepoważne.

  Niech wszystkie się spełniają.
  Tego życzy Ula

  OdpowiedzUsuń
 27. Niech choinka się całą noc świeci
  Niech cieszą się z tego też małe dzieci
  Niech renifer grzeje z kopyta
  A Mikołaj za prezent chwyta.
  Niech życzenia sypią się wokół
  Niech smutki opuszczą lokum
  Niech nikt nie tonie w amoku
  bo zbliża się najpiękniejszy dzień w roku.

  Świąt pełnych zdrowia i radości życzę

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo lubię kolędy, a najlepiej te śpiewane tradycyjnie są takie piękne. Słyszałam nowsze wersje kolęd śpiewanych, alr to już nie to...
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 29. Z okazji świąt Bożego Narodzenia

  życzę wam wszystkich marzeń spełnienia

  smacznego karpika,

  tłustego śledzika,

  barszczyku czerwonego

  i pod choinką prezentu pięknego.

  Dużo szczęścia,zdrowia i radości życzy wam Agata

  OdpowiedzUsuń
 30. Tak niewiele nam potrzeba,
  by przytulić się do nieba.
  Zdrowia, szczęścia, bliskich blisko
  i miłości ponad wszystko.
  WESOŁYCH ŚWIĄT

  OdpowiedzUsuń
 31. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nadchodzącego Nowego Roku, Życzę;
  Zdrowia ,
  szczęścia,
  zadowolenia z dnia codziennego...
  W pierwszej kolejności autorce tego bloga - Eli
  oraz
  Wszystkim odwiedzającym :)))

  Bonynka

  OdpowiedzUsuń
 32. Zdrowych , radosnych ,rozgrzewających /kukułki/ Świąt Bożego Narodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 33. ☆Merry Christmas☆
             ✺
           ✺█✺
          ✺███✺
         ✺████✺
       ✺███████✺
     ✺██████████✺
        ✺█████✺
      ✺████████ ✺
    ✺███████████✺
  ✺██████████████✺
           ▓▓▓

  OdpowiedzUsuń
 34. Zdrowych, Radosnych, Spokojnych
  Świąt Bożego Narodzenia!!!
  I Spełnienia Marzeń
  w Nadchodzącym Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Na Boże Narodzenie, łamię się opłatkowym wierszem Kasprowicza:

  Przy wigilijnym stole,
  Łamiąc opłatek święty,
  Pomnijcie, że dzień ten radosny
  W miłości jest poczęty;

  Że, jako mówi wam wszystkim
  Dawne, prastare orędzie,
  Z pierwszą na niebie gwiazdą
  Bóg w waszym domu zasiądzie.

  Sercem Go przyjąć gorącym,
  Na ścieżaj otworzyć wrota -
  Oto co czynić wam każe
  Miłość - największa cnota.

  OdpowiedzUsuń
 36. Wesołych Świąt ,al Ellu!

  OdpowiedzUsuń
 37. Zdrowych i wesołych Świąt, al Ellu!
  Nie miałem czasu wpaść tu wcześniej. Wciąż jakieś zabieganie i chyba już tak zostanie. Przeniosłem bloga na nową platformę i średnio jestem zadowolony, ale nie mam czasu ani zdrowia z nim walczyć. Zdjęcia da się wklejać (nie tylko modeliki ale te z wakacji też)
  Pozdrawiam jeszcze raz serdecznie
  artemis

  OdpowiedzUsuń
 38. Zdrowych, radosnych Świąt, takich prawdziwie świątecznych z nadzieją na jeszcze lepsze jutro.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 39. Klik poświąteczny.

  Bardzo, bardzo dziękuję drogim Posiaduszkowiczom i Gościom Przejezdnym za życzenia. Serdeczności i uśmiech dla wszystkich.

  OdpowiedzUsuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.