22 września 2016

Z Ziemi Obiecanej Aleją Gwiazd do PRL-u i od Wolności do NiepodległościZdjęcia można powiększać KLIKIEM 
CZYLI WRZEŚNIOWY SPACER 
PO ŁODZI.       Do Ziemi Obiecanej wybierałam się latami i - z różnych względów - dojść nie mogłam. Ostatnio, z braku dogodnego dla mnie połączenia. Wreszcie postanowiłam do Łodzi pojechać. Cudny wrzesień wyjątkowo nadawał się do tego. A i oczekujący mnie Gospodarze, to... ho, ho, nie byle kto w moim sercu, o!

Stacjonowałam, razem z krukiem, w kwaterze z panoramicznym widokiem po horyzont. To jest to, co ptaki i grycEle lubią najbardziej. Przestrzeń i widok, jako dodatek - niczym ptasie mleczko - do porannej kawy na balkonie.
   Łódź może się podobać i nie. Zależy, co pokażą oprowadzający po tym mieście przewodnicy. Moi trafili w mój gust. Podczas objazdów, dojazdów i przejazdów, najwięcej widziałam lasów i parków. Ale nie tylko...


W lesie zobaczyłam najstarsze łódzkie zabytki.
To kaplice w Łagiewnikach.
Jedna - św. Antoniego  wybudowana w 1667 roku,
a druga - św. Rocha - z początku XVIII wieku. 

       Na spacerze po mieście zauważyłam sporo instalacji, obiektów przestrzennych i rzeźb artystów polskich i zagranicznych. Na rynku Starego Miasta miła dla oka jest niezwykła instalacja z kolorowych wstążek. Jej autorem jest artysta Jerzy Janiszewski. To ten, który stworzył  logo Solidarności. 


 


Ciekawe są też inicjatywy obywatelskie. Oto jedna z nich. „Mały Ciechocinek” na łódzkim osiedlu.Nie obeszło się bez odegrania koncertu na instrumentach 
zlokalizowanych w parku.
       A łódzkie bramy przy Piotrkowskiej, na której krańcach jest  Plac Wolności i Plac Niepodległości, kryją w sobie prawdziwe skarby. Jedno podwórko - to zaczarowany ogród, inne lśni lusterkami.

Dla zachowania równowagi bez trudu można znaleźć mniej lśniące budynki.


       W programie zwiedzania nie mogło oczywiście zabraknąć rezydencji łódzkiej dziewiętnastowiecznej burżuazji. Pałac Poznańskich od razu porównałam do Luwru. Przechadzałam się także pośród budynków fabrycznych i mieszkalnych - wybudowanych w okresie rozkwitu przemysłowej Łodzi.
Nowe centrum miasta - Manufaktura - sprawia wrażenie, 
jakby łączyła kulturę z rozrywką, handlem i rekreacją.
Zdjęcie zawiera lokowanie produktu :-)
       Nigdy niczego nie reklamowałam. Tym razem muszę, bo inaczej się uduszę. ;-) Kawa! Prawdziwa kawa! Zwykła kawa z kawą w kawie! To w dzisiejszych czasach rzadkość. Prawie wszędzie, jak nie cappuccino i latte, to mocha i americana. Z różnymi dodatkami smakowymi, serduszkami z białego proszku, kleksami z farby itd... itp... Dlatego na wycieczki przeważnie zabieram termos ze swoją kawą.
- Chcę się napić normalnej kawy z prawdziwej kawy! Powiedziałam w pizzerii przy Piotrkowskiej i dostałam! Do tego kocyk, by w ogródku na zewnątrz lokalu nie złapać wilka w chłodny albo wietrzny dzień. O miłym i przystojnym Panu Kelnerze nie wspomnę.

Zauważyłam także akcenty peerelowskie. 
       Czy Łódź polubiłam? Nie wiem. Poczułam jednak, że ona lubi mnie. 

Od goszczących mnie Gospodarzy i Przewodników dostałam samo Dobro, które dobruje i ogrzewa mnie do dziś...

   
Na zakończenie tej krótkiej relacji, takie oto... Przesłanie?

'Patrz na innego człowieka'81 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. To tylko powierzchowna relacja.

   Usuń
  2. Przyznaję, ze nie znam miasta.

   Usuń
  3. Cieszę się, że dzięki tej skromnej relacji, choć kilka łódzkich zabytków poznałeś.

   Usuń
 2. Jadę do Łodzi! Następnym ekspresem! Ech...Pomarzyć można.
  Fajna jest ta Łódź w Twojej relacji.
  Ale na kawową kawę nie dałam się nabrać:)) Tam chodziło o tego Pana Kelnera.... Hi, hi, hi...Z przystojnych rąk wszystko lepiej smakuje:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kawa była kawowa i bardzo dobra. Przysięgam, jak bum cyk cyk.

   Usuń
  2. No to teraz o kawie krukiem i widokiem. Czy wspominanie o ptasim mleczku w towarzystwie kruka nie jest aby nietaktem?

   Usuń
  3. Kruk zajęty jest odpędzaniem gołębi i na ptasie mleczko nie zwraca uwagi. :)))

   Usuń
  4. A jak zapragnie sobie coś "wykolić"?

   Usuń
  5. Tak daleko moja wyobraźnia nie sięga... :)))

   A zresztą kruk krukowi oka nie wykole. ;)

   Usuń
  6. Taki kruk to chyba niezły mieszkaniec balkonowy. Muszę sobie zasiedlić balkon takim krukiem.

   Usuń
  7. Polecam, to milsze towarzystwo od gołębi.

   Usuń
 3. No to widzę, że - może nawet nieświadomie - zahaczyłaś o dwie największe na skalę światową atrakcje łódzkie. Pierwsza to największy na świecie kompleks leśny 1200 ha położony prawie w centrum miasta. A druga to łódzki przemysł włókienniczy, który w drugiej poł. XIX ustępował tylko pierwszemu na świecie Manchesterowi.
  Ciekawa jest także łódzka architektura pofabrykancka. Niestety do większości z nich nie ma dostępu, ponieważ zostały zwrócone właścicielom, a ci nie wyrażają zgody na zwiedzanie.

  Na szczęście kilka z nich zostało opisanych w Google, np.:
  Secesyjna willa Kindermanna przy Wólczańskiej
  http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/1947
  Eklektyczny Poznański
  http://tinyurl.com/zbbwh7b
  Czy w ogóle łódzka architektura barokowa i secesyjna
  http://tinyurl.com/glrgpyy

  Czy Manufaktura jest "nowym centrum miasta"? Wydaje się, że przede wszystkim, jest to łódzki "Manhattan".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, Andrzeju, za doprecyzowanie, rozszerzenie, wzbogacenie i linki.
   O największym lesie w granicach miasta mówił mi syn, kiedy zażartowałam, że przyjechałam do miasta, a prawie wszędzie wożona jestem przez las.

   Usuń
  2. Łódzki Manhattan jest w trochę innym miejscu niż Manufaktura. Żadnej dużej fabryki byłemu właścicielowi nie zwrócono, natomiast wiele cennych obiektów zburzono lub pozwolono na obrócenie się w ruinę. Jeżeli chce się poznać prawdziwe wnętrza fabrykanckie, to warto odwiedzić willę Herbsta (tuż obok Księżego Młyna), a maszyny włókiennicze stoją w Białej Fabryce (obok jest skansen miejski) lub w Manufakturze w Muzeum Fabryki.

   Usuń
  3. Czy to nie u zbiegu Piotrkowskiej i Piłsudskiego jest Manhattan? Tam, gdzie takie wysokie bloki?

   Usuń
  4. Nie miałam pojęcia, że to miasto jest tak "zazielenione"... Puszcza w centrum miasta to nie lada atrakcja. Nigdy nie natrafiłam jakieś wzmianki o tym. Czyżby Łódź trzymała w tajemnicy swoje największe atuty? Tylko dla swoich?

   Usuń
  5. Pewnie tak, bo ja też nigdy o tym nie słyszałam. Ale najbardziej w Łodzi podoba mi się park, do którego przychodzi się na śniadanie. Nawet leżaki są. Zawsze zazdrościłam Hiszpanom czy Anglikom, że wychodzą z domu na śniadanie. Teraz zazdroszczę mieszkańcom Łodzi.

   Usuń
  6. Śniadanie na leżąco?

   Usuń
  7. Manufaktura miała być takim centrum rozrywkowo kulturalnym (muzea, teatry, kina, kasyna gry, hotele), z braku kasy poprzestano raczej na centrum handlowym. Z Manufaktury do Manhattanu w linii prostej jest kilka kilometrów do centrum miasta, i to faktycznie są te wysokie wieżowce, n.b. wybudowane w epoce Gierka (!). Teraz po rozbudowie Manhattan to skrzyżowanie Piotrkowskiej z al. Mickiewicza i al. Piłsudskiego.
   Ten kompleks leśny to nie tylko las i puszcza, ale i 7 stawów, 2 rzeczki, kilka bijących źródeł (jedno u św Rocha), słynne "Niebieskie źródła", i fragment puszczańskiego traktu "Bursztynowego szlaku".

   Usuń
  8. Dla dopełnienia krajobrazu, jedna rzeczka mogłaby być większa.
   Wodę ze źródełka św.Rocha piłam. Jest taka miękka, jak aksamit. Wprost pieści gardło podczas przełykania.

   ____________

   Bet, a czemu nie na leżąco? Chociaż można i na stojąco.

   Usuń
  9. Przez Łódź przepływa ... 17 rzek, ale wszystkie - poza kompleksem leśnym - są zakryte. To były głównie ciągi wodne wybudowane w XVIII-XIX w. przez tkaczy łódzkiej manufaktury.

   Usuń
  10. "Niebieskie źródła" są w Tomaszowie Mazowieckim. Fragmenty niektórych rzek są odkrywane, np. Sokołówki i częściowo Łódki w okolicach gmachu ASP, na Retkini Karolewka miejscami płynie na zewnątrz.

   Usuń
  11. Informacje obu Panów są cenne, ponieważ żadnej rzeki w Łodzi nie dostrzegłam. Bardzo się poukrywały...

   Usuń
  12. Informacje obu Panów są cenne, ponieważ żadnej rzeki w Łodzi nie dostrzegłam. Bardzo się poukrywały...

   Usuń
  13. Rzeki sprowadzono do podziemnych kanałów, głównie w okresie epoki Gierka, bo była potrzebna powierzchnia pod zabudowę wielkomiejską. Tak jak pisze hegemon można w kilku miejscach zobaczyć fragmenty, ale nie dłuższe niż kilkanaście metrów. To głównie jakieś prywatne kaskady, nawet wodospady, ale na terenach prywatnych.
   Te niebieskie źródła, o których wspominałem, leżą kilkadziesiąt metrów od miejsca w którym byłaś (powyżej św. Rocha) i faktycznie "świecą" na niebiesko. Jest to wynik podłoża krasowego na którym leży wyżyna łódzka, Z Wikipedii:
   "... wody cechują się barwą, jakiej nie mają żadne inne w kraju. Woda ma tutaj niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Ten niesamowity kolor wody w basenach źródliskowych jest skutkiem działań rozproszonego światła słonecznego ..."
   Z tych powodów na obszarze od św, Rocha dopływy do Pilicy mają taką nienaturalną piękną barwę.

   Usuń
  14. To te źródła z legendy o Szwedach, co wjechali na koniach do kaplicy, nie uszanowali świętego miejsca i za to niebieska woda ich potopiła?

   Usuń
  15. Łłłłłłłłłłłłłłaaaaaał... Błękitne wody? Ileż to się można dowiedzieć bywając na Posiaduszkach!

   Usuń
  16. Chyba tak, bo nie wiedziałem, że to byli Szwedzi.

   Usuń
  17. Jacy dyskutanci, takie posiaduszki. Ja też się dużo dowiaduję.

   Usuń
 4. Byłam w Łodzi raz w życiu, przed laty, z okazji jakichś targów dziewiarskich. Pracowałam wówczas jako projektanka w sosnowieckiej "Wandzie", (nieistniejące już Zakłady Dziewiarskie). Spacerowałyśmy z koleżanką po ulicach i uliczkach miasta bez przewodnika. Tak więc umknęły mi daty, nazwiska, historia i historie. Urzekła mnie jednak atmosfera miasta. Dzięki Tobie wróciłam tam na troszkę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Atmosferę miasta czuje się i dzisiaj. W ogóle, wydaje mi się, że Łódź się bardziej odczuwa, niż ogląda.

   Usuń
 5. Nigdy nie byłam w Łodzi. Bardzo mnie kiedyś zafascynowała niemiecka piosenka - komm, we faren na lać. Długo myślałąm co to jest ta lać . Okazało się,że to Łódż. No jak to powiedzieć po niemiecku he,he...

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak o o tę. Tyle,że ja to słyszałam w wersji bardziej zbliżonej do Otto schow

  OdpowiedzUsuń
 7. Wieki całe nie byłam w Łodzi, ostatni raz w połowie lat 80' ubiegłego wieku. I mam z niej dość dziwne wspomnienia- primo- miasto niekomunikatywne, brak punktów charakterystycznych, by łatwo wszędzie trafić .Pizza, która jadłam miała tak pieprzne ciasto, że skończyła na dwóch kęsach.
  Za to był trzypiętrowy "Dom obuwia" i nabyłam w nim różne buty i to bez kartek.
  I niestety nic mnie w Łodzi nie zachwyciło, za to byłam zadziwiona jakim cudem stoją kamienice, które wyglądają tak, że aż strach było koło nich przejść, bo sprawiały wrażenie, że za moment rozsypia się w gruz.
  I cieszę się, że miasto jednak podzwignęło się z tamtej brzydoty i zaniedbania.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od nas jeździło się do Łodzi po ubrania. Był bezpośredni pociąg do Łodzi Fabrycznej. Moja znajoma przekupka raz w tygodniu przywoziła sukienki.

   Usuń
 8. Ostatnio w Łodzi byłam tylko przejazdem [zabłądziliśmy w tym mieście w drodze powrotnej z nad morza]. Natomiast zwiedzałam Łódź w czasach głębokiego PRL. Noclegi mieliśmy w robotniczym hotelu. Czy mnie wówczas urzekła? Średnio byłam nią zachwycona. Wiele zależy od przewodnika.
  pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam Łodzi z tamtych czasów. Wiem natomiast, że od przekupek kupowało się ubrania przywożone z tego miasta. A przed ślubem - niemal obowiązkowy był wyjazd do Łodzi po suknię, koszulę i garnitur.

   Usuń
  2. To w moich rodzinnych stronach obowiązkowy był taki wyjazd do Częstochowy. Szkoda, że nie mieszkasz blisko mnie, bo poprosiłabym abyś następnym razem zabrała mnie ze sobą na takie wojaże z przewodnikiem; 'przesyłam buźkę :)

   Usuń
  3. W dzisiejszych czasach degłość nie gra roli. Wystarczy się umówić.

   Usuń
  4. Niby racja. Wystarczy się umówić,niby proste, jak drut, lecz... z każdym dniem coraz trudniej ruszyć cztery litery. Duch ochoczy, a ciało słabe.
   pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  5. W pewnym wieku czy nawet w młodym wieku, gdy ma się różne dolegliwości, w ogóle trudno jest realizować plany i umawiać się na cokolwiek.
   Najważniejszy jednak ten duch ochoczy i tak trzymać, o!

   Usuń
 9. Mam rodzinę w Lodzi, ale nigdy u niej nie byłam. Wiem, że w Łodzi kręcono serial "Komisarz Alex", który tak bardzo na niekorzyść różnił się od pierwowzoru "Komisarz Rex", że nigdy łodzi nie polubiłam, za to Wiedeń z komisarzem Reksem- bardzo. Poza tym byłam w Wiedniu i to w tych miejscach, gdzie dzieje się akcja serialu.
  Na pewno łodzianom podoba się ich miasto, bo wszystkie polskie miasta są piękne i już od 11 miesięcy nie są w ruinie.
  Miłej niedzieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie znam ani serialu "Komisarz Alex", ani "Komisarz Rex". Nie wiem więc, czy byłam w "serialowych" miejscach w Łodzi i Wiedniu.

   Usuń
  2. Chyba dwa z Twoich łódzkich zdjęć są tymi, gdzie kręcono serial.
   Po prostu Łódź nie umywa się do Wiednia. Ale niepotrzebnie porównywałam, bo to zupełnie inne miasta i oba są ładne na swój sposób.

   Usuń
  3. Bardzo słabo pamiętam Wiedeń, a zdjęcia mam tylko w ogrodach cesarskich i na uliczce w pobliżu dworca kolejowego.

   Usuń
 10. Pozdrawiam i ja. Piszę wtedy kiedy mam czas i natchnienie :) Najczęściej w weekendy. Wczoraj byłem na maratonie w Warszawie. Nie biegałem ale chodziłem, filmowałem i fotografowałem.


  Ja w mieście Łodzi (tak się podobno powinno mówić) byłem dwa razy w życiu. Nie potrzebowałem ale tak pojechałem z ciekawości. Sporo ludzi ocenia Łódź jako miasto jednej ulicy. Piotrkowskiej. W Manufakturze oczywiście byłem. I to jest chyba najpiękniejsze Centrum Handlowe w Polsce. Jak pod koniec pobytu wpadłem do restauracji to powiedziałem młodemu kelnerowi, że bardzo mi się podoba to co widziałem. A on mi na to: "Tak proszę pana ale my stąd wyjeżdżamy bo tu pracy nie ma" Turysta wszystko widzi inaczej. Miejscowi inaczej. Trzeba o tym pamiętać. ja mógłbym owszem mieszkać poza Warszawą. na przykład w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie ale na pewno nie w Łodzi. To była ZIEMIA OBIECANA ale bardzo dawno. Nawiasem mówiąc ten film bardzo mi się podobał i podoba.
  Pozdrowienia mazowieckie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie wystarczy mówić w Łodzi, w Krakowie, w Warszawie? Chyba nawet jęzkoznawcy tak doradzają. Czy wyrażenie w "mieście Łodzi" nie jest pleonazmem?

   Usuń
 11. Łodzi niestety nie zwiedzałem (bywam rzadko u rodziny na obrzeżach), ale miałem okazję być na małej uroczystości w knajpce, na Piotrkowskiej. Na ulicy grała kapela uliczna i było fajnie. Wydawało mi się, że Łódź nie ma żadnej rzeki. Zajrzałem do Wiki i okazało się, że "Przez Łódź przepływa 19 większych lub mniejszych rzek i strumieni...". Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło jest na Piotrkowskiej. Jeżdżą nawet riksze.
   A kostki deptaka są sygnowane imieniem i nazwiskiem łodzianina, który wykupił taką kostkę. Nie wiem tylko, czy to pomnik dumy czy próżności, czy po prostu pomysł miasta na zdobycie dodatkowych pieniędzy?

   Usuń
  2. Dot. ostatniego pytania. Wszystkiego po trochu. :) My w wojsku też wydrapywaliśmy swoje nazwiska na murach (czerwonych cegłach) koszar, ale za darmo. :) Chyba taka tradycja, bo były tam nazwiska pisane cyrylicą z np. 1905 roku. Jedno nawet zapamiętałem, Fidonuk. Ale to tylko tak mi się przypomniało i skojarzyło przy okazji. :)

   Usuń
  3. Może człowiek pragnie siebie i swoje życie uczynić nieprzemijającym?

   Usuń
 12. Łodź nie jest brzydkim miastem, jak niektórzy twierdzą. Podobna fama krąży o Żyrardowie, że taki brzydki, zupełnie bezpodstawnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może każdy inaczej, z innego punktu widzenia i siedzenia postrzega brzydotę i pięko? Może to nie rzecz w wyglądzie? Moja znajoma kilka lat temu przeprowadziła się z rodziną z Warszawy do Łodzi. Z wyboru, a nie dlatego, że los tak chciał, czy z powodu pracy. Zresztą jej mąż do dziś wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, dokąd z Łodzi dojeżdża.
   Z przeprowadzki są bardzo zadowoleni, a znajoma stwierdziła: byłam w piekle, jestem w raju i nie może nacieszyć się przeprowadzką do Łodzi.

   Usuń
  2. Łódź podobała mi się tylko pod koniec lat 50' ub.w. Wszędzie były lasy, pola, rzeki, i ... dymiące kominy. Mieliśmy rodzinę w Tuszynie, więc stamtąd Łódż była takim potężnym parostatkiem z setkami dymiących kominów. Te cegły z nazwiskami to faktycznie wkład łodzian. Tak jak w tym filmie: "Cegła tańsza od kapoty, kup pan cegłę za 100 zł." - bo tyle kosztowała. Wcześniej była jednak ładniejsza, koloru słomkowego, ale tylko w centrum. W Łodzi przygnębiały te tramwaje, mieliśmy chyba najdłuższą po Leningradzie sieć tramwajową. Kiedyś z Tuszyna do Ozorkowa jechało się z jedną przesiadką ok. 3-4 godzin, czyli 2x dłużej niż do Warszawy. Łódź nie podobała się też moim rodzicom, nawet wtedy jak przez 3 lata była stolicą Polski. To był efekt nacjonalizacji, niszczejące zabytki i budowle.

   Usuń
  3. W wielu miastach był taki efekt nacjonalizacji. Dużo zabytków się zniszczyło, albo rozebrano je na cegły. Chociaż, także odbudowywano niektóre zniszczone działaniami wojennymi.

   Usuń
 13. Nie byłem w Łodzi jeszcze, dlatego nijak nie mogę się ustosunkować. Choć niektóre zdjęcia robią ciekawe wrażenie tego miasta, takie kontrasty można rzec.

  A jestem w domu już. Nie było najgorzej na jodowaniu, a najważniejsze, że nie ma żadnych ognisk już więcej w scyntygrafii.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, kontrastów widać sporo. Zresztą, jak wszędzie.

   Usuń
 14. Moim zdaniem kontrasty czynią świat ciekawszym, choć są i takie, które wolałbym by nie istniały jednak.

  Dzięki za miłe słowo. :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam śledzić Twoje podróże małe i duże - zupełnie jak u Stokrotki (nie wiem czy się znacie? :) ).

  W Łodzi nigdy nie byłem, chociaż mam tam paru znajomych... Po Twoim opisie wydaje się to być miasto bardzo różnorodne i czarujące na każdym kroku :)

  Pozdrów ode mnie Komisarza Alexa jeśli kiedyś do Łodzi wrócisz ;)

  Ściskam mocno!

  OdpowiedzUsuń
 16. Fantastyczna relacja, zdjecia doskonałe, a autorka potrafi patrzeć, oj potrafi. Mnie również zachwyciła instalacja z kolorowych wstążek, choć rzadko podziwiam uliczne dziwolągi udające sztukę. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Wstążki falują poruszane wiatrem i bardzo przyjemnie się na to patrzy.

   Usuń
 17. Bardzo ciekawy wpis. Żałuję, że nie znam tego miasta. Byłem tam tylko raz, kilkanaście godzin, mając wizytę w lokalnej łódzkiej radiostacji. Ne zdążyłem nic zobaczyć...
  Wybiorę się tam z pewnością jeszcze raz - zachęciłaś mnie.

  Pozdrowienia;))

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja już bardzo dawno zauważyłam, że Polska jest piękna i jest tu co zwiedzać.Pozdrawiam.Ula

  OdpowiedzUsuń
 19. Witaj...Dziekuję za wizytkę na moim blogu::))W tym roku latem byłam w Polsce i oczywiście odwiedziłam moje dawne miasto ŁÓdź.W tym mieście spędziłam młode lata ,urodziłam syna ,który teraz mieszka ze swoją rodziną w naszym domu na Bałutach.Dużo się zwiedziło ,zmieniło...Ale tylko na zewnątrz..Idąc Piotrkowską ,wystarczy wejść w bramę i mamy rok 1944..☺ Z ulicy wygląda pięknie ,ale mało kto kwapi się zrobić porządek od środka.Pomimo to lubię Łódź.Tu zawsze robiłam zakupy z przyjemnością,wszędzie blisko ,dużo ryneczków ☺Niestety tego mi brakuje.Fajne fotki::)) Pozdrawiam i zapraszam w wolnej chwili do mnie::)))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi gościć Dankę Łodziankę. :) Bardzo dziękuję za uzupełnienie notki o Łodzi. Zawsze mówiłam, że Posiaduszkowicze dużo wnoszą do Posiaduszek.

   Usuń
 20. Na szczęście nie mamy już grilla węglowego tylko elektryczny. Dlatego moja wątroba dziś nie była aż w tak złym stanie jak ostatnio, choć trochę i tak pobolewała. Ale teraz już czuję, że wszystko wraca do normy.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze, bo węgiel i tosyny na jedzeniu z węglowego grilla wątrobie i żołądkowi nie sprzyjają.

   Usuń
  2. Bardzo dobrze, bo węgiel i tosyny na jedzeniu z węglowego grilla wątrobie i żołądkowi nie sprzyjają.

   Usuń
 21. Panowie czyli Hosty tez bywają ale dużo rzadziej. Po prostu kobiety, dziewczyny przyciągają bardziej. Tak tez jest na zawodach sportowych. W czasie meczy na przykład koszykówki, siatkówki występują w przerwach CHLEEDERKI i machają różnymi kolorowymi rzeczami. Na PZU Maratonie było to widać doskonale. Pokażę w następnym poście. jedna osoba wykorzystuje to , że jest ładna, fotogeniczna a druga na przykład to, że jest geniuszem matematycznym.. Modelkami, hostessami itp. jest się tylko do jakiegoś czasu. Potem to już nie działa.

  Dlaczego w mieście Łodzi niektórzy mówią??? Bo jak się szybko mówi w Łodzi to często słyszy się "ZŁODZIEJ" Powiedz szybko "jestem z Łodzi" Wyjdzie, że "jestem złodziej"
  No i tak wielkie miasto rzeki nie ma! Porażka. Oczywiście to nie wina Łodzian :)
  Niektórzy uważają , że miasto Łódź to taka warszawska Praga północ tylko w dużo większej skali.
  Natomiast zawsze namawiam aby tam pojechać choć raz w życiu i przejść się Piotrkowska. Ulica Piotrkowską w mieści Łodzi! :)
  Vojtek z miasta Warszawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jest z nazwiskami, jeśli nie doda się, kto za nazwiskiem się kryje.

   Usuń
 22. Witaj.... a nie spodziewałem się, że terytorialnie, a i uczuciowo bliska mi Łódź jest miastem atrakcyjnym turystycznie. Trochę się przekomarzam, bo w końcu każde miasto, i to nie tylko tak rozległe jak "łódeczka" ma swoje specyficzne miejsca, które warto zobaczyć. Piękna, chociaż też i zniszczona jest ta Łódź secesyjna, jak również chciałoby się, aby zachowano w niej i odnowiono wzorem Manufaktury tę przemysłową architekturę miasta, które stanowiło o sile polskiego ale i wielonarodowego przemysłu włókienniczego, a wytwory tegoż przemysłu, jak sądzę, szczególnie upodobały sobie panie... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno nawet królowa Elżbieta tkaniny z Łodzi sprowadzała.

   Usuń
 23. zawsze bardzo mi się podobała Łódź - a, że poza centrum nie jest tak pięknie? Jak w każdym dużym mieście, Łódź to nie jedyny taki przypadek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się w Łodzi podobało bardziej "niecentrum". W wielu innych miastach także.

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.