4 września 2010

Egipt. Pustynia kamienista


Pustynia Arabska (Pustynia Wschodnia) - pustynia w Afryce, na  północno-wschodniej części Sahary. Zajmuje obszar między Nilem a Morzem Czerwonym. Jej zachodnia część to głównie pustynia piaszczysto-żwirowa i gruzowa, a wschodnia - kamienista.
Na Pustyni Arabskiej panuje skrajnie suchy klimat zwrotnikowy. Krajobraz stanowi przede wszystkim sieć suchych wadi porośniętych skąpą roślinnością kserofilną.
 
       Przy trasach dla podróżników co kilkadziesiąt metrów spotyka się policję turystyczną. W białych mundurach z czarnymi pasami prezentują się bardzo ładnie i są mili. Siedzą na krzesłach uzbrojeni w zdezelowane sowieckie karabiny w cieniu palmy, budowli czy specjalnie urządzonego daszku, popijają herbatę, palą papierosy i chyba się nudzą. Moją uwagę zwrócił fakt, że w przeciwieństwie do ludzi spotykanych w biednych dzielnicach miast i w wioskach, tych ubranych w powłóczyste galabije, chodzących boso i jeżdżących na osłach, zarówno policjanci, jak i obsługa hoteli, to mężczyźni bardzo przystojni.
       
       Przy wejściach na teren wszystkich zwiedzanych obiektów przeprowadzana jest kontrola osobista, a bagaż, nawet małe damskie torebki, prześwietlany lub przeglądany. Przy starożytnych świątyniach, muzeach i oazach na pustyni policjanta spotyka się niemal na każdym kroku. Pod szczególnym nadzorem jest Synaj, specjalna strefa administracyjna. Szlabany, posterunki na drogach, kontrola paszportów i list uczestników wycieczek.

       No tak... Miało być o konwoju przez pustynię, o piasku, skałach, o górach Morza Czerwonego, o Quenie... Chyba nie urzekł mnie ten kamienny krajobraz. Piasek, kamienie i skały nie robią na mnie wrażenia. Zachwycam się przyrodą bujną i bogatą w kolory. Drzewa, kwiaty, krzewy, soczyste trawy, wodospady, strumienie, jeziora, łąki i lasy... O tym pisałabym z  polotem... barwnie...

Aha! Widziałam wróble! Także inne niepozorne ptaki! Dużo!
Oddałam im suchy prowiant z pudełka. Jadły. 

komentarze - zlikwidowane razem blogiem "Afryka moja".

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.