15 listopada 2021

Robótka 2021

 Skopiowane ze strony https://jestrobotka.blogspot.com/


Najpiękniejsza Robótkowa Brygado, Seryjni Dobroczyńcy, Hiperentuzjastyczni Debiutanci!
 

Świat nadal stoi na głowie, pandemia nie ustaje, złe wiadomości wydają się napływać zewsząd, ale Starszaki z Domu Pomocy Społecznej w Niegowie jak każdego roku, od dwunastu (!) lat, czekają na nasze pospolite Robótkowe ruszenie. Na lawinę dobrych słów przesyłaną do nich w kartkach, listach, a nawet paczkach. Jeśli dla nas ostatnie dwa lata były trudne, to dla nich prawdopodobnie jeszcze trudniejsze i dlatego potrzeba nam ich, przynajmniej, na odległość przytulić i zapewnić, że nie są zapomniani.

Ponad setka naszych ulubieńców, intelektualnie i fizycznie niepełnosprawnych dorosłych w najróżniejszym wieku, od młodzieży po emerytów, zamknięta w niegowskim domu czeka na znak z naszego świata. Pytają o Robótkę od tygodni. (Wy też, jak co roku, niecierpliwie pytacie w kuluarach, czy to już? 💗💗💗 Już!)

Zatem bombardujmy znów Starszaki miłością.

Tu następuje oficjalne przecięcie wstęgi DWUNASTEJ edycji Robótki.

(… CIACH…) 

(UWAGA!!! Informacja dla stałych bywalców! W tym roku ZMIANY. Zamiast wystrzałowego sztandaru, do którego przyzwyczaiła nas Robótkowa Woźna – odlotowa CHORĄGIEW! Zamiast niezastąpionej Woźnej z Kajecikiem – mniejsza połowa Komitetu DezOrganizacyjnego, czyli kaczka-kierowniczka z tabelką w Excelu. Woźna po latach tytanicznej pracy schodzi na ląd w glorii Robótkowej chwały, a na Titanicu Robótki zostaje kaczka. Ratunkową chorągiew wyhaftowała Ela Wasiuczyńska, matka Pana Kuleczki i Kaczki Katastrofy, a piksele docięła Anna Jarecka Salamon – królowa szydełkowej ilustracji. Ogromna wdzięczność dla Was za tę robotę non-profit, bo to co zaczęła strugać w pikselach kaczka-kierowniczka stanowiło jednak bezwzględny zamach na poczucie estetyki!)

W imieniu Niegowiaków prosimy tu po raz dwunasty o świąteczne kartki z dobrymi słowami dla nich, zaadresowane do konkretnych mieszkańców DPS-u. Jedna kartka, trochę słów z cukru, miodu i melasy, znaczek pocztowy i już. 

 Dla większości Starszaków ta kartka od Was to będzie jedyny znak, że ktoś nadal o nich pamięta. Oni i tak żyją na marginesie świata, a obecna sytuacja jeszcze bardziej ich samotność i izolację pogłębia.

PODSUMUJMY:

❆❆❆ DLA KOGO TA ROBÓTKA? ❆❆❆ 

Dla koedukacyjnej brygady niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, dla Starszaków, o których w detalu przeczytacie w zakładkach.


❆❆❆ CO ZROBIĆ, BY ZOSTAĆ ROBÓTKOWICZEM? ❆❆❆  

Poczytać rodzinkowe zakładki i wyłuskać sobie spośród Starszaków konkretnego ulubieńca i wysłać mu słów kilka napisanych z serca. Niech się Wasz ulubieniec przez chwilę poczuje wyróżniony i wybrany. Jedyny, wyjątkowy i specjalny. 

Listy adresujcie następująco: 

Dom Pomocy Społecznej w Niegowie 

Rodzinka...

dla... 

Wierzbowa 4 

07-230 ZABRODZIE 

 

Niegowiacy, z kilkoma wyjątkami, nie umieją czytać, więc Wasze słowa odczytają im Opiekunowie. Ale niech to będzie kuksańcem dla Waszej fantazji, wszak pisanie to nie jedyna opcja. Te życzenia można Niegowiakom namalować, wykleić, wydziergać, upiec z piernika, nagrać, czy wyśpiewać. Można samemu, można skrzyknąć grupę. Można wykorzystać istniejącą grupę! Przedszkolną, szkolną, internatową, parafialną, więzienną. Historia Robótki zna takie przypadki i jest za wszystkie z nich ogromnie wdzięczna.

Pisać można zewsząd. Z kraju, z dzielnicy, z zagranicy. Z miast i wsi. Słać gołębiem pocztowym, priorytetem, kurierem. Odwiedzanie Starszaków może być wciąż trudne ze względu na pandemię, ale Dyrekcja obiecuje rozpatrywać indywidualnie wszelkie zgłoszenia. Nic dziwnego, Starszaki są niewyobrażalnie stęsknione za towarzystwem innym niż tylko swoje.

Co roku pytacie:  

❆❆❆ CZY MOŻNA OBDAROWAĆ ULUBIEŃCÓW ŚWIĄTECZNYM PREZENTEM? ❆❆❆

Tak! Dyrekcja się poddaje! Kontrabanda, którą i tak wypchaliście Starszakom regulaminowe skarpety w poprzedniej edycji była tak pomysłowa, podstępna i nieoczekiwana, że Dyrekcja składa broń i otwiera na oścież bramy dla Waszej fantazji.

(Słowo wyjaśnienia dla Nowicjuszy. Rok temu Dyrekcja poprosiła, by ze względu na pandemię i zmniejszone moce przerobowe w Niegowie, ograniczyć podarki do skarpet. Niestety, nie sprecyzowała rozmiarów takiej standardowej skarpety, ani jej ilości na głowę mieszkańca, więc Robótkowicze natychmiast wykryli error w tym fire wallu i przebrali za skarpety kartony po telewizorze lub wysłali Starszakom wszystkie skarpety, jakie znaleźli w hurtowni. Na pytanie Komietu skierowane do Dyrekcji, czy w tym roku przydadzą się skarpety, Dyrekcja odpowiada, że oraaaaaaaaaanyyyyyy... jeszcze długo nie i że kocha Was wszystkich!)

A skoro tak, to kaczka-kierowniczka z pomocą Dyrekcji i Opiekunów opisała dla Was wszystkich Starszaków. Próbowała lakonicznie, ale wyszło jak zwykle. Te opisy znajdziecie w zakładkach. Na ich podstawie, jeśli czujecie, że macie w portfelu zbędną dyszkę albo zylion dyszek (a nuż czyta to Bill Gates?), wydajcie je na coś, co lubi Wasz ulubieniec. Ale, przebóg, jakikolwiek prezent niech będzie jedynie dodatkiem do dobrych słów. Dobre słowa są absolutną esencją Robótki.

❆❆❆ CZY POTRZEBNE SĄ UŻYWANE UBRANIA, ŚRODKI CZYSTOŚCI, ŻYWNOŚĆ? ❆❆❆

Robótka nie jest charytatywną zbiórką. Opiekunowie dbają, by Starszaki miały jedzenie, czystą pościel i ciepłe kalesony na zimę. Kasza, proszek do prania, czy używane ubrania przydadzą się bardziej innym (Komitet DezOrg i niegowska Dyrekcja zawsze służą pomocą we wskazaniu miejsc, gdzie taka pomoc jest niezbędna.) Niegowiacy potrzebują Waszych ciepłych słów, Waszej uwagi, Waszego zainteresowania. W Robótce chodzi o to, aby każdy Starszak przez chwilę poczuł, że jest ważny dla kogoś spoza Domu w Niegowie, dla kogoś innego niż tylko Opiekunowie, czy współmieszkańcy.

❆❆❆ CO W ZAMIAN? ❆❆❆ 

Fala uderzeniowa wdzięczności. Dobro, które wróci bumerangiem. Satysfakcja, z nawróconych na uśmiech Starszaków. Niegowskie pacierze w Waszych intencjach. Do Waszych słów Starszaki będą wracać przez cały rok, aż inkaust kompletnie zblednie, a papier zamieni się w cienką bibułkę od nieustannego obracania w rękach.  

❆❆❆ KTO ZA TYM STOI? KIM JEST KOMITET DEZORGANIZACYJNY? KIM JEST KACZKA KIEROWNICZKA? CZY ZARABIA NA ROBÓTCE? I JAKA FRAKCJA POLITYCZNA ZBIJA TU KAPITAŁ? ;) ❆❆❆  

Komitet DezOrganizacyjny Robótki to już tylko kaczka-kierowniczka (onegdaj blogerka). kaczka- kierowniczka mieszka w Niemczech, jest zawodową mikrobiolożką i aktualnie ratuje kartofle przed ogólnogalaktyczną pandemią ziemniaczanej grzybicy. (W jej rękach leży przyszłość Waszych czipsów i frytek! 😁) Robótka wyrosła na gruncie przypadkowego spotkania i przyjaźni ze Starszakami z Niegowa. Wiadomo, Halina z Dwójki rulez! Ponieważ Dyrekcja i Opiekunowie są wystarczająco zapracowani dbaniem o bieżący dobrostan Starszaków, sponiewierani szukaniem kasy, znękani bieganiem w kołowrotku ustaw i przepisów, zdeptani przez nieustanne remonty, hydraulikę, czy elektrykę, raz w roku – za ich przyzwoleniem - (dez)organizuje się im wszystkim tę Robótkę. 

 Wszelkie nurtujące Was pytania na temat konkretnych Starszaków, które zostawiacie w komentarzach lub wysyłacie nam mejlem, będą konsultowane z Niegowem. Czasem może to chwile potrwać, bo wiadomo… życie, ale niech Was to nie spłoszy.

 Jednocześnie to, że Dyrekcję kaczka-kierowniczka zna od lat i że u Starszaków bywa, pozwala ręczyć i dać Wam tu oficjalnie słowo honoru, że każde dobro, które przekażecie do Niegowa zostanie wykorzystane dla Starszaków i przez Starszaków. Dyrekcja jest pod tym względem bardziej skrupulatna niż szwajcarski bankier z Bazylei lub mormoński archiwista z Salt Lake City. 

Na Robótce nikt nie zarabia ni w złocie, ni w dolarach, ani nawet w kokosach, ale zarobek liczy się tu w najfantastyczniejszej walucie wirtualnych i realnych kontaktów międzyludzkich. Robótka przyciąga tak niezwykłych, szczodrych, fascynujących i kreatywnych Robótkowiczów! Same wisienki na torcie ludzkości, praliny w bombonierce Ziemian, złote grudki rodzaju ludzkiego. Serio, co roku kaczka wstaje od Robótki zawstydzona, że robi tak niewiele dobra w porównaniu z Robótkowiczami. Moc tych bieżących interakcji ma miejsce w fejsbukowej grupieRobótkowej.


♥♥♥ Dzięki, że jesteście. ♥♥♥ 

Corocznym bonusem, który Komitet DezOrganizacyjny odbiera sobie w okolicach stycznia, jest radość Starszaków i wzruszenie Opiekunów. Bonus ten, dla jasności, jest dostępny wszystkim. Czasem w formie zdjęć, czasem w formie filmu. Dyrekcja zawsze próbuje nas zaskoczyć! Aczkolwiek trudno przewidzieć, jak to się uda w tym roku. 

Chcemy by Robótka łączyła, więc nikogo nie pytamy o przekonania, poglądy, racje, czy denominacje. Nadrzędnym celem Robótki jest po prostu kumulacja i kondensacja szczęścia u niegowskich Starszaków.

Chwyćcie za długopisy i papeterie i chodźcie pisać!

 No bo jeśli nie my, to sami wiecie, nikt Starszakom nie zrobi tych nadchodzących świąt lepszymi. Nikt.

 

To, co? Słuchajcie. Jest Robótka...
I oby i tym razem dało radę, bo oni tam czekają.
Jak nikt na świecie.


- Podpisano:

Komitet DezOrganizacyjny, czyli kaczka kierowniczka

8 komentarzy:

 1. Świetnie, że przypominasz, dzięki! Wkrótce nagłośnię w szkole!
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rokrocznie w listopadzie zaczynam myśleć o Robótce i chętnie przypominam Posiaduszkowiczom.
   Wspaniale, że nagłośnisz w szkole.

   Usuń
 2. Jako wzorowa telepatka, właśnie wczoraj pomyślałam, że to już czas najwyższy zerknąć na Robótkowe aktualności. No i są:))
  Do roboty!

  OdpowiedzUsuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.