13 września 2010

Lojalność


Czym jest lojalność?

       Według Słownika Języka Polskiego (Wydawnictwa Naukowe PWN) lojalność to: 
1/ postawa, postępowanie zgodne z przepisami prawa; prawomyślność, praworządność;
2/ prawość, wierność, rzetelność w stosunkach z ludźmi.

       Nieco przeszeregowały się dzisiaj wartości i pozmieniały definicje. Lojalność przyjmuje niekiedy wydźwięk negatywny i często nie ma nic wspólnego z cechami wymienionymi w słownikowej definicji. Gdyby ktoś powiedział o mnie: „to lojalna osoba”,  zastanawiałabym się, czy widzi we mnie człowieka prawomyślnego, rzetelnego i praworządnego, czy miał na myśl coś zupełnie innego, może nawet negatywnego.

       Są ludzie, których nadrzędnym celem jest służenie swojemu panu według narzuconych przez niego  zasad postępowania. Są lojalni na prostej zasadzie "czerni i bieli". Jak samuraje. Nie ma znaczenia, czy pan na to zasługuje, czy nie... Czy ma rację... Będą służyć, jak pies - symbol wierności. Zastanawiam się, czy taka służalczość zawsze jest postępowaniem zgodnym z przepisami prawa; prawomyślnym i praworządnym? Czy nielojalną jest osoba widząca więcej barw niż tylko czerń i biel, mająca własne uczucia, rozum, zdanie, a przede wszystkim prawa i honorowa?  
Są  "panowie", którzy wymagają psiej i samurajskiej lojalności. Aaaaa... przecież ludzie to nie pieski, ani - przynajmniej w Polsce - samuraje.

       Świat się zmienia. Wraz z nim zmienia się znaczenie pojęć, w tym tak ważnych, jak honor, bohaterstwo, patriotyzm. O ile postęp światowy akceptuję, staram się za nim podążać, o tyle  nie mogę  zrozumieć i ogarnąć postępujących zmian, a wręcz degradacji wartości.

Może tak trudno ludziom porozumieć się, bo definicje wartości tworzą na okolicznościowy użytek elity polityczne i media?

Ja pozostanę lojalna wobec tradycyjnych wartości. Kij z postępem w definicjach, zależnych od okoliczności i miejsca siedzenia. Wolę już być zacofana, o!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.