11 marca 2010

Jest mi wstyd za Europę!

Jest mi wstyd za Europę!  BLOOG.PL.WP - zlikwidowany

poniedziałek, 31 stycznia 2011 
     W stolicy Egiptu tłum wyszedł na ulicę. Na dziś zaplanowana jest demonstracja, w której może wziąć udział milion Egipcjan. Egipska armia, która od początku konfliktu wewnętrznego odpowiada za porządek zapowiedziała, że nie będzie używać siły przeciw demonstrantom. Według szacunków telewizji Al Jazeera obecnie w Kairze demonstrują dziesiątki tysięcy ludzi./PAP/


       Wstydzę się za Europę, że tak zachowawcze stanowisko ma wobec rewolucji w Egipcie. Nikt tej "Wiosny  Ludu" nie przywitał. Mało kto się cieszy z przebudzenia ciemiężonego przez reżim H.Mubaraka narodu. Czyżby zapomniano już, jak z entuzjazmem i nadziejami obalano Mur Berliński? Czyżby uważa się, że ludziom bardziej śniadym nie należą się swobody demokratyczne oraz życie za więcej, niż 2 dolary dziennie? Tyle przecież ma na przeżycie z dnia na dzień ponad połowa egipskiego społeczeństwa. To społeczeństwo też nie chce żyć w reżimie, a na dodatek głodować bez żadnych perspektyw. Czyżby zapomniano, jak ważne jest oraz ile otuchy dodaje człowiekowi duchowe wsparcie w dążeniu do wolności?

       Europo! Martwisz się wakacjami nad Morzem Czerwonym! Martwisz się bankructwem swoich biur podróży! Martwisz się własnym tylko brzuchem!  Czyżbyś zapomniała wartości, które rzekomo wyznajesz? Czyżbyś widziała tylko w Egipcie kurorty z basenami i Spa oraz kolorowe rybki w turkusowym morzu?
Popatrz! Tam ludzie żyją tak:         
 Nie wierzysz swoim oczom Europo?

Tak, te nory to jedna z wiosek nad Nilem.

W każdej z tych nor z gliny i rzecznego mułu,

wraz ze zwierzętami, mieszka rodzina.
       "Nie  ma  żadnej  różnicy  między  ludźmi, każdy  człowiek przychodzi na  świat nagi  i  serce ludzkie  jest jedyną miarą różnic między  ludźmi. Człowieka  nie możemy  mierzyć  według koloru skóry   czy  według języka,   nie  wolno  go oceniać  według  jego odzieży   czy   ozdób, które nosi, ani  też  według  jego bogactwa  czy biedy,  lecz  tylko  według  jego  serca. Dobry człowiek lepszy jest  od złego, sprawiedliwość lepsza  jest  niż  niesprawiedliwość. Nie wiem nic innego,  a to jest  wszystko, co  wiem" /z powieści Egipcjanin Sinuhe M.Waltariego/.Dopisek z 3 lutego 2011.

No, wreszcie!       Dzisiaj czytam, że...  "Przywódcy pięciu państw Unii Europejskiej potępili  wszystkich, którzy stosują przemoc lub do niej zachęcają w Egipcie. Ich wspólną deklarację opublikował Pałac Elizejski.


Z ogromnym zaniepokojeniem obserwujemy zaostrzenie się sytuacji w Egipcie - podkreślili przywódcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii, potępiając wszystkich, którzy stosują przemoc lub do niej zachęcają, co tylko zaostrzy kryzys polityczny w Egipcie.
Proces przekazania władzy musi się rozpocząć natychmiast - podkreślili."  *Ufff...
"Według Merkel Egiptowi potrzebny jest dialog polityczny tak szybko jak to tylko możliwe, a ci, którzy chcą demokratycznych reform, muszą być wysłuchani.- Rozmawiałam z prezydentem Egiptu i powiedziałam mu, żeby rozpoczął dialog - oświadczyła kanclerz Niemiec.  Miliony Egipcjan chcą zmiany i demokracji; nikt nie może sądzić, że wszystko pozostanie po dawnemu. W Egipcie konieczny jest nowy początek, konieczna jest zmiana.Zapatero podkreślił, że przesłanie większości Egipcjan do Mubaraka jest jasne i pokazuje, że kraj ten pilnie potrzebuje demokratycznej reformy.- Chcemy, żeby demokrację osiągnięto w sposób pokojowy i na zasadzie konsensusu, i jest to obowiązkiem egipskiego rządu - oświadczył hiszpański premier." *

*/Cyt. Onet Wiadomości

Brawo! Przestaję się wstydzić za Europę, o!
komentarze  - zlikwidowane przez BLOOG.WP. PL. Zdążyłam skopiować na ten blog.

13 komentarzy:

 1. dodano: 29 stycznia 2011 12:30
  Mnie też uderzył kontrast pomiędzy luksusem kurortów a ubóstwem ulicznym zwykłych ludzi.Dlatego w Egipcie nie czułam się dobrze. Nie jest mi miło być na pozycji uprzywilejowanej choć wiem,że płacąc za pobyt daję szansę przeżycia kilku osobom. Pomimo to, widoku egipskiej prowincji, smutnych oczu beduinki nie zapomnę nigdy.

  autor Bet

  OdpowiedzUsuń
 2. dodano: 29 stycznia 2011 13:02
  Ja się boję Bet, czy nie odezwą się teraz i nie zaatakują fundamentaliści, korzystając z zamieszania? Zresztą i w spokojnych czasach dawali znać o sobie, tylko się o tym nie mówiło, żeby nie odstraszyć turystów. Kiedy byłam na rejsie po Nilu, był zamach na statku z hiszpańskimi turystami.

  autor grycela

  OdpowiedzUsuń
 3. dodano: 29 stycznia 2011 18:55
  Dziewczyny, trzymajmy kciuki, aby ani w Tunezji, ani w Egipcie, ani nigdzie indziej - jeśli protesty rzeczywiście rozleją się na inne kraje - tak się nie stało.

  Tym bardziej, że nie chcą tego ludzie. Oni chcą móc pracować za godziwe wynagrodzenie, żyć swobodnie, bawić się... oni chcą normalności i mam nadzieję, że to to sobie wywalczą, a nie kolejne ograniczenia narzucone przez ekstremistów.

  autor Ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. dodano: 29 stycznia 2011 19:00
  Ewo,
  o ile co do Tunezji jestem spokojniejsza, że wszystko odbędzie się łagodnie i pokojowo, o tyle co do Egiptu mam złe przeczucia.
  Ale odpukuję w niemalowane, żeby nie wykrakać.

  autor grycela

  OdpowiedzUsuń
 5. dodano: 29 stycznia 2011 19:06
  ...zaglądałm tu, bo liczylam, ze napiszesz coś na temat Egiptu i nie zawiodłam się:) Nie wiem czy rewolucja coś da, ale przynajmniej skierowała oczy świata na ten biedny kraj...
  Pozdrawiam serdecznie:)

  autor rodorek

  OdpowiedzUsuń
 6. dodano: 30 stycznia 2011 8:39
  Rodorek, no... nie jest to tekst dosłownie o rewolucji, bo nie chciałam przepisywać gazet, ani też nie jestem politologiem, aby odnieść się do podłoża politycznego czy prorokować na przyszłość. Pokazałam to, o czym niejednokrotnie już pisałam na blogu... wielką biedę i wprost niewyobrażalnie złe warunki życia ludności jako tło tej rewolucji. Mam taką swoją teorię, że głód dodaje odwagi! Najedzonemu - to chce się spać...

  autor grycela

  OdpowiedzUsuń
 7. dodano: 30 stycznia 2011 12:01
  Mam nadzieję, że coś się zmieni...i oby na lepsze!
  Pozdrawiam Weekendowo

  autor annika

  OdpowiedzUsuń
 8. dodano: 30 stycznia 2011 12:21
  Oby, Anniko, oby nie obudziły się inne siły...

  autor grycela

  OdpowiedzUsuń
 9. dodano: 30 stycznia 2011 16:14
  Analizuję Twój wpis, siedzę przy telewizorze i śledzę TVn 24 , wydzwaniam co chwilę do córki,że nie mogą tam jechać.Na pewno nie pojadą, bo kto będzie ryzykował życiem.Tylko ,że wpłacili ponad 6 tysięcy zł.

  autor ula

  OdpowiedzUsuń
 10. dodano: 30 stycznia 2011 16:53
  Ula, też oglądam Tvn24. Wysłuchałam też komunikatu MSZ. Powiedzieli to, co ja wczoraj przewidywałam i napisałam w komentarzu pod poprzednią notką. Już są braki w zaopatrzeniu, dezorganizacja na lotniskach z powodu braku sieci, a i grupy chuligańskie się pojawiają tu i ówdzie.

  Może w związku z nowym komunikatem MSZ jest szansa na odzyskanie wpłaconych pieniędzy, albo przebukowanie na inną wycieczkę?

  autor grycela

  OdpowiedzUsuń
 11. dodano: 11 lutego 2011 17:43
  NIECH ZYJE EGIPT I JEGO SPOLECZENSTWO.
  HIP-hip,hoera,HIP-hip,hoera,HIP-hip,hoera.....
  ...........za WOLNY EGIPT...............................

  autor berta z Holandii

  OdpowiedzUsuń
 12. dodano: 11 lutego 2011 17:51
  Berto,

  krzyczę HURA razem z Tobą.
  To historyczny dzień. Popieram aspiracje Egipcjan i cieszę się razem z nimi. Wchodzą na nowa drogę i mam nadzieję, że choć nie będzie łatwo, to dadzą radę.

  autor grycela

  OdpowiedzUsuń
 13. dodano: 13 grudnia 2011 15:37
  Ale ten czas płynie szybko. Już prawie rok mija od tych styczniowych wydarzeń. Po części wiele się zmieniło, ale przed Egiptem jeszcze długa droga do demokracji

  autor Deni

  OdpowiedzUsuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.