9 marca 2011

"Chleba i róż" czyli 8 marca inaczej


06 marca 2011

              Ilekroć zbliża się Dzień Kobiet - święto ustanowione w 1910 roku dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy wyzyskiwanych kobiet domagających się polepszenia warunków płacy i pracy - wracam myślami do historii...  Historii tragicznej, w której w 1908 roku zginęło w pożarze ponad sto pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku. Zostały one przez właściciela fabryki /chcącego ukryć strajk przed światem/ zamknięte w jej pomieszczeniach i tam zginęły w płomieniach.

       Aż dziw, że dziś - w środku nowoczesnej Europy - na transparenty powraca przedwieczny postulat "dość wyzysku" a problemy z przed ponad stu lat stały się problemami XXI wieku. Jak choćby ‘zdrowaśki’ zamiast łatwego dostępu do opieki medycznej i wiele... wiele... innych...

      Obecnie Dzień Kobiet jest niemodny, ponieważ okrzyknięto go świętem komunistycznym. Skoro więc nie obchodzimy „po komunistycznemu” - z goździkiem, może wywieśmy  8 marca  transparent z hasłem „nie chcemy wyzysku!” Chleba i róż! - wołajmy, jak tamte dzielne kobiety. Róż - oznaczających prawo także do przyjemnego życia, a nie tylko do minimum ledwie wystarczającego na przeżycie. Koniecznie dodając, że to postulaty z 1908 roku, bo postulat, jak sama nazwa wskazuje, realizuje się po stu latach. Jest więc szansa, o!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.