22 marca 2015

Siedzą po turecku na Hawajach lub innych Seszelach i udają Greka?

Zamach na turystów zwiedzających muzeum rzymskiej mozaiki Bardo 

w stolicy Tunezji unaocznił nie tylko rosnące zagrożenie dżihadyzmem. 


     Czy zachodni przywódcy wreszcie zrozumieją, że mają obowiązek pomagać wszędzie tam, gdzie wcześniej zabrali się za bombowe zakładanie demokracji w swoim stylu, ha?  

Zobowiązaniem pomocy powinni czuć się obarczeni także wobec Tunezji, która ponosi wysokie koszty interwencji NATO w sąsiedzkiej Libii.  Czy - do licha - zapomnieli, że zdestabilizowali region północnoafrykański, przyczynili się do wyposażenia dżihadystów w broń oraz  pojazdy wojskowe, a potem ten region zaniedbali?

I tylko tyle w temacie...Urok rzymskiej mozaiki:


94 komentarze:

 1. Trudno pomyśleć, że te przecudne mozaiki skropione są teraz krwią...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawia mnie, jakie zadanie ma krew niewinnych ludzi na tych rzymskich mozaikach?

   Usuń
  2. Krew niewinnych zawsze jest przerażająca - oto i zadanie wykonane.
   .

   Usuń
  3. Czytałam książkę pt. "Krew niewinnych" Julii Navarro.

   Usuń
  4. Nie czytałam więc się nie wypowiem.
   Nie lubię gdy z powodu zamachów wykonywanych przez fanatyków nie lubi się wszystkich muzułmanów. Chociaż... Brak mi jakiegoś mocnego potępienia tych czynów ze strony jakiegoś głównego Immama. Bo przecież Islam znaczy Pokój. A może takie potępienia są wypowiadane tylko do naszych mediów nie docierają?

   Usuń
  5. W ogóle mało dociera do naszych mediów. Teraz mówi się więcej, bo zginęli Polacy.
   Potępiają! Potępiają! Np. wielki imam kairskiego uniwersytetu Al-Azhar potępił na międzynarodowej konferencji barbarzyńskie zbrodnie Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

   Al-Azhar to jeden z najważniejszych ośrodków teologicznych sunnizmu na świecie, o którym pisałam na blogu afrykańskim.

   Usuń
  6. Aaa... po zamachu na dziennikarzy we Francji różne organizacje islamskie wydały oświadczenia potępiające, a jeden imam powiedział o islamie to, co Ty Bet.

   Usuń
 2. "Holenderkaśka", że sobie tak zaklnę. To jest faktycznie tragiczne, że w każdym konflikcie zbrojnym, rebelii, terrorze giną ludzie. Ale także, czasem bezpowrotnie, obiekty KULTURY ŚWIATOWEJ. Ludzie ludziom.... nie mam słów. Jestem wkurzona.

  OdpowiedzUsuń
 3. ... do tego ciągle nam zalegają z alimentami za Jałtę!!!
  ściskam i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto je wyliczy, jak po wojnie nie przeprowadzono remanentu i spisu z natury? ;)

   Usuń
 4. Kultura kulturą, wycieczki wycieczkami, islam islamem ale trzymajmy ich daleko i zdecydowanie.
  Nigdy nie zgadzałem sie z prof. Wolniewiczem ale w jednym tak. Powiedział: nie każdy muzułmanin jest terrorystą ale kazdy terrorysta jest muzułmaninem.
  AlEllu - życze Ci udanych wypraw do krajów arabskich ale ..........bezemnie i nie zwalaj na zachód.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej się boję wypraw na przykład do Łodzi.

   Usuń
  2. Taaaa... Ulrike Meinhof, Andreas Baader, IRA, ETA etc. też? Bo po prawdzie według dzisiejszych kryteriów to i Piłsudski w swoim czasie...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  3. Akurat zatrzymałam się w Pamplonie u koleżanki, kiedy był zamach w banku w sąsiednim bloku. ETA upodobała sobie bowiem w owym czasie terror na banki. Blok mojej koleżanki był świeżo zasiedlony i parteru - przeznaczonego na usługi, sklepy czy inną działalność jeszcze nikt nie wynajął. Wszyscy lokatorzy wtedy zastanawiali się, co zrobić, żeby banku w ich bloku nie było.

   Tak więc - choć tam terrorystami podkładającymi bomby nie byli muzułmanie - i do Hiszpanii chyba przyjdzie mi bez Piotra jechać. :) ;)

   Usuń
 5. Serce pęka , bo przecież tam byłam . Elu kochana w tych kilku zdaniach powiedziałaś wszystko. Ale nie wszyscy zrozumieją
  .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już widzę, po jednym z komentarzy, że nie wszyscy rozumieją, co powiedziałam.

   Usuń
 6. Obawiam się, że za kilkanaście lat większa część Afryki będzie już kolonią Chińską, albo cmentarzem wojennym po spotkaniu Rosja, Chiny, USA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Afryka jest od dawna polem gospodarczej bitwy światowych potęg. Chiny w latach 90 rozpoczęły ekspansję w Afryce.
   Ale... żeby.... aż... cmentarz?

   Usuń
  2. Afryka już od ponad 50 lat jest wygodnym poligonem dla działań USA i Rosji (ZSRR), które potrafią zestrzeliwać sobie nawet myśliwce wojskowe.

   Usuń
  3. No i tak!

   A inni /np. Anglia w centralnej Afryce/ potrafią wykorzystywać zatargi plemienne do robienia interesów na sprzedaży broni.

   Pracują nad wytworzeniem odpowiedniej atmosfery zagrożenia, pobudzają konflikty i wreszcie współdziałają w konfliktach zbrojnych, a przynajmniej je kształtują.
   Itd... itp...

   Nie jestem w stanie pojąć tego wszystkiego bez sałatki kartoflanej, której przepis podaje Klaterek.

   Usuń
  4. Ciekawe, czym taką sałatkę kartoflaną wypada zagryźć? ;)

   Usuń
  5. Sałatka sama w sobie może nie jest szczytem smaku ale jej podanie... To majstersztyk:)))

   Usuń
  6. Tę sałatkę raczej bym perfumowała a nie zagryzała, bo zapach ma okrutny. :)))

   Usuń
  7. No co Ty?! Taką pyszną sałatkę konsumuje się nabierając wcześniej dużo powietrza w płuca, które po konsumpcji powoli wydychamy. Zresztą po pierwszym "kęsie" już się zapachu nie czuje ... i nie tylko zapachu.

   Usuń
  8. A od tego wydychu nie wyginą wszyscy w pobliżu?

   Usuń
  9. Ci co nie zażyli szczepionki wyginą. :)

   Usuń
  10. No, to wszystko jasne.

   Usuń
 7. W regionie o ile mi wiadomo NIGDY nie było stabilne bez względu na to kto akurat dzierżył władze,macht i pieniądze.Szyici tłukli sie i tłuka dalej z sunitami ,ortodoksi z liberalnymi a rozmaici szejkowie broń sobie zwyczajnie kupili. A jak wiadomo przemysł zbrojeniowy na całym świecie jest niezmiernie lukratywny i z moralnością ma mało wspólnego. Tam nie tylko zachód i Ameryka macza swoje paluszki .
  Do tematu dziś padł projekt w holenderskiej tv widziałam. Chodzi o nie wpuszczanie azylantów w granice EU. Wspólna granica EU i zakaz wjazdu......hmmm.Azylanci tzn,uciekinierzy z czarnej Afryki, no i oczywiście kraje objęte wojna...ciekawam jak to sie dalej rozwinie. Tzn. na razie jest projekt jednej partii....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Merkel w 2010 roku powiedziała, że wielokulturowość się nie sprawdziła a wręcz poniosła kompletną klęskę. Już wtedy pomyślałam, że mogą być projekty zamykania granic.
   Chyba tylko Kanadzie udał się multiculturalism.

   Usuń
  2. I Rzeczpospolitej Obojga (a po prawdzie to z dwadzieściorga) Narodów...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  3. Tak, faktycznie Mośći Wachmistrzu.
   Rusini, Litwini, Łotysze, Niemcy, Żydzi...
   Różne religie także, a była wyspą spokoju wśród wojen religijnych Europy.

   Usuń
  4. Tatarów nie wymieniłam, a to przecież muzułmanie i chyba im zawdzięczamy narodziny tradycji ułańskich.

   Usuń
  5. zawsze słyszałam, że Złoczów to wielokulturowe miasto , tatarów tam nie brakowało ... Piękne złoczowianki czasem skośne oczęta miały ... Moja Mamusia z dzieciństwa pamięta służącą Hankę ... mamcia zawsze podglądała jak wieczorami Hanka klękała na podłodze i biła pokłony w kierunku księżyca, czy to muzułmanka ? trudno powiedzieć , ubierała się jak wiejska dziewczyna tylko nosiła całe mnóstwo halek.

   Usuń
  6. Może się modliła do sumeryjskiego boga księżyca Nanny? Głównym miejscem kultu Nanny była świątynia zlokalizowana na terenie obecnej Turcji a także świątynie na półwyspie arabskim. Modlili się do tego boga księżyca także kupcy, których karawany podążały w nocy przy świetle księżyca.

   Usuń
  7. Przynajmniej nazewniczo:) Bo ułani pochodzą od nazwiska tatarskiego dowódcy jednego z pułków, Ułana, co po tatarsku oznacza junaka, młodzieńca. Potem ich potocznie rozumiano jako lekkiej (pozbawionej zbroi, kirysów i sporej części tego uzbrojenia, które dźwigał choćby husarz) jazdy. Po sukcesach ułanów w kampaniach napoleońskich wiele krajów formowało własne pułki ułańskie, w tem Rosja czy kraje niemieckie. Sam kojarzę hanowerskich czy bawarskich "Uhlanen":)
   A wszystkim, którzy dziś na niemożność pogodzenia się z islamem i uczynienia z muzułmanów nie tylko lojalnych obywateli państwa, w którym żyją, ale i tegoż kraju patriotów, przedkładam exemplum Tatarów, co iżby kto nawet złośliwie onym co inkryminował, że władzy byli tylko powolni i stąd ich lojalność względem dawniejszej Rzeczypospolitej, to niech wyjaśni co niemi kierowało w takim razie, że w każdem naszem powstaniu skrwawili z nami pospołu, w wojnie bolszewickiej wystawili pułk jazdy ochotniczej, a przez całe dwudziestolecie walczyli o prawo do własnej jednostki, którego im nareście przyznano - szwadronu tatarskiego w 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  8. Bardzo dziękuję Wachmistrzu. Wiedziałam, że w tej tematyce, jak ułan na koniu z pomocą przybędziesz.
   No, teraz mam jasność.

   Kłaniam wdzięcznie, dyg, dyg...

   Usuń
 8. Pozdrawiam milutko.Miłego nowego tygodnia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Są ludzie,którzy nie spoczną,aby inni nie odpoczywali spokojnie..Życie bym poświęcił,aby dopaść takiego skurwysyna!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudna sprawa dopaść. Świat drży z przerażenia. Są wszędzie!

   Usuń
 10. Są nie przewidywalni, nie maja żadnych zahamowań, życie nic dla nich nie znaczy i dostali w prezencie taką broń! Obawiam się, że mogą być wszędzie, zwolenników nie brakuje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno Polacy też w ich szeregach się znajdują.

   Usuń
  2. Myślę, że wielu zbuntowanych ludzi różnych narodowości nie mogących odnaleźć się we współczesnym świecie.

   Usuń
  3. Tak, podawano, że wiele tysięcy z 70 krajów świata. Europejscy - z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Włoch, Irlandii, Austrii. Część powróciła z Iraku i Syrii. Niektórzy z nich cierpią na różnego rodzaju stresy pourazowe, ale część z tych, co powrócili zradykalizowała się i stanowi zagrożenie.

   Usuń
 11. Rzecz nie jest taka prosta, bo wpompować można tam miliardy jak w Irak czy Afganistan i wyjść pokonanym... Obojętnie czy nazwiemy to terroryzmem, dżihadyzmem, partyzantką, to wszelkie partyzantki świata od zarania dziejów mają przynajmniej dwie cechy wspólne: mają oparcie w cywilnej tubylczej ludności i do tego, by wygrywać, wystarcza im nie przegrywać i nie dawać się rozbić. Zwalczające je policje i wojska przeciwnie - dopóki nie mają poparcia miejscowej ludności, nigdy nie zwyciężą, a nie zwyciężając, de facto przegrywają... Zwalczyć dżihadyzm możemy co najwyżej w Europie, u siebie, a i to pod warunkiem, że całego cywilizowanego poloru, jakim się szczycimy, zarzucimy i poczniemy postępować niegodnie: na przykład za każdy zamach we Francji dziesięć tysięcy tamecznych muzułmanów będzie deportowanych i odstawianych do granicy najbliższego państwa islamskiego... Pozwalając im się osiedlać, budować meczety, w których się szkolą i indoktrynują, sami szykujemy ten sznur, na którym nas kiedyś powieszą...
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Europa już sobie chyba nie poradzi żadnymi metodami.

   Usuń
  2. Zresztą europejki bardzo dbają o liczebność muzułmańską, bo się chętnie rozmnażają z tymi przystojniakami.

   Usuń
  3. mój wpis miał być po tym wpisem. ale wiadomo o co chodzi ;)

   Usuń
  4. Nie szkodzi, pewnie, że wiadomo.

   Usuń
 12. Kompletne nie rozumiem dlaczego. Napisałabym: "ani oni przystojni ani błyskotliwi, mam wrażenie", ale obawiam się, że mnie zakrzyczą te co wyszły za nich za mąż...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że zakrzyczą. ;) :)

   Ale... jak oni potrafią czarować... Napisałam o tym tutaj: "Habibi". Miłość... czy „mechanizm działania”?   Usuń
  2. i oczy ponoć mają migdałowe ... ale ja tam migdałowych nie lubię

   Usuń
  3. Migdałowe lepsze są makowce. :)))

   Usuń
  4. A europejscy, bez migdałów w oczach, to nie czarują? Nie obiecują i nie całują po rękach nawet? Nie ma znaczenia migdał czy nie migdał - wredota zawsze wyjdzie na jaw:))

   Usuń
  5. Wredoty są w każdej nacji.

   Usuń
 13. Widzę, że załatwiłaś to krótko i na temat. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co się będę rozpisywać. :) Tomy na ten temat napisano.

   Usuń
 14. Klikać, klikać!!! Nie wiem czemu tak się u mnie porobiło. Drugi komentarz wyświetlił mi się jako wiadomość na poczcie, ale nie na stronie. Nie zmieniałam ustawień i nie grzebałam w bebechach bloga żeby go przypadkowo nie zepsuć. Może Google miało jakiś problem, bo w poniedziałek, w pracy walczyłyśmy by pomóc ludziom w logowaniu na Gmaila. Nie dało się i koniec.
  Hmm...tak jest zawsze, oburzenie i potok słów, ale jak zwykle nic z tego nie wynika. Tak już politycy mają.
  Pozdrawiam wiosennie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Demokracja w państwach islamskich? Taki pomysł może przyjść
  do głowy tylko Amerykanom i ich wiernym sługom.Demokracja
  to tylko przykrywka ich działań.Bogactwa naturalne to cel.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykładów, że to tylko przykrywka jest aż nadto.

   Usuń
 16. Ale się porobiło!!!! Myślę, że mi się jeszcze udało pobywać tu i tam na tym naszym świecie całkiem bezpiecznie, kiedy jeszcze ani islamiści, ani arabscy terroryści nie podnosili głowy. A nawycierałem się po różnych zakątkach naszego globu.
  Teraz siedzę sobie w naszej Krainie spokojnie i syty wrażeń. Nie nosi mnie nigdzie i wierzę głęboko, że ta nasza Kraina, to najwłaściwsze miejsce na Ziemi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i tak, że się porobiło... Nawet w Ciechocinku nie ma spokoju...

   Usuń
 17. I tak rodzi się tęsknota za poprzednimi przewidywalnymi tyranami
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Losy tyranów też jakieś takie... dziwne...
   Jak do czegoś potrzebni, to się ich wspierało, a przynajmniej tolerowało dla robienia interesów, a jak nie, to się pomagało obalić.

   Usuń
 18. Świat staje się niespokojny i niebezpieczny. Antoni ma rację, kiedyś tyrani byli bardziej przewidywalni. Szkoda, po wielu latach nadziei na spokojne życie, znów jesteśmy zastraszani. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to nigdy świat nie był spokojny, tylko teraz niepokój jest bliżej nas.

   Usuń
 19. Wiem, że kochasz tamte klimaty i mogę tylko współczuć, co niniejszym czynię. Ale niestety, nawet nie ma komu dać w mordę za te wszystkie eksperymenty, powiedzmy, wolnościowe. Ba, więcej. Teraz to nawet nie wypada. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolnościowe? Raczej eksperymenty bombowe. Gdziekolwiek mowa o wolności zaraz lecą bomby na niewinną ludność.

   Usuń
 20. trzeba było bombami nie zanosić demokracji tam, gdzie nie jest ona mile widziana. Komu przeszkadzali arabscy dyktatorzy? Trzymali ekstremistów za twarz, robili interesy raz z jednym blokiem politycznym, raz z drugim. A teraz - mamy parapaństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bombowe zakładanie demokracji nigdy nic dobrego nie przynosiło. Jedynie koncernom zbrojeniowym się polepszyło.

   Usuń
 21. Zdrowych, spokojnych, radosnych
  Świąt Wielkanocnych
  Obfitości w świątecznych koszyczkach
  oraz jak najwięcej wiosennego optymizmu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Tobie także życzę wiosennego optymizmu, Anniko.

   Usuń
 22. AlEllu, gdy usłyszałam o tym zamachu na Boga winnych turystów, od razu pomyślałam o Tobie i Twoim umiłowaniu Tunezji.
  Mozaiki w tym tunezyjskim muzeum są prześliczne, bo obejrzałam je w internecie. Podobne widziałam w Muzeum Watykańskim.
  Myślę, że ten zamach nie odstraszy turystów, bo przecież turyści to źródło utrzymania Tunezyjczyków.
  Życzę radosnych świąt wielkanocnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno, chyba turyści nie przestraszyli się, bo w dalszym ciągu jeżdżą do Tunezji, tak jak zresztą do Hiszpanii, Francji, Egiptu, Anglii i Stanów Zjednoczonych po atakach terrorystycznych na jeszcze większą skalę.

   Radośći na całą wiosnę i na zawsze!

   Usuń
  2. Szczególnie Polacy są bohaterami i nic ich nie powstrzyma, aby nie pchać się tam, gdzie jest niebezpiecznie. Państwo Islamskie, bo taki twór powstał, jest wyjątkowo krwiożercze.
   Dziś mieliśmy wyjątkowo ciepły i słoneczny dzień. Życzę Ci takiego samego.

   Usuń
  3. Statystyki mówią, że Polacy znacznie mniej podróżują w niebezpieczne regiony, niż inne narodowości.

   Życzenia się spełniły. I u mnie słonecznie i ciepło.

   Usuń
 23. Stara jak świat prawda jest taka, że politycy -niezależnie od opcji czy miejsca zamieszkania- patrzą przede wszystkim na własną kieszeń i ślepo realizują w państwie założenia jedynie słusznej, własnej partii. Czasami rozciągając owe założenia również na inne kraje. Wyborcom pokazują ludzką twarz głównie podczas wyborów. Przez całą resztę roku mają ich w głębokim poważaniu...

  Co do Tunezji, żal mi jak zawsze cywilów, którzy tylko próbują przeżyć z dnia na dzień i cierpią najbardziej przez odgórne decyzje paru politykierów. Żal mi też takich cudnych rzeczy i miejsc jak te mozaiki, czy tunezyjski plan zdjęciowy do Gwiezdnych Wojen - wszystko zajęte lub zniszczone przez bezmózgowców z tak zwanego "Państwa Islamskiego"...

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plan zdjęciowy "Gwiezdnych wojen" już odbity a skład broni tam się znajdujący zarekwirowany.

   Usuń
 24. ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ŻYCZĘ.
  WESOŁEGO ALLELUJA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Święta, święta i po... zimie. :)
   Wesołość niech pozostanie na dłuuuuuuuuuuuuuuuuugo.

   Usuń
 25. Odpowiedzi
  1. Dla Ciebie, Andrzeju, szczęśliwości nieustannej. Spokojności niekoniecznie, bo sama przecież Ci będę dokuczać, hi, hi...

   Usuń
 26. Wesołego Alleluja.Smacznego Jajka!!!

  OdpowiedzUsuń
 27. Jak oglądam relacje, skóra cierpnie z przerażenia . Świat staje się niespokojny i groźny, tyle ludzi cierpi. Przyczyny wymieniłaś i to oczywista prawda. Dziś niektórych decyzji zmienić się nie da, ale można pomóc. Pozdrawiam najserdeczniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Terroryzm staje się trwałym elementem polityki międzynarodowej.

   Usuń
 28. Dopiero dziś uważniej obejrzałam mozaiki. To naprawdę sztuka, takie układanie szkiełek. We Wrocławiu w jakimś Muzeum oglądałam obrazy ułożone z koralików, to dopiero precyzja. Pozdrawiam najserdeczniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tylko szkiełka. Także kamienie /nawet szlachetne/ i ceramika.

   Usuń
 29. Dopiero, kiedy patrzy się z bliska, widać to piękno mozaiki. Jednego nie mogę zrozumieć: przez XXI wieków nie zrozumieliśmy, jakim nieszczęściem są wojny.Produkujemy coraz doskonalszą broń i sprzedajemy także terrorystom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno na broni są najlepsze zyski. Także dla nich więc wywołuje się konflikty, by rynki zbytu były.

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.