1 lutego 2021

Czy to zdarzyło się naprawdę?

     Nie mogę uwierzyć w to, co widzę i słyszę na filmiku "Wara stąd", nagranym podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nie potrafię także skomentować, ponieważ za mało siarczystych słów znam i wychowanie nie pozwala mi takich używać.
Czy to może być ksiądz? Może diabeł przebrał się za kapłana?

* * *
W sprawie 1%  PIT

       Proponuję, by Darczyńcy 1% w 2020 roku sprawdzili, czy pieniądze zostały przekazane wskazanej numerem KRS organizacji pożytku publicznego /OPP/, czy może "zapodziały się" gdzieś w czeluściach skarbu państwa? 

Czy to także dzieje się naprawdę?

     Docierają informacje, że niektóre organizacje pożytku publicznego oraz rodzice dzieci chorych i niepełnosprawnych nie otrzymali pieniędzy z 1% PIT. To powoduje pogorszenie stanu zdrowia z powodu braku środków na zakup lekarstw oraz rehabilitację, a nawet zagraża życiu dzieci. 
Wniosek o interwencję premiera w tej sprawie złożył  m.in. senator Krzysztof Brejza. Poprosił on o odpowiedź, dlaczego osoby potrzebujące nie otrzymują przekazanego im 1 procenta podatku PIT oraz w ilu przypadkach wypłata środków została opóźniona albo zablokowana. 

400 tysięcy wniosków o przekazanie 1% dla organizacji pożytku publicznego zostało negatywnie zweryfikowanych przez skarbówkę. To dane ujawnione przez Min. Finansów w odpowiedzi na interwencję ws. blokady przekazywania środków z 1% na rzecz OPP.

(...) Interwencję skierowałem w grudniu na wniosek kilku rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci, do których nie dotarły środki z 1%. 

33 komentarze:

 1. Oj, oj... Nie uchodzi, nie uchodzi... I to w moim Krakowie. Ale cóż się dziwić skoro nawet redakcji Tygodnika Powszechnego powiedziano, ustami Biskupa: Von! I po 63 latach wypowiedziano umowę najmu lokalu dla redakcji. "Smutno mi Boże"...
  Sprawa z 1% podatku jest skandaliczna. Ale jak podatnik może sprawdzić gdzie pieniądze trafiły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale Adam Mickiewicz w Twoim Krakowie nikogo nie przeganiał i bardzo dużo pieniędzy zebrał.

   Nie wiem, jak te 1% darowizny teraz sprawdzić, bo tym podobno teraz centralnie się dysponuje, a na szczyty trudno się dostać.

   Usuń
  2. No i znowu podkopano zaufanie do instytucji państwa.
   Tak myślałam, że sprawdzić 1% zwykły śmiertelnik nie może.

   Usuń
  3. A może poinformować organizację pożytku publicznego o naszym 1% z podatku PIT? Chyba w swoim systemie widzą, czy jest wpłata w danej wysokości z danego miasta.

   Usuń
  4. Może i widzą, ale czy zechcą zajmować się takim sprawdzaniem? To przecież drobne kwoty w przypadku pojedynczego podatnika? Chyba lepiej gdy zajmie się tym pan Brejza i oby drążył sprawę do końca.
   Pomyślałam, że to kolejna rzecz popsuta przez obecną władzę. Przez wiele lat nie słyszano skarg tego typu, czyż nie?   Usuń
  5. Nigdy nie słyszałam, by kombinowano kiedykolwiek wcześniej przy 1 procencie. A jeśli zdarzyło się komuś popełnić błąd w rozliczeniu podatkowym, to urząd skarbowy zapraszał do poprawienia, a nie blokował.

   Usuń
 2. Dlaczego Ci uwierzyć trudno? Naród wybrał taką władzę, no to naród ma, czego chciał. A że ta władza wykorzystuje kościół do własnych celów to raczej nic nowego- wszak tak było zawsze, odkąd kościół istnieje. Zawsze, oprócz czasów "komuny" do transformacji. Tyle tylko, że kiedyś był znacznie mniejszy przepływ informacji.
  Serdeczności;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu w głowie mi się nie mieści taka - jak na filmiku - postawa kapłana. Także władza, która chorym dzieciom zablokowała pieniądze z 1% PIT. Co te dzieci mają teraz robić bez rehabilitacji i lekarstw, na które dzięki temu 1% PIT mogły sobie pozwolić?

   Usuń
 3. Jednak! Tacy księża są i znajdują poklask w społecznościach, ale nie znajdą go u tych których "przegonił".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ksiądz nie powinien dobrym przykładem i postępowaniem przygarniać ludzi, których nazywa antychrystami a nie przeganiać?

   Usuń
 4. Gdy na Onecie widziałam informację o tym tłustym pasibrzuchu, obok był artykuł o księdzu, który z niedzielnej tacy dał pieniądze wolontariuszowi WOŚP, do tego jeszcze dołożył od siebie.
  Niektórym księżom wydaje się, że im wszystko wolno, a przecież kościół powinien być dla wszystkich.
  Co do tego 1 procenta to już o tym słyszałam, bo pewna księgowa sprawdziła. Ciekawa jestem, do kogo pójdą te pieniądze, może do Caritasu, a może do redemptorysty z Torunia.
  Przecież jeśli się prosi ludzi o pomoc, to nie z powodu fanaberii, tylko aby były możliwości rehabilitacji i kupna bardzo drogich lekarstw.
  Często ze łzami w oczach czytam prośby rodziców o pomoc. Trzeba rodzić dzieci z wadą letalną, aby ochrzcić i pochować, wg słów pewnego starego kawalera, a co potem, to już nieważne.
  Na jakim świecie my żyjemy?!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proboszcz parafii przeprosił za to zajście pod kościołem w Krakowie, ale czy to uleczy traumę, jaką mógł przeżywać wolontariusz czyniący dobro?

   Co też teraz zrobią rodzice chorych dzieci, którzy kupowali lekarstwa lub opłacali rehabilitację dzięki temu 1%?

   Usuń
  2. Przeprosił, bo mu kazano, nie zrobił tego z dobrej woli.
   Wydaje mi się, że senator Brejza dopnie swego i pieniądze się znajdą, bo to cholerne świństwo.

   Usuń
  3. Wątpię w to, że znajdą się.

   Usuń
 5. Najpierw też pomyślałam, że to jakaś ściema, ale przecież w poprzednich edycjach bywało podobnie. Tyle przecież można by na kościół przekazać ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku uważałam, że to ktoś przebrał się za kapłana i wyreżyserował ten filmik, tak bardzo jest to nie do pojęcia.

   Usuń
 6. Nawet nie wiem jak to skomentować...a to Polska właśnie...smutne, przygnębiające i ciężkie do uwierzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnych rzeczy po prostu nie da się skomentować. Można tylko uronić łzę...

   Usuń
 7. Mnie już nic nie potrafi zadziwić. Jest takie powiedzenie: "przebrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni", a ja myślę, że jakby taki diabeł dzwonił na mszę tym ogonem z przodu to też by mnie nie zdziwiło. 😁 😜

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie jednak zdziwiło, chociaż wiele w życiu widziałam i słyszałam.

   Usuń
 8. To wszystko są po prostu skandale... gorsze że akceptowane przez niektórych nawiedzonych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wyobrażam sobie, jak można akceptować takie zło.

   Usuń
 9. Nie podoba mi się takie zachowanie, nie tylko u księży, ale u ludzi ogólnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie także. Myślę, że wielu ludziom nie podoba się.

   Usuń
 10. Bardzo dobrze , ze ksiądz pogonił tych wolontariuszy co zbierają dla tego Antychrysta Owsiaka. Polowe on sam zabiera dla siebie. Tez chciałbym tak sobie pozbierać kasy. Be-szczelność pierwszej klasy, oni chcą księdzu zabrać z jego tacy. Owsiak trafi do piekła i będzie smażył sie w smole o temperaturze ca 220 stopni Fahrenheita.

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że u Ciebie pojawił się jakiś bezmózgi troll o nazwie Ziomal.
  Oczywiście, że takie zachowanie nie ma nic wspólnego nie tylko z chrześcijaństwem ale i z dobrym wychowaniem - jak tu nie być za aborcją :-)
  Faktycznie, słyszałem o tym, że wstrzymuje się wpłaty tego jednego procenta... może będzie jakiś transfer z przekierowaniem na rydzyka, bo obecna władzę stać na dosłownie wszystko... pozdrwiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem pojawiają się trolle. Niektóre działają odpłatnie według zleceń, a niektóre przejawiają własną kreatywność.
   Na szczęście inni księża wstydzą się za incydent pod kościołem w Krakowie i wyrazili ubolewanie z powodu tego gorszącego zaprzeczenia postawy ewangelicznej, a także bulwersującego braku elementarnych zasad kultury.

   Usuń
 12. Nikt mi za nic nie placi. Wyrazilem jedynie moje prywatne zdanie. Gdybym mial wybierac pomiedzy ksiedzem a Antychrystem Owsiakiem to wole ksiedza. Ten chociaz powiedziel , to co mysli wiekszosc spoleczenstwa. Na chore dzieci powinno placic Panstwo a nie pseudoorganizacje, ktore polowe zabieraja do wlasnej kieszeni. Owsiaka ( mam tu na mysli tego Antychrysta) popieraja dalej ludzie ( z tej krętackiej PO). Z przykroscia stwierdzam, ze to wlasnie Wy dajecie sie dalej manipulowac takimi jak Owsiak. Włączcie w końcu myślenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że powinno płacić państwo! Nie za wszystko jednak płaci, o!

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.