21 października 2013

Draństwo?grafika ze strony  www.e-globus
       W Polsce jest 160 tysięcy osób pracujących w zakładach pracy chronionej lub spółdzielniach inwalidów. Miejsca pracy dla niepełnosprawnych istniały odkąd pamięć moja sięga - nawet w PRL’u -znienawidzonym  i wyśmiewanym przez walczących o lepszą Polskę, a dziś będących u sterów władzy. W tej „złej” Polsce także osoby niepełnosprawne miały środki finansowe na zaspokojenie podstawowych potrzeb, szansę na rehabilitację i godne życie. Nie musiały być na łaskawym garnuszku opieki społecznej i ciężarem dla rodziny.


       Już wkrótce mogą stracić swoje miejsca pracy! Rządowy projekt ustawy okołobudżetowej zakłada obniżenie wsparcia na dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Skutkiem takich oszczędności może być likwidacja wielu miejsc pracy, a nawet całych zakładów pracy chronionej. Przy okazji - w takich firmach - pracę mogą stracić także zatrudnieni w nich zdrowi pracownicy.


       Protestuję przeciwko rządowemu projektowi ustawy obniżającemu dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Apeluję do Pana Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Posłów i Senatorów o powstrzymanie tych szkodliwych zmian, których konsekwencje mogą okazać się nieludzkie, o!


Pięknie proszę /dyg, dyg/ Blogerów, Posiaduszkowiczów, oraz wszystkich Gości tu zaglądających, o wywieranie społecznego nacisku na Prezydenta RP, Rząd, Parlament i wszystkich Świętych w sprawie ochrony miejsc pracy dla niepełnosprawnych.


O projekcie dowiedziałam się od Wachmistrza - http://pogderankiwachmistrzowe.blogspot.com/2013/10/lectorom-suplika.html


Nie znam się na "facebooku", ale  t u t a j  podobno można coś zdziałać.


A notkę zredagowałam na podstawie informacji ze strony http://www.popon.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=26251%3Abronimy-miejsc-pracy-osob-niepenosprawnych&catid=41%3Asod. Na stronie tej można znaleźć także wzory listów.Dopisek południowy.

A może w tym "zakładzie pracy szczególnie chronionej":
poszukać oszczędności? 112 komentarzy:

 1. Popieram Twój protest,choć wiem ,że rząd i tak go zrealizuje.
  W tym temacie napisałem notkę,dotyczącą zabrania zasiłku pielęgnacyjnego
  dla osób opiekujących się obłożnie chorymi.
  To nie draństwo a skur**
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mnie zasmuciłeś, Bob, że zrealizuje. Czyżby już wszystko w tym kraju roztrwonione, że zaczyna się sięgać do kieszeni najsłabszych? Czy sięgną także po środki NFZ ?

   Usuń
 2. Niepełnosprawnym należy pomagać ze wszystkich sił. Nie wiemy jednak jakie jest uzasadnienie strony rządowej w rzeczonej sprawie. Brak mi głosu rzecznika d/s osób niepełnosprawnych w tej sprawie. Może likwidacja dotacji do miejsc pracy ma na celu skierowanie tych środków wprost do uprawnionych osób z pominięciem pracodawców często nieuczciwie wyłudzających budżetowe dotacje?
  Ile osób naprawdę niepełnosprawnych korzysta z takich dotacji teraz? Tego nie wiemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A od wyłudzania oraz innych nadużyć nie są powołane służby, które powinny to wykrywać i karać? To po kij byśmy takie służby utrzymywali? Na zasadzie "zabrać, bo ktoś robi na tym szwindle", to można też zlikwidować wszelkie inne dotacje, jak choćby z NFZ. Moje rozumowanie trochę takie... "pawlakowe": oszusta do więzienia, a nie po łbie chorego, bo oszust na nim żeruje.

   Usuń
  2. Pawlakowe rozumowanie jest bardzo słuszne tylko, że ja nie lubię potępiać czegokolwiek "w czambuł" nie znając zdania drugiej strony.
   Po "pawlakowemu" naiwna jestem i jakoś trudno mi uwierzyć w chęć zabrania pomocy niepełnosprawnym w myśl oszczędności. Jakoś zbyt toporne to posuniecie aby było prawdziwe.

   Usuń
  3. Czytałam, że przedłożone w projekcie ustawy propozycje rozwiązań w zakresie zmian w systemie dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych są zagrożeniem dla ponad 1400 zakładów pracy chronionej w Polsce, a w szczególności dotkną 104 tysiące osób niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracujących w zakładach pracy chronionej. I teraz nie bardzo wiem, komu wierzyć, bo Ty mówisz, że nie wiemy, ile osób... itd... oraz nie znamy zdania drugiej strony. Jak nie znamy? Projekt ustawy z 18 września mówi dokładnie co i jak i komu?

   Usuń
  4. Też nie wiem komu wierzyć. Media manipulują, a projekt ustawy mówi co i komu, ale nie mówi dlaczego.
   Być może wszyscy wiedzą tylko ja mam wątpliwości - nie upieram się tylko wyrażam swoje zdanie.

   Usuń
  5. Bet, a Ty nie wierzysz panu Premierowi i panu Rostowskiemu, którzy kazali ministrom szukać oszczędności? To nie Rząd ogłosił w sierpniu, że znaleziono OSZCZĘDNOŚCI?

   Usuń
 3. Kurczę, że ja wcześniej o tym nie słyszałam...Masakra...
  Jeśli tak będzie, mój tata zapewne straci pracę.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zakład pracy Twojego taty poradzi sobie po zmniejszeniu dotacji i przetrwa? Jeszcze nie jest za późno, żeby tata zadziałał w sprawie. Porozglądaj się Ula w linkach, które podałam w notce.

   Usuń
  2. Cieszę się, że o tym napisałaś.
   Muszę się w ten temat zagłębić.
   Wystarczy, że mama nie może znaleźć pracy od marca...

   Usuń
  3. Zgłębiaj Ula, a i nagłaśniaj. Sama jesteś przecież dowodem na to, jak cichutko w tym temacie. Gdyby było głośno, to byś zapewne słyszała.

   Usuń
  4. ... a gdyby chodziło o inne grupy społeczne, to już by ich prężni, zwarci, wysoko wynagradzani i nadzwyczaj chronieni związkowcy, zapewne opony w Warszawie palili.

   Usuń
 4. Nie słyszałam o tym mimo, że temat mnie jak najbardziej dotyczy - dzięki za informacje, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już druga osoba wśród komentujących, która nie słyszała. Wynika z tego, że temat warto rozpropagować.

   Pozdrowienia odwzajemniam.

   Usuń
 5. Polityka utrzymywania stanowisk pracy szczególnie chronionej już od końca 2008 r. "wypadła" z obszaru zainteresowania liberałów (czyt. pełowatych). Teraz likwiduje się całe zakłady pracy, ciekawe kiedy zlikwiduje się aferałów?
  Już kilka razy pisałem o tym - w prasie papierowej - m.in. opisując odmowy przyjęcia do pracy w ramach psychoterapii, resocjalizacji, i przystosowania do zawodu, ale pełowate mają to w doopie, więc odwzajemniam się im tym samym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No gdzież... Toż jeszcze w tym toku pan Premier mówił, że działania oszczędnościowe w żadnym wypadku nie sięgną do kieszeni obywateli. To ja to? Niepełnosprawni, to nie obywatele? Anzai, to nie może być...

   Usuń
  2. Uczono mnie, że ryżemu nie należy wierzyć, bo wredne. Wyjątkiem jest moja żona ... ryża. :) :)

   Usuń
  3. Stawiam goździka przeciwko celofanowi po goździku, że Twoja żona jest w ryżu farbowanym :)

   Usuń
  4. No to celofan idzie do kosza. :)

   Usuń
  5. Znaczy... przegrałam goździka?

   Usuń
  6. Co do żony to raczej ja przegrałem, bo wiem, że kiedyś miała piękne c. blond włosy, ale potem zaczęła je odżywiać, farbować, odsiwiać itd. i teraz sam już nie wiem co ma na głowie.
   Z tematem postu jest natomiast nieco inaczej, ale już się boję pisać, że "poruszyłaś temat morze", bo to nie morze, a ocean.
   Zakłady pracy chronionej zaczęto rozwijać w epoce Gierka, ale wiadomo nowy skorumpowany system, a świadczenia socjalne to dwie odrębne sprawy.
   Tam gdzie socjal, tam i nadużycia z każdej strony. Kasę wyszarpywał rząd, resorty socjalne, pracodawcy, związki, i pracobiorcy - zarówno ci zdrowi, ja i niepełnosprawni. W każdym z tych obszarów znajdziesz przykłady na plus i na minus - PROBLEM TYLKO W TYM, ABY ODNALEŹĆ WŁAŚCIWE PROPORCJE. A z tym nasze parapaństwo nie ma żadnych szans, dlatego wybiera opcję "po nas choćby potop".

   Usuń
  7. Pewnie, że to temat ocean, którego tu nie damy rady przepłynąć, choć byśmy arkę zbudowali najlepszą. Żadne Komentatorium nie rozwiąże też problemów socjalnych państwa. Post ten napisałam jedynie po to, żeby naciskami społecznymi motywować rządzących, by nad takimi sprawami z większą troską się pochylali, a nie na zasadzie, jak ją nazwałeś "po nas choćby potop" .
   Kogo nie zapytam, co sądzi o propozycjach ustawy okołobudżetowej, to nikt z moich znajomych o takiej ustawie nawet nie słyszał. To i nie dziwota, że mamy, jak mamy, skoro nie "przyciskamy" i nic nie wiemy. Ja też nie miałabym zielonego pojęcia, gdybym na innym blogu się nie dowiedziała.

   Usuń
  8. Nacisków społecznych to bała się władza, ale ta "słusznie miniona". Obecna ma to w ... Chyba niecały rok temu do sejmu dostarczono wniosek podpisany przez ponad 1,8 mln obywateli, a władza podtarła sobie tym odwłok. My możemy naciskać raz na cztery lata, tylko kij wie co, i kogo.

   Usuń
  9. To jak to? To na czym ma polegać ta nasza demokracja? Tylko na tym wybieraniu raz na 4 lata na zasadzie - nie ma na kogo głosować?

   Usuń
  10. Nasza dupokracja polega na tym, że - tak jak u Forda - możesz sobie wybrać samochód w dowolnym kolorze, byleby był czarny.

   Usuń
  11. Dlatego, nie kupuję samochodów u Forda :)

   Usuń
  12. Ja też nie chodzę na wybory :)

   Usuń
  13. Nieładnie! Nieładnie Obywatelu. :)))

   Usuń
 6. popieram twoj protest - "ide" teraz poczytac to co kryje sie za linkami ktore podalas, moze i ja moge gdzies tam zaprotestowac ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bonito, idź i protestuj, klikaj w co się da. Ja nie potrafię poruszać się na tym facebooku i nie mam tam konta. Powodzenia!

   Usuń
 7. Też o tym słyszałam. W ogóle to, co się dzieje na rynku pracy jest przerażające.
  Wszędzie się szuka oszczędności, a najłatwiej oszczędzać na słabszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego czujący się na siłach powinni pomagać w jakikolwiek sposób mogą i potrafią, choćby przez społeczne naciski na rządzących.

   Usuń
 8. Źle się w polskim państwie dzieje i nie wiem dlaczego ale zawsze zabiera się tym najbiedniejszym...
  I trak np. mojej mamie chcą zabrać dodatek pielęgnacyjny, tylko nikt nie patrzy, że tabletki są coraz droższe, ale kogo to obchodzi jak budżet trzeba nieco podnieść kosztem emerytów i rencistów.
  Zamieściłam Twój post na FB.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smutne to JaGo, bardzo smutne... A jak jeszcze zestawi się z miejscami, w których naprawdę wielkie oszczędności można i powinno się poczynić, to żyć się odechciewa w takim kraju...

   Dobrze, że zamieściłaś na FB, dziękuję :)

   Usuń
  2. Z przyjemnością zamieściłam ową notkę na FB... :)
   Przyniosłam Ci dzisiaj świeżo zaparzonej kawy - bez liści :))

   Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
 9. Eluniu, myślę, że wina leży również po stronie pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne - niestety wielu z nich nadużywało przywilejów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.
  Tworzyli fikcyjne miejsca pracy, w których byli zatrudniani ludzie całkiem zdrowi, a pracodawca był zwalniany z jakiejś części podatku itp. Polska naprawdę nie jest bogatym krajem a całe społeczeństwo ma postawę wybitnie roszczeniową. Nie można ruszyć górników z ich wcześniejszymi i wysokimi emeryturami, a węgiel sprowadzamy z Chin, bo u nas wydobycie jest zwyczajnie nieopłacalne. Każda próba ograniczenia czyichś przywilejów kończy się gigantycznymi protestami. Chciano odebrać pracownikom Miejskiego Zakładu Transportowego darmowe bilety komunikacji miejskiej przysługujące ich rodzinom - bo te bilety darmowe były nie tylko dla żony i dzieci pracownika, ale również dla jego rodziców.
  I bilety te przysługiwały wszystkim tam zatrudnionym, nie tylko tym, którzy byli bezpośrednio zatrudnieni w transporcie. Takich różnych wydatków jest cała masa. Elu, a widziałaś angaż tego 23-latka na własne oczy? Moja bratanica, tuż po ukończeniu studiów zaczęła pracę, w której dostawała wynagrodzenie w wys.8,500 zł, ale chyba ani jednego dnia nie pracowała tylko 8 godzin, ale znacznie dłużej,że już pominę,że niemal każdego Sylwestra spędzała za biurkiem, bo do 31 grudnia musiała być jakaś tam praca wykonana. A do tego znała perfekt 3 języki. Większość tych dobrze zarabiających młodych ludzi ma naprawdę dobre wykształcenie, zna języki i naprawdę ciężko pracują, bo muszą mieć dużo więcej umiejętności niż my kiedyś i muszą być bardzo dyspozycyjni. Eluś, nie można polegać tylko na tym, co wypiszą dziennikarze - teraz nie ma uczciwych dziennikarzy. Trzeba sięgać za każdym razem do materiałów żródłowych- czyli tego co podają odpowiedzialne instytucje, Monitory, Dzienniki Ustaw, Rozporządzenia Ministerialne.
  A z tego co pamiętam, to niepełnosprawni w Polsce zawsze mieli pod górkę - miałam kontakt a tą grupą, gdy moja córka chodziła na rehabilitację przez kilka lat z rzędu. Państwowo to miałaś raz w tygodniu zajęcia, resztę robiło się z dzieckiem samemu w domu. Przez to musiałam się nawet w tym wyszkolić,
  oczywiście za własne pieniądze.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anabell, to jak to? To nikt nie ściga nadużywających prawo pracodawców? Nigdy tego nie pojmę. Jak wiedzą o takich, to prokurator i już! A Ty złożyłaś powiadomienie do odpowiednich władz, skoro wiesz?
   Nie! Nie! Nie do pojęcia jest przez mój rozum, aby to było przyczyną zmian w wysokości dotacji.

   Ustawę i jej uzasadnienie przeczytałam u źródła. No, chyba... że bez zrozumienia. Uważam zresztą, że koszty społeczne proponowanych zmian będą niewspółmiernie wysokie w porównaniu do ewentualnych korzyści z tytułu oszczędności na obniżonych dofinansowaniach.

   Linki do tych dobrze zarabiających podałam, bo pracują za nasze, a wielu z nich jest zupełnie niepotrzebnych w licznych rozbudowanych budżetowych urzędach. Sama znam takich osobiście. I Ty, Anabell i ja, łożymy przecież na nich.

   Usuń
  2. @Anabell,
   dziękuję za ten komentarz.
   A Autorka bloga niech podziękuje Bogu, że nie była inwalidką w PRLu. "Nadużywających prawo" ściga się we wszystkich państwach, ale żadna policja na świecie nie jest na tyle skuteczna, by sprostać pomysłowości "nadużywających", a że "Polak potrafi" to i w tej dziedzinie wykazuje pomysłowość ponadprzeciętną.

   Usuń
  3. Evo70, w niektórych państwach policja ma trochę łatwiej, bo sąsiedzi donoszą. Kiedy moja kuzynka w Niemczech, będąca na zasiłku socjalnym wiozła na rowerze akcesoria do sprzątania, które kupiła dla matki, natychmiast doniesiono, że być może pracuje jako sprzątaczka i nie powinna korzystać z socjalu. Została dokładnie sprawdzona o co chodziło z tym wiadrem i mopem na rowerze. W Szwajcarii też donoszą. My uważamy to za wstydliwe i nieetyczne, a nawet bronimy czasami nadużywających prawo i pomagamy im. Ja miałam znajomą w Urzędzie Pracy, która przymykała oko na pracujących "bezrobotnych" i wydawała im zaświadczenia do opieki społecznej i szkoły na jakieś świadczenia, bo jej szkoda ich było, więc udawała, że nie wie, że pracują na czarno. Czasami ją pytałam: a innych, których kosztem żyje ten nieuczciwy człowiek ci nie szkoda? I ja też biję się w piersi, bo powinnam donieść na tę znajomą.
   Ogólnie jestem za bezwzględnym tępieniem nieuczciwości i kombinatorstwa, ale za to za większą pomocą dla najsłabszych.

   Usuń
 10. Ciężkie tematy, tak więc pozwólcie, że trochę pozytywnych wibracji zaszczepię tutaj ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=WYX0sjP6Za8
  Pozdrawiam Mariusz ze smakiem innym niż myślisz. Wpadać będę na poważne noty. Zapraszam też do siebie na mój życia styl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mariuszu, blog jest jak najbardziej szczepiony i raczej nie brakuje tutaj pozytywnych wibracji :)
   Ale, jak to w kalendarzu szczepień - dawka przypominająca zawsze wskazana, więc bardzo dziękuję. A w dodatku w okolicznościach muzyczno - przyrodniczych Clubu Tropicana - to po prostu... chałwa z miodem i maliną!

   Usuń
 11. Zajrzałem do Ciebie wczoraj, do Wachmistrza zresztą też, ale jako że nie miałem czasu nie komentowałem od razu. Rozumiem święte oburzenie, że coś chce się zabierać niepełnosprawnym, ale sprawa nie jest taka prosta, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

  Słyszałaś kiedyś, żeby pracodawca protestował przeciwko temu, że za mało płaci pracownikowi? Mnie wydaje się to dziwne, więc wolałem sprawdzić, zamiast iść za owczym pędem i na słowo "niepełnosprawny" i "zabrać" od razu reagować jak poparzony. Widzę zarówno plusy jak i minusy rządowych rozwiązań, ale wypowiem się później, jak doczytam materiały źródłowe do końca.

  Obawiam się jednak, że nie będę tak ostry w poglądach, jak inni posiaduszkowicze, którzy reagują bez poznania tematu. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawa w zasadzie niewiele mówi zwykłemu czytelnikowi. Trzeba znać się na tych różnych sprawach zawartych między wierszami oraz przewidzieć konsekwencje na przyszłość. Jeśli sami nie potrafimy ich dostrzec, opieramy się czasem/często na interpretacji tych, których ustawa bezpośrednio dotyczy.

   Bardzo więc jestem ciekawa Twojego zdania, kiedy już to "na chłodno" zgłębisz.
   Tak, czy siak, "zaczepianie" zakładów pracy chronionej i niepełnosprawnych przy okazji majstrowania przy budżecie na przyszły rok, a więc przy szukaniu pieniędzy tu ... i tam... zawsze będzie niesmaczne i wzbudzi sprzeciw.

   Usuń
  2. Szukanie pieniędzy na siłe gdzie ich nie ma nie jest zbytnio poważnym zajęciem, raczej powinni myśleć nad polepszeniem bytu dla niepełnosprawnych bo przecież to oni z pracą mają najciężej. Na ustawach trzeba się znać, za nim weźmie się je w ręce i zacznie czytać, najlepiej takie z komentarzem...bo jak to w naszym Polskim prawie, jeden paragraf a interpretacji tyle ilu sędziów, prawników....i obywateli.

   Usuń
  3. Może zaczynamy być cywilizacją, która najsłabszych ludzi zrzucała ze skały?

   To fakt, że nasze prawo jest takie, że można się po nim ślizgać, jak na lodowisku i przemykać bezkarnie między paragrafami.

   Usuń
  4. A czasami w drugą stronę, winni niewinnie...

   Usuń
 12. alEllu, wszelkie protesty w jakiejkolwiek formie nie mają w tym kraiku żadnej mocy sprawczej. Jeśli banda poststyropianowców "umyśliła" sobie w obronie swojej dupy, niekompetencji (której skutkiem jest gigantyczny dług wewnętrzny i zadłużenie państwa), zagrożonej kompletną kompromitacją, fiaskiem ich rządów, to przeprowadzą projekt. Można się oburzać, protestować, lecz jest to bezskuteczne.

  Receptę na to niejednokrotnie wskazywałem na blogu naszego wspólnego znajomego, Anzai`a.

  Zaprotestuję jednak, alEllu, ale w odniesieniu do Twojego: - " nawet w PRL’u". To właśnie PRL był tym pństwem, który storzył system pracy chronionej. Może niedoskonały, ale będący przykładem dla wielu liberalnych gospodarek w świecie. Wtedy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółdzielczość inwalidzka w Polsce datowana jest na 1919 rok, kiedy rzesze ludności podczas I wojny zostały inwalidami. Po roku 1945 także zadbano o zapewnienie egzystencji osobom niepełnosprawnym, ponieważ rzesze ludności utraciły zdrowie w działaniach wojennych. Utworzono nawet Główny Urząd Inwalidzki, a od 1950 roku nawet przy Urzędzie Pracy byli instruktorzy do spraw rehabilitacji osób niepełnosprawnych, których zadaniem była pomoc w zagwarantowaniu miejsc pracy inwalidom.

   Spółdzielnie inwalidów w okresie PRL miały ten duży minus, że rehabilitacja zawodowa obywała się w zamkniętym środowisku. Ale i tak lepsze to dla niepełnosprawnego, niż siedzenie tylko w domu. Tak przynajmniej mawiał mój wujek, który był przeszczęśliwy, że może pracować, a zatrudnienie było bezpieczne i stabilne. I to poczucie bezpieczeństwa wujek cenił sobie najbardziej.

   Szczegółowe warunki związane z rehabilitacją zawodową i społeczną inwalidów przyniosła uchwała nr 281 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1973 r.
   Istniały nawet w PRL odpowiednie akty prawne, prowadzące do rehabilitacji osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy, choć w praktyce jednak z tą „otwartością” różnie bywało.

   Honiewicz, co „nietentego” jest w NAWET w PRL, że oprotestowałeś?

   Usuń
  2. Aaaaa, i znana mi osoba niepełnosprawna za czasów PRL pracowała w rękodziele dla Cepelii, a jedno z jej dzieł poleciało do Anglii do królowej. W czasach transformacji ustrojowej straciła pracę i do inwalidztwa fizycznego dołączyła głęboka depresja z próbami samobójczymi.

   Tak więc ja jak najbardziej doceniam peerelowski, chociaż niedoskonały system pracy chronionej.

   Usuń
  3. Aaaaaa... i nauczycielka języka polskiego w liceum, do którego uczęszczałam była niepełnosprawna i główny księgowy w pracy, w której pracowałam też. Trochę więc tej otwartości było.

   Usuń
  4. Aaaaaa... i niewidomy był rehabilitantem w szpitalu na oddziale neurologicznym. Też stracił tę pracę w czasach transformacji.

   Usuń
  5. Aleś się, alEllu, rozpędziła. I to wszystko do mnie!!! A to "nawet" mnie nie leżało, bo ma to taki wydźwięk postponowania tego PRL.
   Co do reszty się zgadzam. Miałem w firmie "cywilnej" też niepełnosprawnego.

   P.S. Jadę na plażę pochdzić, bo ostatnie to już dni przed pluchą. A dziś 17 stopni i słońceeeeeeee!!

   Usuń
  6. Nie, nie! Absolutnie nie chciałam pomiatać, traktować z góry, wzgardliwie, z lekceważeniem, mieć za nic. Wręcz przeciwnie.

   U mnie 18 stopni, ale lodowaty wiatr.

   Usuń
  7. Wdzięcznym jestem za uzgodnienie stanowisk. W "temacie" nawet.
   Bo to od Wschodu. Ten wiatr. Na plaży też nie było zbyt ciepło, Wiało mocno.

   Usuń
  8. A ja myślałam, że Ty mi od morza ten zimny wiatr przysłałeś. :)

   Usuń
 13. W tym kraju musi przyjść naprawdę potężne trzęsienie ziemi, żeby mogły być pozytywne zmiany. Zawsze szkoda ludzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba jeszcze nie potrafimy być społeczeństwem obywatelskim. Nowe pokolenie może sobie poradzi bez trzęsień ziemi.

   Usuń
 14. O MATUNIUUUUUUUUUUU - ALELLU - NIE WIDZIAŁAM !!!!!!!!!!!!!!! NIE WIDZIAŁAM TYCH BANERÓW
  toż ja bym się popłakała jak u Lusi . Grycelko - przysięgam, chociaż tego nie tobię nigdy - no nie widziałam. Masz prawo mówić , że świnia jestem :-((( idę teraz szukać w starych postach i sobie pzyjajmiej na pamiątkę ściągnę. Coś Ty - gdybym widziała to bym w życiu nie zapomniała ,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coooo? swinia? W żadnym wypadku! Malinowa Chałwianka, jak sie patrzy, że tylko schrupać, albo do serca przykładać,o! Nic nie ściągniesz, bo to nie było w notce. Było nad notkami w formie gadżetu, bo pomyślałam, że w notce szybko sie zakopie. A tutaj nie ma opcji schowania gadżetu, jak na onecie, tylko sie usuwa.

   Usuń
  2. :-( łezki kap kap mad straconym i nie zauważonym ....

   Usuń
 15. Nie pełnosprawni, starzy nie są nikomu potrzebni. Lekarze nie chcą leczyć ciężko chorych, bo za dużo kosztują. Niepełnosprawni pozamykają się w swoich mieszkaniach i problem zniknie. Nadeszły takie czasy, ze strach się bać i skóra cierpnie na myśl, że mogą nas wozić karetką po mieście aż do wystygnięcia, pisałam o tym. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starość, choroby i niepełnosprawność wpisane są w ludzie życie, więc wcześniej czy później zły przepis będzie przeciwko temu, kto go wymyślił... Jeśli więc nie o innych, przynajmniej o sobie by pomyślał ustawodawca także w takich kategoriach.

   Usuń
  2. Póki im jest dobrze na świecie, nie martwią się ani o siebie, ani o innych. Wymyślają takie bezsensowne przepisy, aby utrudnić ludziom życie. Najbardziej mi żal tych i tak pokrzywdzonych przez los. Top jeszcze im dokładać zmartwień? Nie godzi się!! Ale komu to trzeba powiedzieć.

   Usuń
  3. Tak się teraz zastanawiam, czy chociaż jedna jakaś reforma przeprowadzona jest dobra? Już nie mówię doskonała, ale zwyczajnie dobra?

   Usuń
 16. Na razie nie ekscytuję się tym pomysłem, bo wcześniej o nim nie słyszałam. Wydaje mi się, że rząd przyjmie inne rozwiązania, kto wie, czy nawet nie korzystniejsze dla niepełnosprawnych.
  Poza tym wydaje mi się, że głosy internautów i tak nie będą brane pod uwagę.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klik dobry:)
   Wśród moich znajomych też nikt nie słyszał, a i ja także dopiero z bloga się dowiedziałam.
   Oczywiście, że głosu internautów nikt nie weźmie pod uwagę, ale "rozdmuchać" temat warto. Potem tylko narzekamy na rządzących, a jak trzeba wyrazić swoje zdanie, to nas niewiele interesuje z rządowych propozycji.

   Usuń
  2. Rzadko narzekam na obecne rządy, bo mi się podobają, ale nie zwykłam wypowiadać się pochopnie, skoro dokładnie nie znam tematu. Czasami nie warto zbyt wcześnie robić rabanu, skoro projekt nie jest opracowany. Pamiętasz, jak szalał Kaczyński z opłatami za przejazd przez mosty i pod wiaduktami w Warszawie, a okazało się się, że takiego czegoś nie będzie.

   Usuń
  3. Nie opracowany? To nie Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt z dnia 18 września 2013 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej? To kto to ogłosił w Biuletynie Informacji Publicznej?

   Usuń
  4. Może zmyliło mnie stwierdzenie, że to "rządowy projekt", a skoro projekt, to jeszcze nie wszystko jest dopięte na ostatni guzik.
   Widzę, że naprawdę zbytnio się zaangażowałaś w tę sprawę. Teraz wychodzi na to, że jestem nieczuła na los osób niepełnosprawnych, a w rodzinie mojego męża są cztery osoby niepełnosprawne i wszystkie otrzymują pomoc od państwa.

   Usuń
  5. Może nie tyle zaangażowałam, co po prostu sprawdzam, zanim zajmę jakieś stanowisko. Nie bazuję tylko na tym, co krzyczy opozycja w mediach. Zapis o opłatach za mosty znany już był dawno, kiedy Lech Kaczyński był prezydentem Warszawy. Brat Jarosław wyciągnął to, nie wiedzieć czemu, podczas "obalania" Hanny Gronkiewicz Waltz, więc nie robiło to na mnie żadnego wrażenia.

   W sprawie, o której piszę w notce, nie tylko krzyczy opozycja. Nawet członkowie PO widzą zagrożenia dla chronionego rynku pracy. Jeden senator z PO powiedział, że sam będzie musiał zwolnić prawie setkę pracowników niepełnosprawnych w swojej firmie. Aż tak to się nie znam, by np. powiedzieć, czy on blefuje, czy mówi prawdę, ale jedno wiem i tego się trzymam, bo tak zostałam wychowana i nauczona. Stosunek Państw do chorych i niepełnosprawnych jest miarą humanitaryzmu danej cywilizacji. I tego sie trzymam...

   Wcale nie wyglądasz na nieczułą. Ja pomyślałam, że po prostu nie wierzysz, by nasz rząd coś takiego proponował, wierząc w jego humanitaryzm.

   Usuń
  6. PS. Aaaaa...
   Projekt to projekt. Tak zostało nazwane i dlatego takiego słownictwa użyłam. Rząd opracowuje projekt ustawy budżetowej. Zaś Ministerstwo Finansów przedstawia projekt ustaw okołobudżetowych mających wpływ na realiazację ustawy budżetowej . Są one ściśle związane z projektem ustawy budżetowej - bo to pieniądze. Wcześniej Pan Premier zlecił ministrom szukanie pieniędzy i znależli. Między innymi w zakladach pracy chronionej.

   Usuń
 17. Witaj Elu,
  Na tę sprawę można spojrzeć z różnych stron.
  1) Dzięki likwidacji przywilejów państwo zaoszczędzi trochę grosza zarówno na inwalidach, jak i tez pracodawcach.
  2) Obecny system jest patologiczny, gdyż w wielu rejonach kraju gdzie o pracę naprawdę trudno, jedynie "posiadacze" niepełnosprawności mają szansę na zatrudnienie. Np. zdecydowana większość miejsc pracy w tzw. ochronie mienia i osób, to ludzie z dysfunkcjami, którzy maja ograniczoną sprawność ruchową i nie zapobiegną ewentualnych kradzieży, napaści, itp.
  3) Pomysł na ograniczenie funduszy dla niepełnosprawnych jest tylko uzupełnieniem tego, co dzieje się obecnie z tzw. określaniem stopnia niepełnosprawności przez komisje lekarskie. Osobiście znam przypadki, w których komisje te cofały stopień niepełnosprawności dla osób, których stan zdrowia się pogorszył i to znacznie. Ma to oczywiście związek z polityką państwa liberalnego, które w gruncie rzeczy nie interesuje się ludźmi z różnych względów dysfunkcyjnymi.
  4) Nie sądzę, aby rząd wycofał się ze swojego projektu. Rząd został wybrany w wyborach powszechnych i, według panującego w Platformie przekonania, ma prawo do stanowienia prawa, nie oglądając się na opinię publiczną, czego już niejednokrotnie dowiódł.
  No cóż, żyjemy trochę w takim ozutym z tzw. sprawiedliwości społecznej kapitalizmie, który zakłada, że jedynie część ludzi ma prawo do godnego życia - inna część ma pracować za 1300 miesięcznie do emerytury, albo wyjechać za granicę.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smoothoperator, dziękuję za rozszerzenie tematu, choć bardzo zmartwiło mnie ...polityką państwa liberalnego, które w gruncie rzeczy nie interesuje się ludźmi z różnych względów dysfunkcyjnymi.
   Toż stosunek do takich ludzi jest miarą humanitaryzmu. To jaką my cywilizacją jesteśmy? Tą, co zrzucała ze skały ludzi z dysfunkcjami?

   Usuń
  2. Witam Smothoperatorze.
   Dużo prawdy jest w tym co piszesz. Wygląda na to, że trzeba wyważać drzwi, które w bardziej cywilizowanych krajach już od dawna są szeroko otwarte. Pomijając to, że faktycznie liberalny rząd może mieć w d.... inwalidów, trudno zrozumieć dlaczego blokuje warunki do rozwijania instytucjonalnych organizacji zajmujących się tego typu przypadkami. Zamiast fundacji, i tp. ośrodków społecznych powstają więc "złote banki", kasyna gry na cmentarzu, i listy klasyfikacyjne najbogatszych.
   Wyważajmy więc te drzwi i odsyłajmy styropianowych polityków do śmietnika historii.

   Usuń
  3. Dlaczego trzeba wyważać drzwi? Toż już dawno wieki wymyślono klamki i różne klucze do otwierania drzwi bez użycia siły i robienia łomotu. ;)

   Usuń
  4. W większości problemów jakie usiłuje "rozwiązywać" nasze parapaństwo wystarczy po prostu trzymać się dotychczasowych przepisów. I również w większości są to problemy jakie władza sobie sama stwarza.

   Usuń
  5. Jak nie tworzą nowych przpisów, to z kolei mówi się, że nic nie robią i nie reformują.

   Usuń
 18. Ponieważ nadal czuję, że trzeba trochę muzyki tutaj, także oto ona :)
  http://www.youtube.com/watch?v=rJWrNJSMdsA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzisz, że blog powinien grać i śpiewać? :) ;)

   Usuń
  2. ujmę to tak, jest czarny kolor to i musi być biały dla kontrastu:)
   a poza tym za dużo w życiu smutków, dlatego promuje wiedzę i pozytywne nastawienie do życia, które krótkie jest...

   Usuń
  3. Dobra to misja. Najważniejsze trzymać się smaku. :)

   Usuń
  4. i delektować się życiem ...
   hm - czy ktoś tu mówi o chałwie ???

   Usuń
  5. Tak, tak... bo przecież dobry smak, to swego rodzaju "chałwa życia".

   Usuń
 19. Działać trzeba, przerażające jest to, że oszczędności jak zwykle szuka się u zwykłych obywateli, a jak widać i u tych, którym trudniej i pracować i ogólnie żyć.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że działać trzeba. Najgorsza jest bierność i cicha akceptacja wszystkiego. Tak, jak wszystkiego nie należy ganić, tak i wszystkiego nie da się akceptować.

   Usuń
 20. Najlepiej,aby niepełnosprawni dodatkowo się opodatkowali na tych"górnolotnych",czyli urzędasów różnych szczebli władzy,aby tamtym żyło się jeszcze bardziej dobrze i dostatnio,wówczas może madrzejsze ustawy i przepisy będą tworzyli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówisz, że dostatek rozwija rozum? ;) :)

   Usuń
  2. podobno picie oleju rozwija rozum .. pijesz - lżejszy od innych cieczy idzie sobie do góry i gotowe ... ciekawe jak jest z chałwą ? chyba jednak inaczej, bo gdyby tak to już bym była geniuszem :-)

   Usuń
  3. Ale to musi być oleum konopne /z siemienia konopnego/, a konopie niedozwolone. No, i... dużą ilością wina trzeba zapijać, aby olej do głowy uniosło.
   Z chałwą jest tak samo, tylko olej w niej cięższy, więc mocniejszym trunkiem trzeba zapijać.

   Usuń
  4. Chałwa to cukier,a Malinki to witaminki..Hej!

   Usuń
  5. Jużci Zagłloba gadał,że oleum i chałwa pozytywnie biją w czachęł

   Usuń
  6. Dokładnie tak, bo chałwę robi się z nasion oleistych, o których spożywaniu Zagłoba tak zajmująco rozprawiał.

   Usuń
 21. Jeśli mamy inne odczucia to jest prawidłowo. Każdy czuje po swojemu. Warszawa żyje szybciej, agresywniej bo do Niej się przyjeżdża z całej Polski. Najczęściej służbowo. W Gdańsku, Gdyni od razu czuję inną atmosferę I nie tylko ja.
  A jestem rodowitym Warszawiakiem in Żoliborzaninem.

  Elu!
  Popieram Ciebie z całego serca! Powoli do większości ludzi dociera to, ze za PRL NIE WSZYSTKO BYŁO ZŁE! Pamiętam Spółdzielnie Inwalidów. Było ich bardzo dużo. W FSO w moim pierwszym miejscu pracy był Oddział Pracy Chronionej. Tam też pracowali inwalidzi i o lekkim niedorozwoju umysłowym. I bardzo dobrze pracowali! Rzemiosło zatrudniało również sporo inwalidów. Niektóre zakłady dawały do domu prace chałupnicze jak na przykład montaż długopisów czy inne rzeczy. Sam to wszystko doskonale pamiętam i widziałem. To co się teraz wyrabia to woła o pomstę do nieba!!!!!!!!!!!!!!
  Jakiś ULTRALIBERALIZM I naczelna idea przyświeca temu rządowi: TWOJE ZDROWIE TO TYLKO TWOJA SPRAWA. NIE MASZ ZDROWIA TO TWOJA STRATA.
  Pozdrawiam serdecznie na razie zdrowy Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idea, o której mówisz Vojtku charakteryzowała cywilizacje zrzucające chorych i ułomnych ze skały. To kim my, do licha, stajemy się?

   Usuń
 22. Pozdrawiam mój pion, w postaci alELLA, który mnie trzyma w pewnych kwestiach i znajduje co trzeba ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi, hi... Trzymaj się więc pionu.
   Pozdrowienia odwzajemniam.

   Usuń
 23. poruszyłaś bardzo ważny temat. ciekawy projekt, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolłabym, aby nie był "ciekawy". ;)

   Pozdarwiam serdecznie i miło witam na "Posiaduszkach", bo to chyba pierwsza wizyta.

   Usuń
 24. Jestem tego samego zdania. Najprościej spi....ć bezbonnych , takich , którzy maja małą siłę przebicia ..Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... i nie mają silnych związków zawodowych, które by sie wstawiły.

   Usuń
 25. Też nie wierzę, bo przede wszystkim nie słyszałam o tym, a przecież na bieżąco oglądam wszystkie informacje. Zanim zacznę się czymś ekscytować, muszę dużo więcej o tym wiedzieć.
  Pod Twoim komentarzem nie było opcji "Odpowiedz", więc piszę najniżej, jak można. Widzę, że "nieprzyjaciele" obecnego rządu mieli używanie w swoich komentarzach i to całkiem niewybredne.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, gdzie się podziało "odpowiedz",ale to nic przecież. Nawet łatwiej zauważyć nowy komentarz, gdy jest na samym dole.

   Usuń
 26. oj - to mi zrobiłaś przyjemność i frajdę fantastycznymi komentarzami - Grycelko - toną chałwy się nie odwdzięczę :-)
  KAPELUSZE Z GŁÓW - ŚWIETNA JESTEŚ W TYCH WIERSZYKACH ... no super ... do dzisiaj się uśmiecham, rano zaraz poleciałam przeczytać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czułam po prostu, a potem już widziałam, że siedzisz przy komputerze, a ja uwielbiam posiaduszki, gdy mam świadomość, że ktoś też posiaduje w tym samym czasie.
   Fajnie było! :)

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.