16 kwietnia 2020

Wznowienie wiosennego postu z 2014 roku

    Zwykle o tej porze roku, uzbrojona w aparat fotograficzny i z otwartą na piękno duszą, udawałam się na polowanie, aby ustrzelić cuda wiosennej przyrody. Obecnie, z powodu szalejącego koronawirusa, poddana ogólnonarodowej izolacji, zdana jestem na obserwowanie świata tylko przez okno. Trudno w takich warunkach nawet rozpoznać porę roku, skoro za oknami mam choinki. O ile zimą ich zieleń prezentuje się pięknie, o tyle teraz mniej się podobają. 

Tesknię za drzewami obsypanymi kwieciem, o!


Wiosna, ach to ty...

26 kwietnia 2014

       Wiosna przyjechała furą w asyście dwóch woźniców. W gwarze ptasich treli zeskoczyła z wozu, zaszurgała białymi pantofelkami, zakołysała  biodrami i kwiatami ogrody przyozdobiła. Trochę kwiecia poskąpiła. Niewiele go na wsi, w której gościłam. Częściej widuje się iglaki, tuje i strzyżone trawniki. Zachwyciłam się starą wiśnią za pannę młodą przebraną. Buchnęło, zatrzepotał na wietrze muślinowy welon i uniósł się pod niebo. Pospiesznie przybyli weselni goście, by spijać nektar z tysięcy kielichów. Gwar... gwar! Śpiewy... śpiewy! Tańce... tańce! Upajanie... upajanie! Wszechobecne, nieustanne bzykanie! Aż staruszce w białej sukni z czuba dymiło.     


 KLIK powiększa zdjęcia.

       Fiu! Fiu! Wyśpiewyłał ptak, z góry podziwiając różowy migdałowiec. Na pięciolinii z drutów kreśliły się niewidzialne, ale słyszalne nuty wiosennych hymnów. „Viktoria”- na znak potęgi Imperium Wiosny - kwitnący krzew odpowiadał.
  


       Koniki poszły do pracy, a ja aż do zmroku, upajałam się tym radosnym weselem... I jeszcze raz, i wciąż, i w kolejne dni... Na niekończących się, z dnia na dzień piękniejszych, poprawinach.

44 komentarze:

 1. A wiesz Elu, że mnie też już tak brakuje po prostu widoków i zapachów wiosny. Mogę ją podziwiać nawet samotnie, byle tylko podziwiać.
  Wspaniała pogoda w ostatnich dniach jakby chciała nam przypomnieć, że przyroda jeszcze żyje i ma się dobrze! :)
  pozdrowienia wiosenne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że przyroda teraz odpoczywa od ludzi. W Polsce nie wolno wchodzić do parków i lasów. Na wieś też nie mogę pojechać.
   Odwzajemniam wiosenne pozdrowienia.

   Usuń
  2. Przyrodzie pewnie się ten odpoczynek nawet przyda, jednak taki chwilowy nie da zbyt wiele. Mimo to niech się odradza :)

   Usuń
  3. Już za dwa dni pójdę podglądać przyrodę. Nie da się dłużej siedzieć w domu. Parki i lasy zostały otwarte.

   Usuń
 2. Trochę nam ten wirus wszystkim pomieszał plany. Oby na jak najkrócej piękny ten zaprzęg, przypomniały mi się lata spędzony u babci na wsi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapowiada się, że bardzo długo niczego nie da się planować. Pozostaje przyzwyczaić się i żyć z dnia na dzień w zamaskowaniu oraz izolacji.

   Usuń
 3. Patience, that's what we can do right now. Almost all over the world, like suspended animation.
  Sunny weather can only be enjoyed through old pictures.

  Greetings and stay safe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz cierpliwości wyjątkowo dużo wszystkim potrzeba.
   Również pozdrawiam. Trzymajmy się bezpiecznie!

   Usuń
 4. Ale zapachniało wiosną! Ślicznie i leciutko opisane wrażenia z powitania wiosny. Aż chce się zawirować na palcach tak jak Panna Młoda.
  Chociaż... Wspomniałaś też odważnie o wszechobecnym bzykaniu:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wtedy bączki z pszczółkami bzykały, że nie sposób było nie wspomnieć. :)))

   Usuń
  2. No tak, bzykanie jest typowe dla bączków:-)
   Popatrz, sześć lat minęło od tamtej radosnej wiosny a teraz? Inna epoka!

   Usuń
  3. I musimy, niestety, nauczyć się żyć w tej innej epoce.

   Usuń
  4. Wirus ukradł nam tegoroczną wiosnę!

   Usuń
  5. Zabierze nam także lato, bo wirus dopiero się rozkręca u nas.

   Usuń
  6. Od miesiąca słyszę, że wirus się rozkręca. Kiedy będzie rozkręcony?

   Usuń
  7. Wtedy, gdy zostanie to ogłoszone. ;)

   Usuń
 5. Na szczęście od poniedziałku będzie można bez wyrzutów sumienia odwiedzić kwitnące skwery i parki, byle unikać tłumów, co po długim poście nie będzie łatwe...
  Ładnie to wszystko opisałaś, uśmiechnęłam się, mimo bólu głowy:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja postanowiłam chodzić o wschodzie słońca, mając nadzieję, że niewiele jest "skowronków".
   Twój ból głowy precz! A kysz!

   Usuń
 6. Cos do poczytania, ale po jedzeniu; / z prasy zachodniej/
  Szczury cierpią z powodu koronawirusa: gryzonie zmieniają teraz swoje zachowanie w ekstremalny sposób .
  Koronawirus nie tylko utrzymuje ludzi w stresie, ale także szczególnie mocno uderza w jedną grupę gryzoni: miliony szczurów walczą o przetrwanie w wielu miastach na całym świecie. Teraz zmieniają swoje zachowanie w ekstremalnych - a dla nas, ludzi zapewne perfidnych - sposobach. Szczury często żyją na ludzkich odpadach Tło: Wiele szczurów żyje wyłącznie na ludzkich odpadach. Na przykład, budują oni swoje terytorium wokół kontenerow darstwa domowego i karmią pokolenia szczurów plonami z nich przez lata, jeśli nie dekady. Ale co jeśli wszystkie restauracje nagle zamknęły się w obliczu pandemii korony? Wtedy kontenery wokół tych restauracji pozostaną na razie puste - a miliony miejskich szczurów nagle stracą to, co jest prawdopodobnie ich najważniejszym źródłem pożywienia. Koronawirus: Szczury w dużych miastach walczą o przetrwanie Ten problem dotyczy milionów szczurów na całym świecie. Miejskie szczury są w trybie przetrwania, mówi ekspert gryzoni Bobby Corrigan rozmawia z;NBC News";.
  Aby zapewnić im przetrwanie, szczury, których źródło pożywienia zostało utracone z powodu koronaawirusa, mają niewiele możliwości, kontynuował ekspert - i są one raczej ponure. Przeczytaj więcej tutaj: Z powodu pustych centrów miast - tysiące zwierząt zagrożonych agonującą śmiercią z powodu koronaawirusa Tak wiele dużych szczurów miejskich dosłownie "poszłoby na wojnę";, wyjaśnia Corrigan do magazynu. Szczególnie szczury w Nowym Jorku, które według doniesień "New York Timesa"; w ostatnich latach mnożyły się niezwykle szybko, cierpiałyby głód. Koronawirus: Szczury uciekają się do ekstremalnych środków w walce o przetrwanie "To tak, jak widzieliśmy to w historii ludzkości: ludzie próbują podbić ziemię, przychodzą z wojskiem i armią i walczą o swoją ziemię";, wyjaśnia. To samo dzieje się teraz ze szczurami.
  Aby otworzyć nowe źródła żywności, wiele rodzin szczurów musiałoby teraz przenieść się do innych obszarów i szukać tam żywności. Problem polega na tym, że obszary te są już często zamieszkiwane przez inne populacje szczurów, które naturalnie niechętnie dzielą się swoim terytorium. Tak więc teraz wiele szczurów dosłownie walczy z wrogimi grupami: "armia";, która ma silniejsze szczury, w końcu podbije ten teren. Koronawirus: Szczury w Nowym Jorku stają się kanibalami Ale oprócz takich walk, gryzonie uciekałyby się teraz do innych środków, wyjaśnia ekspert. Przeczytaj więcej tutaj: Klienci przerażeni - Szczur biega przez sklep z burgerami, potem dzieje się coś strasznego "Są ssakami, tak jak ty i ja - a kiedy jesteś naprawdę, naprawdę głodny, będziesz zachowywał się inaczej niż zwykle. Zazwyczaj zachowujesz się źle";, wyjaśnia ekspert od szczurów. Tak wiele szczurów zjadłoby teraz także siebie nawzajem - lub zjadło bezbronne potomstwo w gnieździe. Kanibalizm jest szalony.

  . . . Oprócz trudnej sytuacji zaopatrzeniowej, kryzys koronny wywarł drugi interesujący wpływ na szczury miejskie: film, który niedawno rozpowszechnił się w Internecie, pokazuje normalnie zawsze ruchliwą ulicę handlową Bourbon Street w tak zwanej "French Quarter"; w amerykańskim mieście Nowy Orlean. Na filmie ulice są puste- wszystkie restauracje zostały zamknięte - ale teraz zamieszkuje go wiele szczurów, które wychodzą ze swojego schronienia i szukają jedzenia na ulicy. Czy teraz grozi nam inwazja szczurów? Nie, ekspert jest tego pewien. Szczury natychmiast się wycofają, gdy tylko więcej ludzi znów będzie na ulicach ( ta) są

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Helmucie, mogłeś to streścić w 3 zdaniach. Prasa jest dostępna dla wszystkich i nie trzeba artykułów w całości przedrukowywać na blogi.

   Usuń
  2. Mala uwaga; tego typu art. nie sa dostepne dla wszystkich. Ponadto musialem tekst przetlumaczyc z j. niemieckiego.
   ps . link jak mozna wytrenowac domowe zwierzeta
   https://www.msn.com/de-de/video/topvideos/auch-katzen-haben-einen-sinn-für-mode/vi-BB12HPHe?ocid=spartandhp

   Usuń
  3. Na szczęście nie mam zwierząt w domu.

   Usuń
 7. Ech, kiedyś, to były wiosny, nie to co dzisiaj! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten post to czysta poezja. Na naszą działkę zawitała kolorowa wiosna, migdałek też zakwitł. Trele ptasząt słyszę od samego rana, gdy tylko otworzę oczy.
  życzę Ci zdrowia i normalności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno, bo wiosna jest poezją.
   Także życzę zdrowia i normalności.

   Usuń
  2. To prawda, że wiosna to poezja, chyba każdy poeta popełnił jakiś wiersz o wiośnie.

   Usuń
  3. Postanowiłam przypomnieć sobie wiersze o wiośnie i właśnie szukam ich.

   Usuń
 9. Wy cieszycie sie wiosna, ,,,, a ja nie moge sie doczekac kiedy wreszcie zaglosuje na DUde, to bedzie uciecha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie dla wszystkich ta uciecha. Ogrom ludzi nie ma możliwości głosować.

   Usuń
 10. Ciekawy jestem kto w Polsce nie może glosować? ,,, chyba , ze kilku cwaniaków ( czytaj prezydentów miast) nie wyda danych do komisji wyborczych. Po pierwsze będzie to niezgodne z Polskim Prawem ( za to powinni iść do pierdla, ewentualnie powinna się nimi zainteresować Prokuratura), po drugie sami świadomie nie umożliwią ludziom wzięcia udziału w wyborach. Mówi się , ze Polacy to sprytny naród i miałby sobie nie poradzić w korespondencyjnych wyborach? Śmieszne!!! Inne kraje sobie jakoś poradziły. Znany jest w Polsce taki jeden, który pobierał koperty z łapówkami,,,, a nie bal się , ze na nich będzie koronawirus, widocznie chęć wzbogacenia się była większa od strachu przed koronawirusem ( czytaj Covid-19 z angielskiego corona virus disease 2019)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także już pięknie kwitną tulipany i żonkile. Nie tylko wiśnie i migdałowce opisane w poście.

   Usuń
  2. Ziomal piszesz tutaj nie na temat notki;
   a ja wciąż cierpliwie czekam na obiecane przez Autorkę
   bloga zdjęcia kwitnących bzów...
   Kiedy znów zakwitną białe bzy,
   Z brylantowej rosy, z wonnej mgły,
   W parku pod platanem
   Pani siądzie z panem,
   Da mu słodkie usta rozkochane.

   Usuń
  3. Agnieszka Osiecka. "Bez"

   Przyniosłeś mi bez pięciolistny
   w klapie od marynarki.
   Świecił jak absurd czysty.
   Jak order. Albo jak antyk.

   Zakwitł zwyczajnie, jak wszyscy,
   gdzieś na świętego Andrzeja...
   Tylko od innych był tkliwszy.
   Jak uśmiech. Albo nadzieja.

   Bez pachniał bzem najczęściej
   i przekwitł o swojej porze.
   Zostało mi po nim szczęście
   w liliowo bzowym kolorze.

   PS. Tak nie do końca obiecałam. Napisałam, że może... Niestety, jak dotąd, nie byłam na spacerze. Jest paskudna pogoda.

   Usuń
  4. Aż poszukałam w kalendarzu kiedy to będzie na owego św.Andrzeja :)
   Nie do końca obiecałaś? Może; kiedy morze jest szerokie i głębokie, więc pewnie dlatego mój bez postanowił wziąć się w garśż i chociaż troszkę kolorków wypuścić; o!

   Usuń
  5. Niech kwitnie i pachnie!

   Usuń
 11. Lubię chodzić do pracy-) Sama się dziwię, zważywszy na zagrożenie i warunki, ale przynajmniej jest to namiastka normalności. W drodze "do i z" widzę jak jest kolorowo i cudnie. Szkoda, że przekwitły już magnolie, ale forsycje i drzewka owocowe mają wyjątkowo dużo kwiatów. Zaraz zaczną kwitnąć głogi. Szkoda tylko, że oglądam ten piękny świat przez okno samochodu. Pozdrawiam, bakalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób tak mówi. Są szczęśliwi, że obecnie pracują, chociaż wcześniej na pracę narzekali. Podobnie z dziećmi, które czasem na szkołę narzekały, a teraz za nią tęsknią.
   Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.

   Usuń
 12. Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wiadomość, bo bym przeoczyła. Muszę iść na podziwianie i wąchanie.

   Usuń
  2. To proszę, zrób zdjęcia jak kwitną bzy i tutaj zamieść.
   U mnie na ogrodzie nie zakwitną, obmarzły.

   Usuń
  3. Może podczas kolejnego spaceru zrobię zdjęcia.

   Usuń
 13. Nasza Małgoska dalej walczy zacięcie o ostatnie miejsce w sondażach. Dziś oglądałem na Radio Zet wywiad z naszym Olkiem ( czytaj Kwaśniewski) ,który zamieszkał już w Szwajcarii. Aby ukryć swój majątek wywiadu dokonał chyba z sauny albo z altanki. Majątku dorobił się na tych Polakach, którzy na niego zagłosowali. Zapuścił sobie brodę i wygląda jak ten ostatni, nie wspominając już o jego komentarzach, które były porostu debilne. W dalszym ciągu uważna słuchaczy za głupoli. Odpowiedział , ze na wybory nie pojedzie do Warszawy, gdyż jest pewny, iz złapie korona wirusa. Głupota. Samochodem nie możne, gdyż od dawna nie prowadzi już żadnego auta, lewus.
  Mógłby z okna w trakcie podroży podziwiać kwitnące bzy, czy inne badziewie,,, no ale zrezygnuje z tych przyjemnych widoków.
  Nota bene mieszkałem w tej samej miejscowości co i nasz Olek. Jest on ode mnie tylko o jeden rok młodszy. Chodziliśmy do tej samej szkoły. Mój stryj pracował na kolei, gdzie jego ojciec był lekarzem zakładowym. Swego czasu mawiał do niego, tykając go złośliwie w pierś wskazującym palcem mówiąc,,, Wy chcecie kapitalizmu, wy tak bardzo chcecie,, Zobaczysz Ciebie nie będzie stać nawet na dętkę do roweru.
  Gdy czasami wpadam do Polski, to często widzę ludzi przeszukujących kontenery ze śmieciami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swoich znajomych, tylko nie wiem po co pisać o nich na cudzym blogu, jeśli temat poruszony w notce ich nie dotyczy.

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.