7 listopada 2016

Żabia perspektywa


       Pewna osoba pali papierosy w swoim domu. Nie czyni tego  jednak w obecności niepalących gości. Popielniczkę, zapałki i paczkę papierosów przechowuje w metalowym pudełku po czekoladkach. Kiedy już musi zapalić, przeprasza gości i wraz z pudełkiem udaje się do łazienki, gdzie jest dobra wentylacja, a także dwa okna na przeciwległych ścianach, więc szybko i łatwo można pomieszczenie wywietrzyć.
KTOŚ komentuje:
- Ale chamka i kłamczucha! Pod pretekstem, że musi zapalić, poszła do toalety po kryjomu zjeść czekoladki.


       Koleżanka wysłała do KTOSIA zdjęcie i opis domu.
- Przecież dach jest płaski a ściany zagrzybione. - KTOŚ nie daje sobie nawet powiedzieć, że dom ma dach spadzisty, tylko z żabiej perspektywy tego nie widać, natomiast ciemniejsza przy ziemi ściana, to zabrudzenie po gruzie z cementem, który pod nią leżał, a nie grzyb. 


       Znajoma KTOSIA chwali się, że wstawiła białe okienka do piwnicy.
- Hm... Dziwne! A ja w „Googlach” widzę brązowe! - KTOŚ sprawdza kolor okienek na przestarzałym zdjęciu satelitarnym, bo przecież koniecznie trzeba domniemane kłamstwo w jakiś sposób sobie udowodnić. Czy to taki, niezbędny KTOSIOWI do życia, rodzaj pożywki?

       Podczas mycia panelu kuchennego zbyt mocnym detergentem, starła się w kilku miejscach warstwa kolorystyczna i powstały jakby „maziaki”.
- Niby wczoraj sprzątałaś, uchodzisz za pedantkę, a taki brudny panel masz!  - KTOŚ zauważa to, co chyba chce widzieć.

Cóż, świat niekoniecznie jest taki, jakim go widzimy swoimi oczami...


       To tylko nieliczne przykłady. Wydarzyły się niedawno, więc jeszcze pamiętam. Podobnych można przypomnieć więcej, jak i KTOSIÓW żywiących się własną rzekomą nieomylnością wielu spotkać można na świecie. Tacy wszystko wiedzą najlepiej, a świat jest dokładnie takim, jakim go sami odbierają. Tworzą przeróżne - jedynie słuszne - teorie, niczym eksperci w każdej dziedzinie. Sprawiają wrażenie, jakby mieli jakieś siły nadprzyrodzone. Wiedzą i widzą wszystko, wszędzie i za wszystkich. Nie tylko to, co się robi za zamkniętymi drzwiami np. łazienki, ale nawet to, co w najgłębszych zakamarkach myśli skrywają inni ludzie. Nie pomoże nic! Można przysięgać, udowadniać, tłumaczyć, przekonywać... Na nic to się zda! KTOŚ wie, jak dokładnie było w miejscu, w którym ani w danym czasie nie był, ani nie słyszał rozmów uczestników zdarzenia. Ba! KTOŚ będzie przekonywał ich, że na pewno było inaczej. Bo tak! I już!


       Toleruję człowieka, bez względu na to, jakim jest i z jakiej perspektywy widzi świat. Ludzie różnią się przecież nie tylko wyglądem, ale i charakterem, poglądami, gustami, wartościami, ocenami... Kiedy jednak KTOŚ przedstawia fakty, zdarzenia z moim udziałem, myśli i poczynania moje... wizją swoją, jako najprawdziwszą i jedyną do przyjęcia, to przecież robi ze mnie kłamczuchę, a nawet wariatkę. Tego nie mogę znieść! Denerwuję się i - chyba dla rozładowania emocji - płaczę. Czasem kilka dni i nocy...  Zastanawiam się także, czy ze mną coś nie tak? Kiedy już ochłonę, dla pewności sprawdzam dach i kolor okienek w piwnicy. Białe!  Jak bum cyk cyk białe, a nie brązowe! Dach - jak boni dydy - spadzisty, a nie płaski. Sąsiedzi i plany budowlane to potwierdzają! To znaczy, że nie zwariowałam i nie mam zaburzeń wzrokowo - kolorystycznych oraz  złudzeń żabio - perspektywicznych, hi, hi...
Ufff! Co za ulga...

85 komentarzy:

 1. Ha, mam zupełnie tak samo! T.z.n. wiem coś na pewno, bo brałam udział w zdarzeniu, albo widziałam na własne oczy, nawet spieram sie w imię prawdziwej prawdy, a potem wracam do domu i sprawdzam jeszcze raz, bo KTOSIU zasiał wątpilwości... I też mam nieprzespane noce, bo nie potrafiłam udowodnić, że: nie jestem idiotka, kłamczucha lub oszustka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że KTOSIOWI nie da się udowodnić prawdziwej prawdy. KTOSIU zawsze wie lepiej, chociaż go tam nie było, nie widział i nie słyszał.

   Usuń
 2. A ja sobie myślę tak; nawet świadkowie tego samego wydarzenia potrafią zauważyć [zobaczyć] inne szczegóły, bo punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia [stojenia], dlatego aby był pełny obraz należy uwzględnić wszystkie świadectwa i zdania. Ktosiowi także dać pole do popisu, a potem...walnąć mu przed oczy dowód, a nie zadręczać.Choćby trzeba było naprędce okno przemalować z białego na brązowy czy odwrotnie. Będzie mu łyso , a co! Niech ma za swoje, byle moje było na wierzchu :) cha...cha....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto KTOSIA zadręcza i czym? To KTOŚ zadręcza ludzi, którzy boją się albo już nie chcą cokolwiek mu opowiadać, bo wszystko zakwestionuje.

   Co do miejsca siedzenia i punktu widzenia pełna zgoda. Także w kwestii zauważania różnych szczegółów.

   Usuń
  2. Zaczynam się zastanawiać czy jestem takim ktosiem. Jestem?

   Usuń
  3. Bet, może jakoś to sprawdzimy? ;) :)

   Usuń
  4. alElla> w moim komentarzu chochlik zeżarł jedno słowo> "się"; tam powinno być "nie zadręczać się ". To jest tak, że jak się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy" i chochliki podsyła;
   pozdrawiam :)

   Usuń
  5. Aaaaaa... To zmienia postać rzeczy. :)

   Usuń
  6. A swoją drogą, także mam tak jak Ty. Tłumaczenie się, a czasami brak możliwości udowodnienia swej racji sprawia, że się denerwuję [w realu podnoszę głos, jakby to coś dało :( ] ale jak widzę, że Ktoś idzie w zaparte, to schodzę mu z drogi. Fakt, kac moralny pozostaje, ale...czas leczy i takie rany.

   Usuń
  7. Często się nawet nie chce udowadniać, bo co da? Często też nie można udowodnić. Jeśli np. KTOŚ zakwestionuje to, że dzisiaj jeszcze nie jadłam śniadania, to jak mu to udowodnię? Na gastroskopię pójdziemy?:))) Po co? Toż i lekarzowi nie uwierzy.

   Zrobi mi się przykro, że mi nie wierzy, ale też pomyślę o KTOSIU - jako przypadku do badań psychologicznych, hi, hi...

   Usuń
 3. Takie osoby trzeba eliminować z grona swoich znajomych. Ja po prostu unikam takich wszechwiedzących. Wolę mieć znacznie mniejsze grono znajomych, za to ludzi normalnych a nie wszechwiedzących wszystko lepiej i dokładniej niż jest w rzeczywistości.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś się mówiło, że "jak ci trzecia spotkana osoba mówi, że jesteś pijany, to idź spać". Czasy się zmieniły, i dzisiaj tą trzecią osobę walimy w mordę, będąc przekonanymi, że jesteśmy przedmiotem zbiorowego spisku, i to my mamy rację. :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby chociaż się położyć, jeśli nie chce się spać...

   Usuń
  2. No pewnie, że po takim czymś nie chce się spać. ☺
   Słusznie zakładasz istnienie różnych punktów spojrzenia na te same zdarzenia. Ale takie jest życie. Nie ma sensu przekonywać wszystkich wokół, że nie jesteś wielbłądem. Zresztą przytoczę Ci przykład z obszaru edukacyjnego.
   Jak wiadomo fizyka (a teraz i inne nauki opierające się na zasadach mechaniki kwantowej) wykładana jest na różnych poziomach nauczania tak, aby uczniowie mogli przyswoić sobie podstawowe zagadnienia w miarę rozwoju umysłowego. I tak w podstawówce uczy się tego co potem w szkole średniej należy zastąpić nową inną wiedzą. To czego nauczyliśmy się w szkole średniej należy natychmiast zapomnieć po zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi w kwantowym świecie. Ale niestety i na studiach, nawet magisterskich na kierunkach ścisłych, nie dowiemy się wszystkiego o teoriach względności, które dopiero można poznać na studiach doktoranckich, nieraz dopiero w procesie habilitacyjnym.
   Podobnie jest w życiu. Przecież nie przekonasz głąba, że jak wymieni okna brązowe na białe to mu Google natychmiast przyjadą, zrobią zdjęcie i zaktualizują kolor. Dlatego ja np, oponentów "walę w mordę".☺☺☺
   Pozdrawiam.

   PS. Chyba też kilka razy byłem KTOSIEM, ale staram się tego unikać, a jak już się zdarzy to od razu wyjaśniam swój błąd.

   Usuń
  3. Zwykle z przekonywania się wycofuję, ale boli... bardzo boli, kiedy prawda i racja są niemal z góry kwestionowane. Też pewnie zdarzało mi się być KTOSIEM. Rzecz jednak w umiarze, i jak mówisz, w wyjaśnieniu błędu.

   Usuń
  4. niezależnie od perspektywy, skrótu, horyzontu czy umiejętności patrzenia prawda leży tam, gdzie leży ...

   Usuń
  5. A wszystkiemu winna "żaba". Aby mieć właściwe spojrzenie trzeba spoglądać z perspektywy "żyrafy"!
   Albo wejść na stołeczek:)))

   Usuń
  6. Skoro Malinka mówi, że prawda leży tam, gdzie leży, to zapewne - Bet - raz trzeba po żabiemu a innym razem po żyrafiemu. :)))

   Usuń
 5. W życiu różna mina,
  nie trzeba "przeginać".

  OdpowiedzUsuń
 6. Takiemu "KTOSIU" warto ze słodką miną zaaplikować chałwę, chałwa cudownie na nerwy działa ale gagatkowi zaaplikować należy słodycz w ilościach ... przeczyszczających , dobrze wpływa na lotność umysłu, może mu się perspektywa zmieni z żabiej na taką bardziej z lotu ptaka ... może oprzytomnieje "lekutko" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że i to nie pomoże.

   Usuń
  2. myślisz , radykalniej ???? ale co ?

   Usuń
  3. Myślę, że chałwę trzeba było z mlekiem matki wyssać, a potem systematycznie - po okruszku - chałwować się. Jedna wielka dawka nie pomoże.

   Usuń
 7. W takich chwilach, przydałaby się opcja, ban. Klik i po sprawie. :) Niestety, tak niema. Zasada wpuszczania jednym uchem i wypuszczanie drugim, niestety też nie jest uniwersalna. Jakieś rany pozostawia, co widać w Twoim wpisie. Są ludzie (cała masa), którzy chętnie napisaliby Ci scenariusz życia, na swoich przykładach. Rozwiedziony da Ci radę, jak stworzyć dobry związek, bankrut, jak zarządzać finansami i prowadzić firmę, bezrobotny podpowie jak znaleźć świetną pracę, laluś mieszkający całe życie z rodzicami będzie snuł opowieści o rodzinie itd.. Ale oni czują się świetnie w takich sytuacjach i nie wyobrażają sobie jak można osiągnąć szczęście, robiąc cokolwiek innego, niż oni. ;) Z tym, że chyba to nie jest prawda. Raczej próbują Twoim kosztem, usprawiedliwić swoje dziadostwo. Ściągnąć Cię do swojego poziomu. W grupie raźniej. :) Ale nie wiem czy mam rację. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy tak jest na pewno, ale sądzę, że masz rację. Dodałabym tylko, że bywają też wśród nich "wampiry", które wprost się tym żywią, czerpią z tego energię do życia. To się chyba potwierdza, bo dlaczego po spotkaniu z jednym człowiekiem jesteśmy naładowani radością i energią, a po kontakcie z innym czujemy spadek sił witalnych?

   Usuń
  2. ja tam po wyjści z tego miejsca zawsze jestem podładowana :-)

   Usuń
  3. Sama także naładowujesz to miejsce poztywną energią.

   Usuń
 8. AlEllu, niestety, są na świecie tacy ludzie, którzy wiedzą wszystko lepiej od nas.
  Gdybyś w Google obejrzała mój wieżowiec, załamałabyś ręce, bo jest obrzydliwy. Tymczasem kilka lat temu ocieplono go i pięknie pomalowano.
  Na starych blogach na Onecie, gdy nie trzeba było wpisywać swego maila, znajdowało się mnóstwo przemądrzałków, którzy zawsze wiedzieli lepiej od właściciela bloga.
  Najlepiej z KTOSIEM zerwać wszelkie kontakty, bo szkoda zdrowia.
  Gorąco pozdrawiam w mroźny dzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczególnie, gdy blog się znalazł na głównej stronie Onetu, to przemądrzałków były dziesiątki. Potrafili do góry nogami wywracać życie człowieka, w ogóle nie znając.

   Usuń
  2. Nie wiem, czy dostałaś kiedyś ankietę na temat zmian na blogu na Onecie.
   Ja na jej wypełnienie poświęciłam ponad pół godziny i na pytanie, czy chcę, aby na blogu umieszczano reklamy, odpisałam, że nie chcę. Na pytanie, czy chcę, aby mojego bloga polecano, również odpowiedziałam, że nie chcę. Po co mi głupie komentarze. Skoro o czymś piszę, to chyba się do tego przygotowałam.
   Kiedyś jeden chłopak udowadniał mi, że nie byłam nauczycielką. Zaproponowałam mu, aby podał mi swoje imię i nazwisko, a znajdę go na naszej klasie i zaproszę do znajomych, wtedy zobaczy, czy piszę prawdę. Już się nie odezwał, choć wcześniej kilkakrotnie mi ubliżał. Uznał, że lepiej się nie ujawniać.

   Usuń
  3. Nie przypominam sobie ankiety, ale wiele razy prosiłam Onet, aby nie polecali mojego bloga i nie zmieniali tytułów notek. Początkowo nawet cieszyłam się, widząc swój kominek na głównej stronie Onetu. Z czasem stało się to nie do zniesienia właśnie przez komentatorów KTOSIOWYCH.

   Usuń
  4. Może Ci nie wysłali tej ankiety, ale wiem, że andante dostała. Ja się przy niej namęczyłam, bo nie chciałam pisać zbyt ostro, co myślę o zmianie bloga, który do tej pory mi się nie podoba i tęsknię za starym.
   Początkowo mi pochlebiało, gdy na głównej stronie Onetu widziałam adres mego bloga, potem zaczęło mnie to denerwować.
   P.S. A co by było, gdybyś KTOSIA poczęstowała "bombonierką"?

   Usuń
  5. Nie wiem, nie wiem, co by było. Trzeba chyba wypraktykować. :)

   Usuń
 9. Mam "żabi" dylemat skoro Donald wygrał. Świat zwariował albo ja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przypuszczałam, że wygra Donald. Może świat ma już dość i potrzebuje zmian? Jakichkolwiek, byle zmian?

   Usuń
  2. Jakby chcieli zmian to by wybrali kobitkę:)) To jest zmiana!
   A jeśli już jest tak jak mówisz to dlaczego ta zmiana musi być w kierunku tych co plotą prymitywne bzdury? To się podoba w obecnym świecie, styl tabloidalny i magia miliardera-bogacza. Wrr....

   Usuń
  3. Słuchałam wypowiedzi różnych ekspertów i także zastanawiają się, dlaczego? Zadają sobie pytania i nie znajdują odpowiedzi.

   Usuń
  4. "A wszystko bez te nawozy śtucne..." Może coś w tym jest?

   Usuń
  5. ... i stonkę ziemniaczaną. :)))

   Usuń
  6. Dawno juz nie widziałam stonki ziemniaczanej, może wyginęła? Notuję, aby zaobserwować plantacje ziemniaków w przyszłym sezonie.

   Usuń
  7. Ja nawet plantacji ziemniaków dawno nie widziałam.

   Usuń
 10. Witam po przerwie.

  Nie ma ludzi takich samych, każdy z nas ma jakieś wady i walory. A czy "Ktoś" wie, że też ma wady? Nie cierpię takich "Ktosiów", którzy widzą wszystko złe u innych, tylko nie u siebie.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że każdy ma jakieś wady. Tylko po co swoimi wadami zadręczać innych?

   Usuń
  2. Na szczęście, ja takimi "Ktosiami" się nie przejmuję :)
   Pozdrowionka.

   Usuń
  3. I ja muszę się nauczyć nie przejmować.

   Usuń
  4. Koniecznie, od razu lepiej się poczujesz :)

   Usuń
 11. Bop racja to musi być zawsze po naszej stronie :D. Jeżeli nie, to gorzej dla niej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przychodzi dwóch Żydów do rabina, by ten rozsądził spór między nimi. Pierwszy opowiada, jak to wygląda z jego strony. Opowiada żarliwie całą historię, na co rabin odpowiada:

   - Masz rację.

   Po nim opowiada drugi historię ze swojego punktu widzenia i stara się dowieść, że słuszność leży po jego stronie. Także na jego wywód rabin odpowiada:

   - Masz rację.

   Na te słowa nie wytrzymała przysłuchująca się wszystkiemu żona rabina i mówi:

   - Przecież to niemożliwe! Oni spierają się ze sobą, o to który ma rację, a Ty mówisz, że mają ją obaj? To niemożliwe!

   Rabin ze spokojem odpowiada:

   - Ty też masz rację!

   Usuń
  2. A ja znam inny ;
   Punkt pierwszy- szef ma zawsze rację.
   A jak szef nie ma racji, to patrz punkt pierwszy- szef ma zawsze rację. Wystarczy więc być szefem i problem rozwiązany.

   Usuń
  3. Kto przychodzi do szefa ze swoimi przekonaniami - wychodzi z przekonaniami szefa.

   Usuń
  4. uhmmm - chyba, że szef taka lebioda, jak ja ...

   Usuń
  5. Ojtam,ojtam! Jaka lebioda? To słodkie chałwiostwo. :)

   Usuń
  6. pocieszaj mnie, pocieszaj ...

   Usuń
  7. Szefowa architekt
   Konstruktorów miała.
   Zamiast ich ustawiać
   Chałwę podjadała.

   Usuń
 12. Też bym miała dylemat, gdyby ktoś lepiej wiedział ode mnie, jak wygląda mój dach ;)
  I...masz rację. Niektórym wydaje się, że wiedzą WSZYSTKO ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech tam sobie wiedzą i delektują się tym. Ale po co wpierają innym swoją wszechwiedzę?

   Miło witam na pierwszej posiaduszce i zapraszam na kolejne. :)

   Usuń
 13. Ostatnio spotkałam na swojej drodze osobę niezwykle toksyczną,nie tylko mnie doprowadziła do pasji. Unikam takich osobników. Ludzie są różni, trzeba i takich jakoś tolerować. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. ech - nie spotkałam jeszcze konstruktora, co by się nie znał lepiej na architekturze, niż architekt ... w samym moim domu trzech takich :-) ti już z definicji i natury rzeczy tak jest i ja z tym z całą przyjemnością się godzę , uśmiecham i mówię - a ku ku ...

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje mi się, że to jakaś nasza rodzima wada, by czuć się czasem jak wszystkowiedzący. Na szczęście są jeszcze osoby na tym świecie, które tak nie mają. :)

  Cóż jest to jakiś argument, ale jak jest na minusie przez jakiś czas i spada śnieg nowy to zostaje ładny, przynajmniej na tydzień czy dziesięć dni. ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. W sumie może zależy to od sytuacji? Bo tak się zdarza, że wada staje się momentami zaletą.

  No ja tam nie wiem. Mnie poza brzydotą tej budowli poraża ilość pieniędzy na nią przeznaczonych.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. A ja wierzę ludziom i nie sprawdzam niczego.
  A Tobie wierzę,bezgranicznie,
  Słonecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak całkiem bezgranicznie, Bob, to trochę niebezpiecznie. ;) Czasem wątpliwości są wskazane. :)

   Usuń
 18. No cóż, wielu jest takich KTOSIÓW...
  Niech sobie żyją...

  Pozdrowienia:))

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba nie warto KTOSIAMI się przejmować, oni mają taką perspektywę i ich nie zmienisz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że nie zmienię i nawet nie zamierzam. Oby tylko tak bardzo życia innym nie obrzydzali.

   Usuń
 20. Czasem zazdroszczę tym Ktosiom tej samozadowolenia z siebie. Ja zawsze mam wobec siebie wątpliwości. Teraz też czy ta zazdrość jest uzasadniona
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja należę do tych z wątpliwościami wobec siebie. To chyba niedobrze, bo łatwo nas skrzywdzić.

   Usuń
 21. Czekam na nową notkę- tym razem na Twoją [nie żabią] perspektywę :)
  a oczekując pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już się pisze! Z bardzo ciekawej perspektywy... ;)

   Usuń
 22. Ja też jestem z tych osób co to się przejmują opiniami Ktosiów. Potrafią mi popsuć humor na długo. Choć sobie tłumaczę: Iwonka, daj spokój, są ludzie i ludziska... to jednak boli. Skąd się te Ktosie biorą z tą swoją nieomylnością?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to osoby, które żywią się ludzkim bólem, jak wampiry krwią, a kanibale mięsem?

   Usuń

Jak opublikować komentarz?

Jeśli nie masz KONTA GOOGLE, to..można wybrać:

- NAZWA /ADRES URL - w..okienku NAZWA wpisać nick i w..okienku ADRES wkopiować adres swojego bloga.

- ANONIMOWY - w tej opcji proszę podpisać się w..komentarzu.

W komentarzu można stosować kursywę i czcionkę pogrubioną.